SuSE Linux 10.0 - Recenzia

Každý rok sa na Linuxových portáloch objavujú správy, že práve tento rok bude tým, kedy Linux konečne prenikne na desktop a naštrbí dlhoročnú dominanciu Microsoftu. A každý rok sa zvyčajne nič prevratné neudeje. Pár distribúcií sa spomína častejsie ako tie ostatné - Linspire, Mandriva, SuSE, Ubuntu, prípadne Fedora. Pred nedávnom sa na svete objavila v poradí už desiata verzia SuSE Linux, ktorý od roku 2004 patrí softvérovému gigantovi Novell. Nasleduje recenzia z čisto praktického hľadiska. Je SuSE Linux 10.0 vhodný aj na desktop (rozumej pre otcov a mamy) alebo nie?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)

SuSE používam ako primárny operačný systém v práci od verzie 8.0 a uždlhodobo pozorujem, že každá nová verzia prináša nové zlepšenia nielenpre profesionálov ale aj pre laických používateľov. Testoval som verziu 10.0 Professional na laptope Dell Inspiron 600m (1.8 Ghz) v grafickom rozhraní KDE. Naschvál som sa s touto recenziou neponáhľal, aby som mal dostatok času zistiť, čo prestane po čase fungovať a zvyknúť si na novinky a vylepšenia z ostatnej verzie (9.3). V prípadnej diskusii berte prosím do úvahy, že toto sú moje subjektívne pohľady a celý text je písaný hlavne pre začiatočníkov, respektíve ľudí, čo sa odhodlávajú Linux vyskúšať.

Inštalácia.
Inštalácia (5 CD alebo 1 DVD) prebehla absolútne bez problémov, za dve hodiny bolo nainštalované (všetky balíčky) a plne updatované. Táto časť nebola pre mňa prekvapením, pretože SuSE už niekoľko rokov zvládla všetky moje inštalácie (a inštalácie mojich kolegov) bez problémov. Nemôžem komentovať tvorbu a manipulácie partícií v inštalátore SuSE, pretože disk mám už dlhšiu dobu podelený.   Žiadne vážne problémy s hardvérom sa nevyskytli, systém YAST ( screenshot ) je čo sa týka ľahkosti užívania a konfigurovateľnosti plne porovnateľný s MS Windows. Grafická karta (ATI Radeon), DVD+/-RW (NEC), modem (Conexant D480), touch pad, monitor a zvuková karta fungujú bezchybne.

Internet.
Mojou hlavnou obavou bola WiFi sieťovka (Intel PRO/Wireless 2915ABG), ktorú však na moje prekvapenie systém rozbehal bez mojej pomoci alebo akéhokoľvek zákroku. Druhá sieťová karta (Broadcom 570X) funguje tiež bez problémov. Na ovládanie bezdrôtového pripojenia slúži program KInternet ( screenshot 1, 2). Tu musím spomenúť prvý vážny nedostatok SuSE 10 - systém nedokáže rozoznať, cez ktorú kartu tečie do počítaťa internet. Ak sa teda počas práce rozhodnete vypnúť wireless a prejsť na internet cez kábel (teda z jednej karty na druhú), SuSE to nerozozná. Toto pochopiteľne nie je problém pre znalého užívateľa, pre začiatočníka to problémom pravdepodobne bude. Je potrebné spomenúť, že ovládačov na WiFi karty pre Linux je stále ako šafranu - aj keď v tieto problémy pomáha do istej miery obísť (v SuSE pribalený) ndiswrapper , vyvíjaný mojim dobrým kamarátom a bývalým spolubývajúcim Girim.

Tlačiarne.
Inštalácia zastaralej laserovej tlačiarne (Brother), zdieľanej niekde na sieti (s vlastnou IP adresou) tiež nebol problém ( screenshot 1, 2, 3, 4). Pokus o spojazdnenie farebnej HPečky zdieľanej na počítači s Windows 2000 však problémom bol a do dnešného dňa odoláva všetkým mojim pokusom vytlačiť aspoň testovaciu stránku. Priznám sa, že z lenivosti nemám poriadne nastavenú Sambu, ale pre potreby tohto článku prepokladajme, že žiadny začiatočník sa nepohrnie otvárať vim a editovať smb.conf . Toto považujem za dosť veľký problém, pretože podrobne inštalácie tlačiarní zdieľaných na Windowsoch neopisuje ani priložený manuál.

USB.
Testoval som nasledovné USB periférie: generickú USB myš, dva 160 GB USB harddisky (iOmega), digitálny fotoaparát (Olympus Camedia C-4000) a vyše 10 USB (128 MB až 1GB) pamäťových kľúčov (alebo ako sa im hovorí) mojich kolegov, ktorí ku mne v dobre testovania zavítali do kanclíku. Na rozdiel od iných distribúcií, SuSE má adresár nazvaný /media, kde sa mountnú všetky floppy disky, USB disky, fotoaparát, cedéčka a podobne. Na obrazovke sa potom objaví správa a novom zariadení a ponúkne sa možnosť prezerania. Mount/umount zariadenia sa vykonajú automaticky a po odpojení danej periférie sa jej podadresár v /media zmaže. S takouto bezproblémovou prevádzkou som bol nadmieru spokojný. Menší problém bol jedine s myšou, pretože z nepochopiteľných dôvodov YAST nástojil (a stále nástojí), že je zastrčená v PS/2 porte aj napriek tomu, že tento laptop PS/2 port vôbec nemá. Myš síce funguje - teda okrem skrolovacieho kolieska. Akékoľvek manuálne pokusy nastaviť myš ako USB perifériu zlyhávajú. Ďaľší nepochopiteľný ťah zo strany SuSE bol ten, že pri akejkoľvek zmene nastavení myši je treba reštartovať iXy, aby zmeny nadobudli platnosť. Toto je novinka, ktorej zmysel nie celkom chápem (možno mi to niekto vo fóre vysvetlí). Problém s rozoznaním myší existoval už v SuSE 9.3, kde nápodobne, USB myš bola nesprávne rozoznaná ako PS/2.

Online Update.
Keďže Linux nie je monolitický systém, updatuje a patchuje sa častejšie ako vo Windowsoch. Intuitívny a plne automatizovateľný systém je v takomto prípade nevyhnutnosťou a ja môžem spokojne potvrdiť, že už spomínaný YAST zvláda túto úlohu dokonale ( screenshot 1, 2, 3 ). Ďaľšou výhodou oproti Windows je to, že YAST Vám poupdatuje všetky balíčky, ktoré boli v originálnej inštalácii (a po troche nastavovania aj tie čo ste doinštalovali neskôr). Ak teda vyjde nový Firefox alebo OpenOffice, YAST vykoná potrebný update. Na SuSE 9.3 mi online update prestával sám od seba fungovať po niekoľkých týždňoch od reštartu a tak som musel manuálne kontrolovávať, či sú už na serveri záplaty. Na 10.0 sa toto zatiaľ nestalo - a dúfam, že ani nestane.

Desktop.
Je nezabudnuteľný - hneď ako Vám udrie do oka ... obrovský chamelón, ktorému sa prezýva "Geeko".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Keďže osobne preferujem KDE tak sa v tejto recenzii budem venovať len krátkej charakteristike programov, ktoré sú zahrnuté v tejto inštalácii (a je ich nepreberné množstvo). Nejdem opisovať to, čo je notoricky známe, ale spomeniem to čo mi chýba, poriadne nefunguje alebo si zasluhuje zmienku.

  • Multimédiá - stále nočná mora. Z licenčných dôvodov sa nedajú prehrávať DVD, čo je definitívne jedným z mojich najväčších výhrad. Po vložení disku do mechaniky sa objaví vysvetlenie, prečo, začo a načo. Dodatočne sa pochopiteľne DVD player nainštalovať dá, ale je to stále nelegálne a otravné. Výhovorky, prečo sa nedajú prehrávať DVD sa však objavujú v Linuxových distribúciách už roky a ja osobne nedoporučím laikovi Linux na desktop pokiaľ tento problém nebude vyriešený. Linspire to už nejako vyriešil, teraz sú na ťahu ostatné distribúcie. Starý dobrý XMMS odmieta dodnes fungovať, aj napriek tomu, že všetky "multimedia packs" zo serverov SuSE sú nainštalované - AmaroK je však dôstojnou náhradou. Inštalácia kodekov takisto nie je jednoduchou záležitosťou pre laika a tak prezeranie videí na internete je takmer nedosiahnuteľné. SuSE 10.0 má defaultne nainštalovaný Real Player a tak aspoň s prezeraním/počúvaním streamov vo formáte rm/ram nie je problém.

  • FTP/SSH/správa súborov. Fascinujúcim poznatkom pre mňa bolo to, že aj v 10.0 je KBear (ani ich stránka poriadne nefunguje!) stále jediným user-friendly ftp klientom. Fascinujúcim preto, lebo od verzie 9.2 v ňom existuje bug, ktorý vám úplne rozhádže spodnú lištu. Tento bug je v KDE bugzille riadne zadokumentovaný, čo môj údiv len zväčšuje. Druhou možnosťou je použiť Krusader, niečo ako obľúbený Total Commander vo Windowsoch. Ake file manager je Krusader celkom obstojný, ale akonáhle sa ho budete snažiť použiť ako FTP alebo SSH klienta budete nechutne sklamaný. Ak nevyznávate prístup na SSH/FTP cez príkazový riadok, odporúčam stiahnuť a skompilovať gftp. Ak ste laik a kompilovať neviete alebo nechcete - máte najskôr asi smolu. V prípade, že Vám nevadí preťahovanie súborov z okna do okna, vyskúšajte Konqueror - funguje aj ako ftp klient (ftp://666.666.666.666) aj ako ssh klient (fish://666.666.666.666). Pripojenie na FTP, SSH a aj zdieľané windowské adresáre Vášho kolegu sa dá nastaviť v pohode pomocou GUI (Screenshot 1, 2, 3)

  • Práca s obrázkami. Mojím favoritom je XnView, ktorý však už niekoľko verzíí nebol v SuSE zahrnutý. Aj pri absencii XnView je však k dispozícií niekoľko programov, z ktorých sa mne na prezeranie fotografií najviac pozdáva Gwenview (screenshot) a na nenáročné opravy bitmáp Krita (screenshot). Na akúkoľvek zložitejšiu robotu s grafikou doporučujem pochopiteľne Gimp. Na kreslenie vektorovej grafiky je prvý krát pribalený Inkscape - funkčnosťou porovnateľný so starším Corelom alebo Illustratorom (čiže obstojný). V tejto oblasti je badať výrazné zlepšenie, kvalitné obdoby ACDSee, Corelu alebo IrfanView mi v SuSE už dlhšiu dobu chýbali.

  • Instant Messaging/Telefón. IM v Linuxe je - vo všeobecnosti - otras. Aj keď máte na výber z niekoľkých klientov (Licq, Gaim, Kopete, atď) ani jeden z nich sa ani len nepribližuje kvalitou k Trillianu, ICQ, YIM, MSN alebo AIM-u. Ja osobne preferujem Kopete, aj keď len preto, že mám s ním najmenej problémov. Mňa osobne problém IM moc nevzrušuje, ale pre veľa mojich kolegov by bolo absolútne neprípustné, aby neboli schopní prijať súbor, prípadne dvoma klikmi pridať nového kamaráta do svojho zoznamu. Toto pochopiteľne nie je výhradne problém Linuxu, pretože niektoré firmy (najmä AOL, Yahoo a Microsoft) odmietajú "otvoriť" svoje siete. Tento problém bol takisto nedávno rozoberaný na Slashdote. Skype na druhej strane funguje bez problémov (rpm) a ak vám nevadia výhrady open-source komunity, môžete telefonovať do zbláznenia.

  • Office. Na výber su dva kancelárske balíky: OpenOffice.org a KOffice. Z týchto dvoch možností, ja osobne preferujem OpenOffice.org, ktorý v nedávno dokončenej verzii 2.0 je takmer rovnocennou náhradou Microsoft Office - bez problémov spolupracuje s mojimi Wordovskými (screenshot) aj Powerpointovskými (screenshot) dokumentami. Priama inštalácia Microsoft Office 2000 aj XP v SuSE je možná pomocou Crossover Office - je momentálne vo verzii 5.0 a som s ním nadmieru spokojný.

Pri používaní ostatných programov som nezbadal nijaké zvláštne problémy - napaľovanie CD/DVD, ripovanie mp3, browsovanie, prezeranie/tvorba pdfiek, písanie a úprava dokumentov atď atď boli všetky bez problémov. Navyše ... niekoľko desiatok hier (napr. Tux Racer) je príjemným bonusom. Začiatočník bude zrejme potrebovať chvíľku, kým si zvykne na nové rozhrania, ale inak nevidím žiadne vážnejšie problémy. Aj napriek spomínaným problémom, je SuSE 10.0 pekne zohranou verziou, zatiaľ jednoznačne najlepšiu z dielne Novell-u. A dovolím si tvrdiť, že aj jednou z najlepších momentálne na trhu.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu



A nezabudnite si vylepšiť desktop pomocou kraviniek z kde-look.org :-)

Alexander Smirnov

Alexander Smirnov

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Geológ. Postdok. Vegetarián. Treehugger. Momentálne vo Washingtone, DC. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáVedaPočítače and InternetRecenzieHocičoKrátke Kraviny

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu