Ak vám meno Steve Wozniak nič nehovorí, tak skúsim v krátkosti niečo o ňom spomenúť. Steve Wozniak alebo Woz, ako ho prezývajú, je jeden zo spoluzakladateľov spoločnosti Apple Computer (dnes Apple Inc.). Woz narodený v roku 1950 v San Jose v Californii založil 1. apríla 1976 spolu so Stevom Jobsom a menej známym zakladateľom Ronaldom Wayneom firmu, ktorá skonštruovala prvý “naozaj” osobný počítač.
Woz bol odjakživa srdcom inžinier a elektrotechnik a tak jeho úloha vo firme bola jasná. Kým Steve Jobs sa staral o chod firmy, jej smerovanie a obchodné záležitosti, tak Woz bol hlava technologického oddelenia, ktoré sa staralo o vývoj nových produktov a riešení. Skonštruoval prvý osobný počítač Apple I, ktorého neskôr nasledoval Apple II a tiež stál pri zrode Apple Lisa alebo asi najslávnejšieho počítača Apple Macintosh. Je toho ešte veľa čo by sa dalo o ňom povedať, takže detaily sa môžete dočítať tu.
No a tento človek bol na Slovensku a mal tu svoju veľmi inšpiratívnu prednášku. Nemohol som chýbať a zúčastnil som sa Orange biznis fóra, kde prednášal.
Orange biznis fórum je najnovší projekt pomarančového operátora, v rámci ktorého chce Orange pozývať na Slovensko rôznych významných ľudí svetového biznisu. Tí by svojími životnými príbehmi mali inšpirovať našich slovenských biznismenov. Čo som počul, tak sa sem chystajú veľmi zaujímaví ľudia, ale ak si podujatie udrží biznis charakter, tak sa o nich dozvieme iba zo zostrihaných tlačoviek na TA3 alebo krátkych článkov v novinách.
Na fórum, ktoré sa konalo v bratislavskom hoteli Carlton začali prví oblekáči prichádzať už o 8.30 hod. Fórum sa začalo o pol desiatej a ja som si chytil miesto hneď pred rečníckym stolčekom v tretej rade. Konferenciu otvoril generálny riaditeľ Orange Pavol Lančarič a krátkym príhovorom privítal všetkých zúčastnených a spomenul pár drobností o projekte Orange biznis fóra. S úsmevom na tvári poznamenal, že latku si na začiatok nastavili poriadne vysoko a privítal na pódiu Steva Wozniaka.
Woz sa postavil za rečnícky stolík a hneď spustil. Ako prvé pochválil Orange, že je dobrým hostiteľom a pokračoval rozprávaním o Silicon Valley a o živote technologických firiem v tejto oblasti. Celá Wozova prednáška trvala presne hodinu a trinásť minút.
Spomínal svoje detstvo a to ako sa už odmalička zaujímal o elektrotechniku a jeho otec ho v tom podporoval. Kým ostatné deti sa vonku hrali, tak Woz sedel doma a rozoberal najrôznejšie prístroje a snažil sa pochopiť ako fungujú. Zaujímal sa o rádiá, televízory a snažil sa vždy si všetko postaviť sám. Ako sa elektrotechnika vyvíjala, tak tak aj Woz sa stále zlepšoval v tom čo ho zaujímalo až sa postupne začal zaujímať o počítače. Fascinovalo ho čo dokážu, ale na druhej strane bol nespokojný s tým, že vtedajšie počítače okupovali celé miestnosti a boli tak drahé, že si ich mohla dovoliť iba armáda alebo vládne inštitúcie.
Myšlienka vyrobiť počítač, ktorý bude dostupný pre všetkých ho hnala vpred a tak Woz študoval, kreslil, rozoberal, skladal a zase rozoberal a zase skladal, snažil sa prísť na to, ako robiť veci čo najefektívnejšie. Efektívnosť bolo slovo, ktoré na prednáške zaznelo niekoľko krát. Woz sa vyjadril, že nemá rád veľké, ťažke, objemné veci a aj pri konštruovaní prvých počítačov bral veľký ohľad na tieto atribúty. Snažil sa efektívne využiť každý priestor, každý čip alebo tranzistor a nepotrebné veci zo svojich zariadení odstraňovať. Nosnou myšlienkou bolo vyrobiť výkonný počítač, zachovať dostupnú cenu pre užívateľov a vyrobiť ho dostatočne atraktívny, aby sa ho ľudia nebáli používať.
To už sa Woz poznal so Stevom Jobsom, svojím spolužiakom, ktorý síce nebol tak technicky zdatný ako on, ale zdieľal rovnakú vášeň pre počítače. Výsledkom ich spoločného snaženia bolo založenie Apple Computer.
Woz na fóre pomerne detailne popisoval aké to bolo v tej dobe založiť počítačovú firmu. Ako nikto z okolia neveril, že počítač pre domácnosť bude mať úspech. Spomínal ako ho vtedajší zamestnávateľ, Hewlett-Packard, odmietol, keď členom vedenia predstavil myšlienku osobného počítača s klávesnicou a videomonitorom. Vtedajšia spoločnosť projekt zavrhla s odôvodnením, že ide iba o hračku a HP sa orientuje na seriózne projekty. Pre Woza však boli počítače všetkým a ani zlými predpoveďami obrovských firiem sa nenechal znechutiť a jeho vášeň pre počítače ho hnala ďalej.
Ďalej opisoval začiatky Apple, ako bez peňazí vyrábali na kolene u Jobsa v garáži Apple I, vývoj spoločnosti, prvé väčšie investície a zarobené peniaze až sa postupne cez svoj príbeh prepracoval do dnešnej doby a na záver spomenul, že Apple sa aj v dnešnej dobe drží pôvodnej myšlienky, vyrábať pre užívateľov atraktívne produkty. Ako príklad spomenul iPod a iPhone a ich jednoduchosť a intuitívnosť ovládania. Na margo toho poznamenal, že má rád technické riešenia, ktoré fungujú ako ľudská myseľ a fungujú intuitívne.
Po prednáške bola desať minútová prestávka na občerstvenie, ktorú využili dvaja Apple nadšenci a s Wozom sa pustili do reči. Bol veľmi prístupný a otvorený. Nemal problém sa porozprávať s kýmkoľvek a očomkoľvek. Koniec koncov už od utorka sa na Segwayi pohyboval po Bratislave bez ochranky a obzeral si mesto.
Po prestávke nasledovalo 40 minút otázok a odpovedí. Woz odpovedal na rôzne otázky. Ako si predstavuje budúcnosť IT, ako Steve Jobs odišiel z Apple alebo prečo sa Apple volá Apple a ako prišli k logu nahryznutého jablka.
Čo ma osobne trošku zaskočilo bola kostrbatosť angličtiny slovenských biznismenov. Tu by mali ešte popracovať. Celej Wozovej prednáške som rozumel na 98%, ale keď sa niečo začali po anglicky pýtať Slováci, tak som musel pekne nastavovať uši. Veľmi veľa z návštevníkov tiež využívalo aj simultánny preklad prostredníctvom slúchadiel. To ma tiež trošku prekvapilo vzhľadom na biznis charakter podujatia.
Nemôžem ešte nespomenúť, že som mal možnosť sa s Wozom osobne stretnúť a potriasť si s ním pravicou, čo bol pre mňa obrovský zážitok. Musím povedať, že prednáška bola veľmi inšpiratívna. Pre mňa teda určite. Niekoľko ľudí mi však povedalo, že od nej čakalo viac. Je pravde, že Woz niekedy zachádzal až príliš do detailov, keď vysvetľoval ako montoval stovky tranzistorov na drevené dosky a ľuďom, ktorí nemajú až také pochopenie pre technológie sa to mohlo zdať nezaujímavé.
Bez ohľadu na to, že občas boli veci zdĺhavé a detailné, tak mňa Woz určite inšpiroval svojím príbehom. Správa z celej prednášky bola pre mňa jednoznačná, nevzdať sa svojích snov a to aj v čase, kedy celé vaše okolie vás považuje za blázna. :-)