Hneď v prvom odstavci sa Meyer čuduje tomu, že Európania si robia srandu a kritizujú zo súčasného amerického prezidenta. Ja sa nečudujem. Podľa mňa je to hlupák a ľutujem tých 50 percent američanov čo ho nevolili a teraz ho musia trpieť ako prezidenta. Zabávam sa ale na tom, že jeho veľmi vokálnym kritikom je aj Chirac, ktorý akoby zabudol, že ho ľudia volili aj so zapchatým nosom a v gumených rukaviciach aby vo volebnom fiasku nevyhral nacionalista Le Pen.
Ďalej sú tu Nobelové ceny, ktoré Meyer spomína ako dôkaz nadvlády USA nad zvyškom sveta na poli vedy a výskumu. Tvrdí, že americkí vedci ich vyhrali viac Nobelových cien ako všetky ostatné národy dokopy. Tieto čísla nespochybňujem, aj keď neviem odkiaľ ich má. Ak Meyer považuje za amerického držiteľa Nobelovej ceny aj toho kto ktodostal občianstvo aj dva roky pred ceremóniou v Štokholme tak mu tie jeho číslapekne sedia. Meyer však pohodlne nespomína to, že približne štvrtina vedcov v pracujúcich momentálne v USA sa tam nenarodila. Nespomína ani to, že v posledných rokoch 60 percent všetkých doktorátov v "Physical Sciences" (chémia, fyzika, geológia, matematika, astronómia, inžinierstvo) získaných v USA patrí zahraničným študentom ( Nature 427, 190-195 ). Američania o ne nemajú záujem, pretože nevynášajú v praxi dosť peňazí v porovnaní s právnikmi, doktormi, brokermi a podobne. V tomto svetle vyzerá trošku ináč aj Meyerov argument o najlepších univerzitách vo svete. Každý, kto aspoň trochu pozná americký systém postgraduálneho vzdelávania vie, že školu v oblasti výskumu robia úspešnú doktorandi a postdokovia - profesori ich zväčša len metodicky vedú. V každom prípade sme späť pri tých 60 percentách spomínaných vyššie. Čo keby tak (hypoteticky) všetci zahraniční študenti odišli ? Americká veda a dominancia ako ju poznáme by v priebehu niekoľkých rokov skolabovala nie z nedostatku peňazí, ale z nedostatku kvalifikovaných ľudí. Niekoľko nedávnych článkov v časopise Nature však poukazuje na to, že táto nadvláda bude mať zrejme obmedzené trvanie. Americká vláda urobila sériou nezmyselných zákonov (napr. Patriot Act) zo života zahraničných študentov a vedcov peklo. Vybavovanie F1 a H1 víz trvá dlho, víza sú často bezdôvodne zamietané a čo raz viac študendov a vedcov sa obracia na Európske vedecké inštitúcie. V každom prípade si však USA zasluhuje absolútnu pochvalu za to, žedokáže vytvoriť takéto podmienky - úplne zjavne obrovskými investíciamido vedy a vývoja. Európa je v tejto oblasti tak veľmi pozadu, že čo ilen krátke zamyslenie nad týmto problémom ma obyčajne uvrhne do hlbokejdepresie.
Meyerove argumenty o superarmáde a náboženstve tu vynechám, pretože si osobne myslím, že obe sú pre vyspelú ľudskú spoločnosť nepotrebné. Minie sa na ne kopa peňazí a nie je z nich takmer žiadny úžitok. Musel som sa však z chuti zasmiať nad tým, že Meyer pripisuje vymieranie Európy, malé množstvo sobášov a malé množstvo narodených detí vzďaľovaniu Európy od kresťanských hodnôt. Vtipnejší skutočne vyhráva. Keď už sme pri vymieraní, dnes upútal moju pozornosť tento článok na CNN. To, že sú američania obézni nie je žiadnou novinkou. Ten kto bol v USA vie, že slovo obezita tu dostáva úplne inú dimenziu ako v Európe. A teraz ... čuduj sa svete ... americkému predraženému systému zdravotného poistenia a zdravotníctvu bude pravdepodobne v budúcnosti hroziť kolaps, pretože deti obéznych rodičov budú mať zníženú očakávanú dĺžku života a zdravotné problémy. Pridajte si k tomu očakávaný kolaps amerického dôchodkového systému a zrazu začína tá Meyerova arogancia úplne inak znieť. Nedoporučujem sa Vám však smiať, pretože Európa je naozaj prestarnutá a nikto nevie ako sa táto kríza vyrieši. Ja osobne som ešte žiadne konkrétne riešenie zo strany EP nepočul. V tomto ohľade si veru USA a EU nemajú čo vyčítať.
Na záver ešte doporučujem pozrieť si Meyerovu stránku nazvanú Siege of Western Civilization . Meyer totižto úprimne verí tomu, že západná civilizácia ako taká je pod útokom moslimských a ostatných ne-židovskokresťanských náboženstiev a hrozí jej vyhynutie. Ako správny americký "znovuzrodený" (born-again) kresťan s nutnou dávkou fanatizmu verí, že len jeho cesta je tá správna. Ten kto si myslí, že koncept "Svätej vojny" zahynul spolu s Križiackymi výpravami je na omyle - pre Meyera je totižto výhodnejšie pohroziť superarmádou ako navrhnúť civilizované riešenie problému.
Open Letter to Europe - Pohľad z druhej strany
Niet hádam krajšej ukážky americkej ignorancie, pocitu nadradenosti a mentálnej masturbácie ako je práve Open letter to Europe. Problém nie je v tom, že nejaký simplícius napíše list. Problém nastane, keď sa s tým listom začne stotožňovať príliš veľa ľudí. Meyerov list si zasluhuje kritiku, pretože nie je ničím iným ako tendenčnou propagandou. A to hovorím aj napriek tomu (!!!), že spomínaný list pomerne výstižne adresuje niektoré problémy súčasnej Európy. Ešte raz zdôrazňujem, že a priori neobhajujem Európu a kritizujem Ameriku. Posnažím sa radšej o objektívnu analýzu tohto primitívneho výplodu. Ako v každej správnej propagande aj tu sa totiž povie len A a pohodlne vynechá B.