Momentálne bývam na Long Islande, v širšej metropolitnej oblasti New York City. Nepovažujem sa za newyorčana, aj keď tu už piaty rok vegetím. Je mi to v podstate úplne jedno, pretože som tu kvôli univerzite na ktorej študujem, nie kvôli New Yorku. Jedna z vecí, ktorá zaujala bola ako sa stavajú k newyorčanom obyvatelia zvyšku krajiny. Teraz po piatich rokoch možem s prehľadom zhrnúť moje skúsenosti.
Nie je prekvapením, že NYC majú v zuboch najmä tie oblasti, ktorých hodnotové rebríčky sa najviac odlišujú od tých newyorských. A také sú dve. Prvou sú južné štáty, ktoré nie tak dávno ešte profitovali z otroctva a ľudia s obľubou ešte dnes vyvešiavajú na domy a štátne inštitúcie vlajku konferederácie. Nemôžu zrejme zabudnúť na to, že yankeeovia zo severu sa rozhodli, že otroctvo bude zrušené. No a potom pochopiteľne tá celá vec so zrovnoprávnením černochov. Ako žartom hovorí kolega, v štátoch ako Alabama alebo Mississippi by človek s poznávacou značkou z NY nemal ani schádzať z diaľnice. Hovorí z vlastnej skúsenosti, keďže ho ako niekoľkomesačné dieťa aj s rodičmi zavreli v štáte Georgia na tri dni do basy za drobný dopravný priestupok.
Ďaľším obľúbeným regiónom, ktorý nenávidí New York je takzvaný " Bible Belt", rozprestierajúci sa od Texasu až po obe Karolíny - a teda sa prekrýva s tým predchádzajúcim. Bible belt sa tak volá preto, lebo väčšina jeho obyvateľov sú postihnutá rôznymi stupňami náboženského fanatizmu (od slepej viery v bibliu až po zabíjanie doktorov robiacich potraty). Bible belt má NY (LA, Boston atď) v zuboch hlavne preto, lebo ich obyvatelia sú horlivými podporovateľmi zachovania kompletnej odluky cirkvi a štátu. Nie bez príčiny sa NYC nazýva "soulless metropolis" - metropola bez ducha. A nesmieme zabúdať na to, že NYC nemá problém s homosexuálmi. Žijú tu veľké komunity gayov a lesbičiek (Greenwich Village), možno práve preto, že sa nemusia báť viac alebo menej latentnej perzekúcie zo strany majoritného obyvateľstva.
Väčšina ľudí so spomínaných oblastí obviňuje newyorčanov z materializmu, honby za kariérou, plytkosti, bezbožnosti, liberalizmu, arogancie a z toho, že si myslia, že sú lepší ako zvyšok krajiny. Pre newyorčanov je zvyšok krajiny nevzdelaný, ignorantský, príliš pobožný, konzervatívny, xenofóbny a homofóbny. Newyorčanov volajú "yankees" alebo " yuppies " a tí im to zase oplácajú prezývkami ako "hicks", "rednecks", "yokels", "inbreds" alebo "fly-over people".
Tieto dva uvedené príklady mi najviac bijú do očí. Do akej miery sú vyššie uvedené "obvinenia" pravdivé neviem a asi ani nechcem posudzovať. V každom je zrejme trocha pravdy, ale obe strany sú tak zaujaté chybami tých druhých, že nevidia tie svoje. Som si však istý, že každý kto chce, si dôvod(y) na urážky a nenávisťnájde ... či už je z New Yorku alebo Small-Town-USA.
Paralela medzi USA a Slovenskom je teda jasná ... až na to, že tu sa hádajú "blaváci/paštikári" a "sedláci/vidláci", prípadne Česi (pepíci) a Slováci (čoboláci) a podobne ako v USA, aj u nás je pohodlnejšie vidieť chyby iných. Ja sa nestaviam na nikoho stranu, ani v USA ani na Slovensku. Konieckoncov je mi jedno, akým spôsobom si jedna alebo druhá strana ventiluje svoje frustrácie. Nebudem predsa moje najproduktívnejšie roky zabíjať rozmýšľaním nad takýmito blbosťami :-). A doporučujem to aj Vám.
O newyorčanoch a tých "iných" ...
Prečo tak radi nenávidíme mestá, v ktorých nebývame (a ak bývame tak prechodne) a môžu nám byť v podstate úplne ukradnuté? Po nedávnych článkoch o tom či je Bratislava sk****ná alebo nie som sa rozhodol pridať mojich pár pozorovaní o zemi na opačnej strane Atlantiku. Sú takéto debaty a urážky len číro slovenskou záležitosťou alebo sa vyskytujú aj inde vo svete?