Astrobiológia - znovuobjavený záujem o vznik života

Vedná disciplína s menom astrobiológia je možno neznámym pojom aj pre tých, ktorí majú prst na vedeckom tepe dňa. Veľa (aj vzdealných) ľudí si ju mýli s astronómiou alebo v horšom prípade - s astrológiou. Pojem astrobiológia je pomerne nový, aj keď v podstate označuje storočia trvajúcu snahu ľudstva o pochopenie a poodhalenie tajomstiev súvisiacich s vznikom života na Zemi a vo vesmíre. Americký úrad pre letectvo a kozmonautiku (NASA) v roku 1998 prevzal v tomto smere taktovku a v snahe zorganizovať vedcov - astrobiológov v USA a vo svete vytvoril Astrobiologický Inštitút NASA (NAI).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Plagát Astrobiology Science Conference 2002
Plagát Astrobiology Science Conference 2002 (zdroj: prevzaté z NAI)

Astrobiológia je multidisciplinárna veda zaoberajúca sa vznikom, evolúciou, distribúciou a budúcnosťou života vo Vesmíre. Z tejto definície je jasné, že astrobiológia zastrešuje niekoľko klasických vedných disciplín ako napríklad geológia, mikrobiológia, genetika, organická a anorganická chémia alebo astronómia. Táto definícia vysvetľuje, prečo napríklad som aj ja - geológ členom výskumného týmu NAI aj keď nemám teoreticky nič spoločné ani s "astro" ani "biológiou". Keďže najmä otázky prebiotickej syntézy organických látok (napr. v podmorských hydrotermálnych systémoch) sú v podstate čisto geochemickou otázkou, bol sa na takýto výskum pripravený po skončení PrifUK-u celkom dobre.

Astrobiológovia sa snažia hľadať odpovede na tri hlavné otázky:
1) Ako vzniká a ako sa vyvíja život
Cieľom je pochopiť ako vznikol život na Zemi a zistiť, či "alternatívne" formy života môžu existovať mimo Zeme. Tu je zahrnutá aj spolu-evolúcia života a stále sa meniaceho životného prostredia spolu s extrémnymi formami života na Zemi (napríklad hypertermofily ).
2) Existuje okrem Zeme život inde vo vesmíre
Cieľom je pochopiť aké podmienky sú nevyhnutné život spolu s definíciou "obývateľnosti" planét. K tejto otázke patrí aj štúdium biomarkerov, ktoré sa dajú použiť pri hľadaní života na iných planétach.
3) Aká je budúcnosť života na Zemi a vo vesmíre
Cieľom je pochopiť, "silné a slabé stránky" života vrátane jeho možností života prežiť mimo planéty, na ktorej vznikol.

Keďže odpovedať na vyššie položené otázky si bezpochyby vyžaduje veľké množstvo rôznych odborníkov a laboratórneho vybavenia, NAI je momentálne zložený zo 16-tich hlavných inštitúcií: U. California at Berkeley, NASA AMES Research Center, SETI Institute, NASA Jet Propulsion Laboratory, U. California Los Angeles, U. Hawai'i, U. Arizona, U. Washington, U. Colorado , Michigan State U., Indiana U., Marine Biological Laboratory, U. Rhode Island, Pennsylvania State U., Carnegie Institution of Washington a NASA Goddard Space Flight Center. Je samozrejmé, že okrem zdieľania "know-how" môžu členovia NAI používať laboratórne a analytické vybavenie všetkých členských inštutúcií, zatiaľ čo vnútorný grantový systém umožňuje mobilitu doktorandov a postdoktorandov. Medzi medzinárodných partnerov patria: Centro de Astrobiologia v Španielsku, Astrobiology Society of Britain, Australian Centre for Astrobiology, GDR Exobiologie vo Francúzsku a European Exo/Astrobiology Network Association.

Členovia NAI sa stretávajú každý druhý rok na konferenciách, hosťovaných vždy na jednej z členských inštitúcií. Tento rok v apríli to bude Boulder v Colorade. Tieto konferencie alternujú s Astrobiologickými vedeckými konferenciami, ktorých sa môže zúčastniť každý bez ohľadu na príslušnosť k NAI. Konajú sa (každý druhý rok) v obrovskom hangári na bývalej vojenskej základni Moffet Field v Californii. Fotografie z tejto konferencie v roku 2002 si môžete pozrieť tu .

Zaujímavým faktom, že okrem niekoľkých úradníkov, sekretárok a pracovníkov technickej podpory inštitút vlastne fyzicky neexistuje. Tých niekoľko kancelárií potrebných na jeho chod sa nachádza v areáli NASA-AMES v mestečku Mountain View v Californii. NAI je totiž virtuálny inštitút, čo v praxi znamená, že všetka komunikácia a kolaborácia sa uskutočňuje pomocou videokonferencií. Každá z hlavných aj afiliovaných inštitúcii (univerzít) NAI má vlastné videokonferenčné centrum a tak môžem vizuálne diskutovať s mojim kolegom v Colorade o výsledkoch posledného experimentu aj napriek tomu, že sú medzi nami stovky kilometrov. Videokonferencie a prednášky, kedy naraz diskutuje aj viac ako desať univerzít nie sú výnimkou.

Astrobiológia existuje aj v Európe. Žiaľ takmer len na papieri. O jej problémoch a o porovnaní s jej bohatou a vyspelou sestrou v USA sa zmienim neskôr.

Alexander Smirnov

Alexander Smirnov

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Geológ. Postdok. Vegetarián. Treehugger. Momentálne vo Washingtone, DC. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáVedaPočítače and InternetRecenzieHocičoKrátke Kraviny

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

275 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,084 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu