
Celkový pohľad na SEM na katedre materiálov na SUNY Stony Brook. Samotný mikroskop je naľavo a tak väčšinu stola zaberá ovládanie.
Na začiatok hádam kúsok nenáročnej teórie a tak ak nemáte záujem, kľudne sa túto časť vynechajte a prejdite rovno na galériu. Vzorka (napr. úlomok minerálu alebo prášok) sa nalepí na kúsok uhlíkovej pásky, páska na hliníkový držiak, ktorý sa vloží do vzorkovej komory. Všetok vzduch z komory sa vypumpuje pomocou vákuovej pumpy, pretože molekuly plynov by prekážali elektrónom vyrazeným zo vzorky v ceste. Zdroj rentgenového žairenia produkuje prúd elektrónov, ktorý dopadá na vzorku a pohybuje sa po nej po riadkoch (skenuje). Keď elektróny zo zdroja dopadnú na vzorku, vyrazia z nej tzv. sekundárne elektróny, ktoré sú zachytávané detektorom a premenené na obraz. Celá vzorka musí byť vodivá a preto sa pokrýva veľmi tenkým povlakom zlata.

Pohľad do vákuovej komory. Vzorky sú už nalepené na hlinníkovom držiaku, pokovené zlatom a centrované priamo pod zdrojom žiarenia.


Kryštály magnetitu (Fe 3 O 4 ) vykryštalizované počas vysokoteplotnej reakcie čistého železa s vodou. Horný obrázok zväčšnie 17000 krát, dolný 48000 krát.

Zrnko zliatiny niklu a železa (Ni 81 Fe 19 ) pripomínajúca usmiatu tvár :-). Zväčšenie 6000 krát.

Kostrovitý kryštál kovového niklu (Ni). Zväčšenie 51000 krát.

Kryštál brucitu (Mg(OH) 2 ), ktorý vznikol počas vysokoteplotnej reakcie čadiča (bazaltu) s vodou. Zväčšenie 5300 krát.

Kryštál hydroxidu horčíka a železa (MgNi(OH) 2 ), ktorý vznikol pri vysokoteplotnej reakcii Ni-olivínu s vodou. Zväčšenie 4800 krát. Chvíľu sme si mysleli, že sme našli nový minerál a tak sme mu dali pracovný názov "stonybrookite" podľa univerzity, na ktorej študujeme. Nakoniec vysvitlo, že je to len fáza s prechodným zložením medzi dvoma známymi minerálmi.


Dve podoby "hrdze" (FeOOH). Oba obrázky pochádzajú z vysokoteplotného experimentu s kovovým železom. Horný obrázok zväčšenie 38000 krát, dolný 27000 krát.

Kockovitý kryštál violaritu (FeNi 2 S 4 ), ktorý vznikol počas vysokoteplotnej reakcie čadiča (bazaltu) s vodou. Zväčšenie 51000 krát.

Kolienkový zrast dvoch kryštálov rutilu (TiO 2 ) z jedného z nízkotatranských potokov. Zväčšenie 180 krát .

Dvojička (zrast) arzenopyritu (FeAsS) z Nízkych Tatier. Zväčšenie 180 krát.


A takto to vyzerá, keď si nedáte pozor a do vzorky Vám padne z brady chlp :-). Na pozadí vidieť už spomínané kostrovité kryštály niklu. Horný obrázok zväčšenie 270 krát, dolný 6000 krát.
A na záver hádanka. Je to vzorka zo Slovenska, z Nízkych Tatier (Zväčšenie 600 krát). Čo je to?
