Najnovší prieskum americkej spoločnosti NPD Group hovorí o tom, že podiel na americkom trhu s počítačmi v kamenných obchodoch dosiahol v prvom kvartály 66% v prospech spoločnosti Apple. Prieskum bol zameraný na predaj počítačov High-end triedy, ktorá predstavuje zariadenia drahšie ako $1.000. Do tejto kategórie patria všetky jabĺčkové počítače s výnimkou Mac mini za $599. Zostávajúcich 34% si delia ostatné spoločnosti ako Dell, HP, Lenovo a pod., ktorých najpredávanejšie produkty sa pohybujú medzi $500 a $750.
Vice prezident spoločnosti NPD Group Stephen Baker sa vyjadril, že kým trh s Windows notebookmi sa vôbec nehýbe, tak podiel pre Apple narástol o 60%.
V segmente desktopov Apple zaznamenal nárast o 45% oproti Windows desktopom, ktoré zaznamenali pokles v prvom kvartály o 20%. Celkový podiel na americkom trhu s počítačmi sa pre Apple ustálil na 14% pre notebooky a aj desktopy.
Nárast trhové podielu pre prémiový segment Apple počítačov je zjavný aj z predchádzajúcich období. V januári roku 2006 mala spoločnosť pod palcom 18% trhu a v septembri 2007 to bolo 57%.
Celosvetové štatistiky k prvému kvartálu 2008 som zatiaľ nenašiel, ale pokiaľ nejaké uzrú svetlo sveta, budem o tom informovať. :-)