iPhone po 3 mesiacoch I.

Koniec povrchným kvázi recenziám. Ako vyzerá život s iPhone 3G po troch mesiacoch?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)

Keď som si kúpil iPhone, tak v článku, v ktorom som popisoval prvé dojmy som sľúbil, že prinesiem po troch mesiacoch obsiahlejšiu recenziu. Ospravedlňujem sa za meškanie, ale verím, že rozsah tohto článku je dostatočným dôvodom prečo som prešvihol termín. A to je iba prvá časť celej recenzie. Tú druhú si nájdete na mojom blogu zase o týždeň.


Prepáčte, ale recenziu, ktorá by čo najlepšie opisovala iPhone, bola by pre vás prínosom a nebola by iba povrchným zhodnotením faktov, ktoré nájdete na internete napísať naozaj neviem.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Nasledovné riadky preto odporúčam prelúskať iba ľuďom, ktorí reálne uvažujú nad kúpou iPhone 3G alebo úplným odporcom tohto zariadenia, ktorí plánujú sa rozvášniť v diskusii. V opačnom prípade hrozí, že pri čítaní upadnete do hlbokého spánku a spôsobíte si nepríjemné zranenia alebo si pri páde poškodíte počítač. Autor tohto článku (ja) preto neberie zodpovednosť za prípadné ujmy na zdraví alebo materiálne škody spôsobené čítaním tohto textu a jeho druhej časti.


Recenziu som sa snažil logicky rozdeliť na niekoľko najdôležitejších častí, aby som vám ponúkol komplexný pohľad na iPhone 3G a pred prípadnou kúpou ste si vedeli zhodnotiť, či je to prístroj pre vás. Nasledujúce riadky preto budú zmesou osobných skúseností, opisu telefónu, niekedy až návodu na používanie a technických parametrov. Tak teda začnime.

SkryťVypnúť reklamu


Zopár faktov na začiatok


Názov: iPhone 3G

Výrobca: Apple Inc.

Operačný systém: iPhone OS 2.2 (Mac OS X)

Procesor: ARM 620 MHz (podtaktovaný na 412 MHz kvôli výdrži batérie)

Grafika: PowerVR MBX Lite 3D

Pamäť: 128 MB DRAM

Kapacita: 8GB alebo 16GB Flash

Siete: Quad band GSM 850, 900, 1800, 1900, GPRS/EDGE

 Tri band UMTS/HSDPA 850, 1900, 2100, A-GPS

Pripojenie: USB 2.0, FireWire (len nabíjanie), 3,5 mm konektor pre slúchadlá, WiFi (802.11 b/g), Bluetooth 2.0+EDR

Batéria:1400 mAh Lítium-ion polymérová

Kamera: 2.0 megapixelov

Obrazovka: dotyková s Multi-Touch, 3,5” (89 mm), 480x320 pixelov, 163 pixelov na palec, pomer 3:2, 16 miliónov farieb

SkryťVypnúť reklamu

Rozmery: výška 115.5 mm, šírka 62,1 mm, hrúbka 12,3 mm

Váha: 133g

Farba: čierna - 8GB a 16GB, biela - 16GB

Požiadavky:USB 2.0, iTunes 7.7 alebo vyššie, Mac OSX 10.4.10 alebo vyššie, Windows XP Home alebo vyššie


Viac informácií


Čo nájdete v balení


V čiernej alebo bielej (v závislosti podľa modelu) krabičke nájdete hneď na vrchu samotný iPhone 3G. Pod ním balenie s návodmi na použitie, ihlu na otváranie kazety som SIM kartou, handričku na utieranie displeja, slúchadlá s integrovaným mikrofónom a tlačidlom na prepínanie, USB kábel na synchronizáciu a nabíjanie a nabíjačku s koncovkou pre slovenské zástrčky. Aby som nezabudol, ako to už býva u Apple zvykom, tak aj dve nálepky s logom spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu


Pozastavím sa pri nabíjačke. Možno ste zvyknutí z iných telefónov mať na nabíjanie a synchronizáciu dva odlišné káble. Pri iPhone to však celé funguje mierne inak. Nabíjačka pre iPhone má USB konektor, ale nemá žiadny kábel. Pokiaľ teda chcete nabíjať telefón priamo zo zástrčky, tak do nabíjačky musíte pripojiť synchronizačný kábel. Máte teda na výber, či chcete synchronizačný kábel zapojiť do počítača a iPhone nabíjať a synchronizovať súčasne alebo ho zastrčíte do nabíjačky a budete ho iba nabíjať. Je to veľmi dômyselné riešenie, vďaka ktorému sa vám už pri prenášaní v taške neurobí klbko z káblov.


Medzi návodmi nájdete brožúrku “Dôležité informácie o produkte”, ktorá obsahuje tradičné kecy o používaní telefónu. Napríklad, že pri dlhom hraní hier môžete pociťovať bolesti dlaní, rúk, krku a iných častí tela a máte si pri hraní dopriať pravidelné prestávky. Prioritne je to skôr určené pre Amíkov, ktorí sú schopní za čokoľvek nejakú firmu zažalovať.


Ďalšou brožúrou je samotný návod na použitie nazvaný “Končekmi prstov” (nepodarený preklad originálneho znenia Finger Tips), v ktorom sa dozviete základné tipy a triky pre ovládanie telefónu, ako napr.: synchronizáciu, uskutočnenie hovoru, prehliadanie internetu, ovládanie videa alebo prezeranie fotografií. Pribalený návod obsahuje iba 19 základných krokov ako ovládať telefón. Na rôzne iné vychytávky buď prídete sami alebo navštívite stránku Apple, kde máte k dispozícii kompletný manuál na používanie.


Použitie takéhoto skráteného manuálu sa zakladá na presvedčení, že grafické prostredie telefónu spolu so štruktúrou operačného systému je natoľko intuitívne, že kompletný manuál v balení je zbytočný a iba by zaberal cenné miesto. 


Intuitívnosť operačného systému je samozrejme individuálna, no mal som možnosť si ju otestovať na ľuďoch, ktorí nemali s iPhone vôbec žiadnu skúsenosť. Zadal som im úlohu ako napríklad poslať e-mail s priloženou fotografiou alebo zdielať aktuálnu GPS pozíciu a bez toho aby niekedy čítali návod (v ktorom to ani nie je uvedené) alebo dostali inštruktáž, tieto úlohy do bodky splnili a zabrali im niekoľko sekúnd.


Balenie iPhone 3G považujem za veľmi dômyselné a vďaka vnútornému usporiadaniu komponentov nadštandardne orientované na zníženie objemu. To je dnes populárne hlavne z enviromentálneho hľadiska.


Konštrukcia


Najprv som mal v úmysle do tejto sekcie zahrnúť aj dizajn, ale kedže ide o subjektívny pohľad, tak to či sa vám iPhone vizuálne páči nechám na vás. Jediné čo k tomu dodám je ergonómia, ktorá je u každého prístroja dizajnom ovplyvnená. iPhone z ergonomického hľadiska u mňa exceluje a aj napriek tomu, že má iba zopár pevných tlačidiel, tak ich umiestnenie, konštrukcia, tvar a použité materiály prispievajú k veľmi pohodlnému používaniu.


Rovnako má na tom zásluhu tvar zariadenia. Ten je mierne upravený v porovnaní s prvou verziou. Dostalo sa mu zaobleného zadného krytu. Držanie v ruke a prenášanie je vďaka tomu mierne pohodlnejšie ako u prvej verzie. V niekoľkých recenziách bol iPhone označovaný ako príliš veľký. Nie je to práve drobček, ale vďaka jeho hrúbke, ktorá je pri prenášaní najpodstatnejšia ho vo vrecku nohavíc takmer necítiť. Ja sám si občas musím skontrolovať, či ho mám vo vrecku a či som ho niekde nezabudol. Vyjadrenia, že iPhone je veľká tehla teda nemajú vôbec žiadne opodstatnenie a človek, ktorý to ovie ho zrejme nevidel ani na obrázku. Nezabúdajte, že podstatná pri prenášaní je hlavne hrúbka prístroja a iPhone pôsobí ako tabuľka čokolády.


Pri samotnej konštrukcii telefónu sa dizajnéri orientovali na použitie plastov. Oproti prvej generácii je to rozdiel. Prvý iPhone mal 2/3 zadného prekrytu vyhotoveného z hliníku. V iPhone 3G bol na zadný kryt použitý podľa modelu čierny alebo biely plast s lesklou povrchovou úpravou. Dôvod bol jednoznačný. Zadný kovový kryt zhoršoval pri prvej generácii vysielania a prijímanie telefónneho signálu. Po integrovaní ešte GPS čipu do iPhonu 3G bolo preto nevyhnutné odstrániť akékoľvek časti telefónu, ktoré by signál zhoršovali.


Všetko má svoje výhody a nevýhody a zadný kryt je oproti svojmu predchodcovi náchylnejší na povrchové poškodenia. V prípade, že nemáte na iPhone ochranný obal, tak sa pripravte, že už po pár dňoch bežného používania sa na ňom začnú objavovať malé škrabance. Nie je to nič hrozné, nemýľme si malé škrabančeky s ryhami. Vďaka lesklému povrchu, ktorý intenzívne odráža dopadajúce svetlo sú škrabance vidieť iba pod určitým uhlom. Škrabance tiež pomôžu zakryť capky, ktorých sa na telefóne s lesklým povrchom nezbavíte. Samozrejme odporúčam si dávať pozor na to, s čím nosíte iPhone vo vrecku. Kľúče alebo mince sa s ním kamarátiť určite nebudú.


Na iPhone existujú stovky rôznych obalov, ktoré ho chránia a dostanete ich aj u slovenských predajcov. Ja osobne som sa snažil na začiatku iPhone chrániť pomocou priesvitnej fólie. Tá sa lepila na displej a zadnú časť telefónu. Všetko fungovalo perfektne, ani pocit, že telefón je pogumovaný mi nevadil, ale časom sa fólia začala na niektorých miestach odlepovať a na krajoch sa začala lepiť špina, takže som ju strhol a kúpil si veľmi elegantné kožené púzdro. To som používal zopár týždňov, ale púzdro bolo pre iPhone veľmi tesné. Jednak sa odtiaľ ťažko vyberal a tiež mi na dolnej zadnej strane telefón ošúchalo. Dnes teda iPhone nechránim žiadnymi doplnkami a len si dávam pozor, aby neprišiel do styku s ostrými predmetmi.


Čo sa týka predného skla, ktoré prekrýva LCD panel, tak z poškriabania nemusíte mať žiadne obavy. Samozrejme ak nehovoríme o používaní skrutkovača namiesto prstu. Predná strana telefónu je veľmi odolná a nepoškriabe sa ani pri styku s kľúčmi alebo mincami vo vrecku nohavíc. Keď som po troch mesiacoch porovnával poškodenie displeja v porovnaní s mladšími telefónmi kolegov, tak z výsledku som bol sám udivený. iPhone bol bez jediného škrabanca na rozdiel od iných telefónov, ktoré vykazovali značné poškodenie dotykového displeja.


Takže už vieme, že iPhone má zadný kryt z plastu, ktorý je náchylný na škrabance a predný kryt zo skla, ktorý im hravo odoláva. Tieto dve časti prepája strieborný rám, ktorý je často označovaný ako kovový. Nenašiel som zatiaľ žiadne informácie o materiály, ale osobne si myslím, že ide iba o plast s chrómovou povrchovou úpravou, ktorá ma imitovať kov.


Rovnakú kovovú imitáciu nájdete na štyroch z piatich tlačidiel telefónu. Medzi ne patrí na ľavej strane regulácia hlasitosti. Toto tlačidlo sa prispôsobuje aplikáciam, ktoré práve používate. V prípade, že telefonujete ovláda hlasitosť hovoru, keď ste v menu telefónu, tak hlasitosť zvonenia a keď napríklad počúvate iPod, tak zase hlasitosť hudby alebo videa. 


Nad ovládaním hlasitosti sa nachádza tlačidlo tichého režimu. iPhone neobsahuje možnosť nastavenia rôznych profilov vyzváňania a môžete zvoliť iba tichý - vibračný alebo štandardný “hlasný” režim. Absencia profilom môže niekomu chýbať, ale som presvedčený, že väčšine stačí iba vypnutie zvonenia.


Na vrchnej strane sa potom nachádza tlačidlo uspávania a zobúdzania telefónu, ktoré slúži na uzamknutie displeja pred nežiadúcim stlačením tlačidiel vo vrecku. Piaty, “Home Button”, umiestnený pod displejom, ktorého funkciou je dostať vás z akejkoľvek aplikácie späť na domovské menu je vyrobený z rovnakého skla ako celá predná časť. 


Na vrchnej strane sa nachádza slot na kazetu SIM karty a štandardný 3,5 mm konektor na slúchadlá, takže pre iPhone môžete použiť akékoľvek slúchadlá. iPhone nie je prioritne určený na vymieňanie SIMiek za pochodu a ich výmena si vyžaduje buď pribalenú ihlu alebo napríklad spinku na papier. Po strčení ihly do malej dierky na vrchnej strane vyskočí kazeta, do ktorej potom vložíte SIM kartu. Prečo takéto riešenie? Apple sa snaží vyhýbať neautorizovaným zásahom do ich prístrojov, ktoré dizajnuje tak, aby prístup k ich vnútorným komponentom bol možný iba v servisnom stredisku.


Z tohto dôvodu nie je možné jednoducho zadný kryt odmontovať a vymeniť batériu. Apple garantuje, že batéria vydrží v života schopnom stave niekoľko rokov a v prípade, že by ste si ju chceli potom na už nemodernom prístroji vymeniť, tak vám radi podajú pomocnú ruku v servise. Aby som to celé upresnil, tak samozrejme baterku v iPhone si môžete vymeniť aj sami, ale po odmontovaní krytu strácate na telefón záruku.


Zadný kryt je možné odmontovať pomocou dvoch skrutiek na spodnej strane telefónu. Medzi nimi sa nachádza štandardný iPhone/iPod konektor, ktorý slúži na dobíjanie a synchronizáciu zariadenia. Pri konektore tiež nájdete reproduktor pre hlasitý odposluch, počúvanie hudby alebo hranie hier a mikrofón pre telefonovanie. Zabudovaný reproduktor sa kvalitou zvuku, resp. nekvalitou vyrovná všetkým ostatným telefónom na trhu. Pokiaľ nie ste adolescent, ktorý po ceste zo školy peckuje hip-hop z telefónu na celé sídlisko, tak vám odporúčam zapojiť kvalitnejšiu audio sústavu alebo použiť pribalené slúchadlá.


V prípade, že vás zaujímajú enviromentálne aspekty iPhone, tak klik sem.


Dotykový displej a operačný systém


Je to čím sa iPhone vyznačuje a preslávil. Aj vďaka skúsenostiam z Apple Newton, mobilnému zariadeniu, ktoré v roku 1993 predbehlo svoju dobu a v čase, kedy neexistovali PDA zariadenia umožňoval prostredníctvom svojho dotykového displeja rozpoznávať rukopis a prevádzať ho do elektronickej podoby, prezerať internet, posielať e-maily a ponúkať rôzne iné vymoženosti mobilnej kancelárie.


iPhone je dnes označovaný ako zariadenie, ktoré od základov zmenilo celý priemysel s dotykovými displejmi a toto prirovnanie si právom zaslúži. Prispieva k tomu hlavne prispôsobenie operačného systému na ovládanie pomocou prstov (bez použitie pera) a tiež podpora Multi-Touch, čo je schopnosť displeja rozoznávať viac prstov naraz na svojom povrchu a schopnosť rozlíšiť ich vzájomný pohyb po displeji, ktorý znamená zadávanie určitých príkazov. 


Vďaka tomu iPhone umožňuje napríklad priblíženie obrázkov rozťahovaním dvoch prstov a ich spätné oddialenie ich vzájomným priťahovaním. Rovnaké funkcie už podporujú všetky notebooky Apple na svojich trackpadoch. Dokonca podporujú rozlíšenie štyroch prstov naraz. Verím, že ďalší iPhone prinesie podobné možnosti a výrazne tým zefektívni svoje použitie. Podporu Multi-Touch už začínajú integrovať do svojich zariadení aj iný výrobcovia, ale ešte stále aj po roku a pol čo je iPhone s touto funkciou na trhu konkurenčné zariadenia nedosahujú rovnakú úroveň.


Kvalita obrazu je na iPhone úžasná. V kľude si môžete pozrieť celovečerný film a nepripravíte sa o žiadny zážitok. Niekoľko ľudí z môjho okolia poznamenalo, že s tak výborným displejom sa u mobilného zariadenia ešte nestretlo. Domáce kino to však nie je.


Podsvietenie displeja sa reguluje manuálne v nastaveniach telefónu alebo ho reguluje svetelný senzor, ktorý pri každom odomknutí telefónu odmeria intenzitu svetla a podľa toho svietivosť displeja prispôsobí.


iPhone so sebou priniesol na trh mobilných telefónov aj nový operačný systém - iPhone OS, ktorý v sebe obsahuje stavebné prvky (Darwin, Core OS, Core Services, Media vrstva, Cocoa Touch) operačného systému Mac OS X používaného u počítačov Apple. Samotný operačný systém zaberie v telefóne menej ako 500 MB priestoru. Nechcem zachádzať do príliš technických detailov a viac informácií o iPhone OS a jeho architektúre nájdete napríklad na Wikipedii. Prelúskať sa tým vám zaberie určite niekoľko dní.


Nový operačný systém so sebou priniesol aj nové užívateľské grafické rozhranie (GUI) s premyslenou jednoduchou štruktúrou a množstvom animácií, ktoré vám nie len spríjemňujú používanie telefónu, ale hlavne uľahčujú sa zorientovať v rôznych úrovniach menu aplikácií.


Dotykový displej spolu s grafickým prostredím sú perfektne prispôsobené pre ovládanie s použitím prstov. Všetky tlačidlá sú dostatočne veľké na to, aby ste ich stlačili prstom a v prípade, že kliknete medzi dve tlačidlá, telefón sám na základe rozmiestnenia vyvíjaného tlaku vie, ktoré z nich ste mali v úmysle stlačiť. Ovládanie je tým veľmi presné a len v úplných začiatkoch sa vám bude stávať, že budete mať problém niečo napísať. Ak teda nepočítame použitie rukavíc alebo dlhých nechtov. V tomto prípade bude telefón zadávané príkazy ignorovať a akceptuje iba brušká prstov.


Prispôsobenie dotykového displeja spoločne s grafickým rozhraním pre použitie prstov bolo s príchodom iPhone revolučné a dovtedy vyrábané telefóny používali na ovládanie dobre známe pero. Samozrejme aj tie sa dali ovládať prstami, ale takéto ovládanie bolo iba núdzové a dochádzalo k veľkej nepresnosti pri zadávaní príkazov.


Telefón a SMS


Každá operácia v iPhone sa uskutočňuje prostredníctvom na to určenej aplikácie. Telefonovanie prebieha pomocou aplikácie “Phone”, ktorá ponúka niekoľko možností vyvolania čísla. 


Najzákladnejšou je samozrejme manuálne vytočenie čísla, ktoré je možné zadávať prostredníctvom virtuálnej klávesnice. Tá obsahuje časť pre zobrazovanie čísla, numerickú časť, hviezdičku, mriežku, tlačidlo pre uloženie zadaného čísla do kontaktov, tlačidlo pre vymazanie a zelené tlačidlo pre vyvolanie hovoru. 


Vyvolať telefónne číslo môžete ďalej cez možnosť “Contacts”, kde sa vám zobrazí zoznam vašich kontaktov, ktoré môžete usporadúvať a zobrazovať podľa mena alebo priezviska. Medzi kontaktmi sa presúvate veľmi jednoducho, stačí posúvať prst zhora nadol po obrazovke a rolujete v zozname smerom hore k písmenu “A” alebo rolovať zdola nahor a budete sa posúvať v zozname smerom k vášmu poslednému kontaktu. 


Pokiaľ máte kontaktov príliš veľa, tak na pravej strane obrazovky vám rýchli presun umožňuje stĺpček s abecedou. Klikom na dané písmeno sa presuniete ku hľadaným kontaktom. Ak by ani to nestačilo a ku každému písmenu abecedy máte desiatky kontaktov, tak ešte máte možnosť klasicky meno hľadanej osoby naklikať do vyhľadávacieho pola.


Po kliku na nájdený kontakt sa presuniete k informáciám o danej osobe. Tej môžete prideliť okrem mena a priezviska aj spoločnosť, fotografiu, niekoľko telefónnych čísel, web, e-mailové adresy alebo poštovú adresu. Klikom na poštovú adresu zobrazíte jej polohu na Google Maps, klikom na web sa prostredníctvom Safari presuniete na danú stránku, klikom na e-mailovú adresu vytvoríte novú správu a nakoniec klikom na čislo uskutočníte hovor.


Ak uskutočníte hovor, tak na obrazovke sa vám zobrazí menu, ktoré vám ponúka možnosti uskutočnenie konferenčného hovoru, podržať hovor, vypnúť svoj mikrofón, hlasitý odposluch, prepnúť sa do kontaktov alebo si zobraziť klávesnicu pre zadávanie ďalšieho čísla. Počas hovoru môžete samozrejme používať aj iné aplikácie. Pomocou “Home button” sa jednoducho vrátite do menu telefónu a používate uložené aplikácie. Kedykoľvek sa potom môžete vrátiť späť do menu hovoru klikom na zelenú lištu, ktorá sa zobrazí v hornej časti obrazovky.


Ďalšou funkciou telefónu je “Favorites”, kde si môžete ukladať svoje obľúbené kontakty a máte k nim rýchly prístup. S tým súvisí aj rýchla voľba. Po stlačení “Home button” dva krát za sebou sa presuniete do položky “Favorites” a to bez ohľadu na to, v akej aplikácii sa práve nachádzate. V nej potom po kliku na dané meno priamo voláte, čo je rozdiel oproti vyvolaniu čísla z “Contacts”, kde po kliku na meno sa vám zobrazia údaje o danej osobe a až po kliku na konkrétne číslo vyvoláte hovor.


Ďalšie podmenu je “Recents”, ktoré vám dáva informáciu o uskutočnených hovoroch. Tie si môžete vyfiltrovať podľa všetkých uskutočnených hovorov alebo iba zmeškaných, ktoré sa zobrazujú červenou farbou. Veľkým nedostatkom v tejto položke považujem to, že telefón nerozdeľuje čísla podľa prijatých a volaných. To znamená, že v dlhom zozname uskutočnených hovorov viete rozoznať iba zmeškané a všetky ostatné hovory. Medzi tými ostatnými, ktoré sa zobrazujú čiernou farbou neviete vyfiltrovať tie, ktoré ste prijali a tie ktoré ste volali. Musíte si spomenúť.


Poslednou funkciou je odkazová schránka. Tú však vôbec nepoužívam, takže k tomu vám nič neviem povedať.


Čo sa týka skúsenosti s telefonovaním, tak okrem toho, že som zopár krát zaznamenal výpadky hovoru, ktoré neviem, či mám pripísať iPhone alebo operátorovi nemôžem telefónu nič vytknúť. Pohybovanie v menu je veľmi jednoduché a všetky virtuálne tlačidlá sú prispôsobené pre ovládanie prstom. Ak by ste nechtiac stlačili nejaké iné tlačidlo, tak to musíte trafiť poriadne vedľa. Kvality zvuku je trošku lepšia, ako som zažil u iných telefónov, ale zázraky nečakajte.


Dostávame sa k SMS správam, na ktorých je nazaujímavejším prvkom, že usporadúvajú všetky prijaté a odoslané správy do chatu, tak ako sme zvyknutý napríklad zo Skype alebo ICQ. 


V praxi to vyzerá asi takto, môj kamarát Ivar mi napíše správu. Po prijatí správy sa mi v základnom menu SMS aplikácie vytvorí kolónka s jeho menom a časťou textu, ktorý mi napísal. Po kliku na vytvorenú kolónku sa mi v ľavej časti obrazovky zobrazí šedá komiksová bublina s textom prijatej správy. Ak Ivarovi odpoviem, tak moja správa sa zobrazí v zelenej bubline v pravej časti obrazovky. Každá ďalšia správa od Ivara alebo správa, ktorú mu pošlem sa takto ukladá do našej spoločnej konverzácie. Ak sa v budúcnosti chcem k danej konverzácii vrátiť, kliknem len na kolónku Ivar, kde nájdem všetky správy, ktoré sme si kedy poslali utriedené v šedých a zelených komiksových bublinách.


Je to obrovský rozdiel oproti iným telefónom, v ktorých si každú správu musíte hľadať osobitne. Túto funkciu považujem za veľmi nápomocnú, obzvlášť pre ľudí, ktorí radi SMS-kujú. Ja síce SMS správam neholdujem, ale mať v tom takýto poriadok som už niekoľko krát ocenil. 


Nevýhodou však zostáva, že takto uložené správy sa nedajú jednotlivo vymazávať. Vymazať sa dá iba celá konverzácia. Na jednej strane to neprekáža, pretože samotné správy v 8GB alebo 16GB telefóne nezaberajú žiadne miesto, ale bolo by občas pohodlné si napríklad vymazať správy o zmeškaných hovoroch, ktoré sa vám do konverzácie zapletú. Tiež sa treba pripraviť, že správy sa nedajú ani preposielať. Zo správ sa vlastne stal chat a s jednotlivými správami sa už nedá ďalej pracovať. Už sa mi stalo, že som chcel preposlať SMS s adresou alebo telefónnym číslom. Nuž musel som si to zapamätať a napísať novú správu. Veľmi nepohodlné, musím uznať. Nie je to žiadna zložitá vec a dúfam, že v budúcnosti sa dočkáme nápravy.


Ďalšou vecou je posielanie vizitiek s kontaktom. Vizitku cez SMS aplikáciu nemôžete poslať ani prijať. Našťastie iPhone rozoznáva číslo zadané v správe, takže ak vám niekto pošle vizitku, tak aspoň si viete uložiť číslo alebo priamo vyvolať hovor.


Samotné písanie správy prebieha na virtuálnej klávesnici, ktorá sa zobrazí po kliku do textového poľa pod bublinami. Klávesnica sa dá zvoliť textová, numerická a so špeciálnymi znakmi. Klávesnica sa dá nastaviť aj slovenská, čiže niektoré názvy tlačidiel budú v slovenčine. Textová klávesnica plnohodnotne podporuje aj slovenskú diakritiku. Pri písaní môže byť pre niektorých nevýhodou, že iPhone nezobrazuje počet zostávajúcich znakov, ale povedzme si na rovinu, pokiaľ si kupujete za cenu dnešných programov iPhone, tak či sa text rozloží do jednej alebo do dvoch správ vám bude asi jedno.


Ak máte obavy z písania na virtuálnej klávesnici, tak sa obávate zbytočne. V niekoľkých slovenských recenziách som čítal, že je to ťažké, nepresné alebo nepohodlné. Čím to vlastne do toho telefónu ťukali? Lešenárskou trubkou? Už som za tie tri mesiace zažil, že ma skúšali ľudia, či dokážem písať s jednou rukou alebo mi diktovali rôzne lekárske výrazy a čakali, že koľko krát sa pri písaní pomýlim. Nič sa nekonalo. Na iPhone sa dá veľmi pohodlne, veľmi rýchlo a veľmi presne písať. Tlačidlá sú prispôsobené na písanie s použitím prstov. Je to však iné ako fyzická klávesnica a vyžaduje si to mierny tréning. Tým nemyslím, že každý večer pred spaním máte napísať desať správ, ale po pár SMS-kách sa do toho zaručene dostanete. 


iPhone nepodporuje posielanie multimediálnych správ MMS. Táto možnosť je dostupná iba po stiahnutí MMS aplikácie, ktorá sa dá nainštalovať iba ak máte iPhone jailbraknutý, laicky to môžme nazvať hacknutý.


Momentálne sa začali angažovať operátori, aby Apple podporu MMS oficiálne povolil. Či sa im to podarí ukáže až čas. A prečo vlastne iPhone nepodporuje MMS? oficiálne stanovisko neexistuje, ale predpokladá sa, že Apple ich považuje za prežitok a budúcnosť patrí plnohodnotným e-mailovým klientom v každom telefóne, cez ktorých môžete fotografiu veľmi pohodlne poslať.


Internet


iPhone už v lete roku 2007, keď bol po prvý krát predstavený od základu zmenil prehliadanie webu v mobilných zariadeniach. Mix 3,5 palcového displeja s dobrým rozlíšení, dotykového displeja s podporou Multi-Touch, grafického prostredia, ktoré je prispôsobená pre ovládanie prstami a nového operačného systému sú pevnými základmi, ktorými zatiaľ žiadne konkurenčné zariadenie neotriaslo. Zásadný rozdiel je v tom, že iPhone ponúka prehliadanie internetu ktoré sa najviac približuje tomu na vašom počítači.


Po spustení aplikácie Safari sa na obrazovke telefónu zobrazí okno, tak ako ho poznáte zo svojho prehliadača na počítači. V hornej časti sa nachádza pole pre zadávanie adresy internetovej stránky a vedľa pole vyhľadávača Google, takže prehľadávanie webu máte hneď po ruke. Kedže každé z týchto polí je vzhľadom na šírku obrazovky malé, tak pri písaní sa príslušné pole natiahne na celú šírku obrazovky, aby ste z adresy, ktorú zadávate videli čo najviac znakov.


Zadávanie webových adries alebo výrazov do vyhladávača prebieha prostredníctvom virtuálnej klávesnice. To že je prispôsobená pre písanie prstami sme si už niekoľkokrát povedali. Funguje to rovnako dobre ako pri iných aplikáciach. Po chvíľke tréningu a zopár preklepoch sa do toho zaručene dostanete. Na začiatku vám možno bude chýbať fyzický odpor klávesov, na ktorý ste boli zvyknutý pri zariadeniach s pevnou klávesnicou a ktorý vám potvrdzoval, že ste klávesu naozaj stlačili. U iPhone je tento pocit nahradený animáciou a po kliku na príslušný znak sa daná klávesa na sekundu zväčší, čo je pre vás potvrdením, že váš príkaz bol akceptovaný. Platí to však iba pre virtuálnu klávesnicu, ktorou píšete SMS, e-mail alebo adresu do prehliadača. Potvrdenie kliku u ostatných tlačidiel v telefóne prebieha zmenou ich odtieňa.


Tu sa ešte pozastavím pri jednej veľkej výhode virtuálnej klávesnice. Na rozdiel od tej fyzickej môže byť zakaždým iná. Každá aplikácia v telefóne si vyžaduje svoje vlastné tlačidlá a pre ňu prispôsobenú klávesnicu. To sa samozrejme nedá pri fyzickej klávesnici a preto takéto zariadenia obsahujú množstvo “neutrálnych” kláves, ktoré pri každej aplikácii znamenajú niečo iné.


Uvediem príklad, ako sa mení klávesnica v iPhone aplikáciach. Nemyslite si, že rozdiel v klávesnici je enormný a vy sa budete musieť vždy nanovo zorientovať. Rozdiel spočíva iba v niektorých tlačidlách. Napríklad pri písaní e-mailov často potrebujete bodku alebo zavináč a tak sa v aplikácii Mail nachádzajú priamo pod abecednou klávesnicou. V Safari zase nájdete bodku, lomítko, ktoré je často využívané pri zadávaní webových adries alebo napríklad tlačidlo, pomocou ktorého jedným klikom vložíte koncovku .com.


Prispôsobovanie klávesnice každej aplikácii považujem za výbornú funkciu, ktorá vám ušetrí množstvo klikov a zefektívni vám tým používanie telefónu.


Späť k Safari. Po zadaní adresy vám telefón načíta danú stránku. To prebehne pomocou technológie pripojenia EDGE, 3G alebo WiFi. iPhone sa automaticky snaží poskytnúť používateľovi najrýchlejšie pripojenia a tak ak je v dosahu WiFi sieť, ponúkne možnosť pripojenia. Ak nie a nachádzate sa v pokrytí, tak na sťahovanie dát využíva 3G a ak ani to nie je dostupné, tak najpomalší EDGE.


Funguje to naozaj dobre až na jeden slovenský nedostatok. Je ním T-mobile HotSpot. Ak nemáte iPhone z T-mobile alebo nemáte na ich HotSpot kredit, tak ho využívať nemôžete. Je ich však veľmi veľa a vždy majú silný signál. Ak sa teda raz pripojíte, tak iPhone si sieť zapamätá a v budúcnosti ju bude preferovať a pripájať sa na ňu sám. To vám však môže spôsobiť problémy. Ak spustíte Safari, tak iPhone nájde túto sieť, pripojí sa, ale nebude schopný sťahovať žiadne dáta. V tomto prípade budete musieť manuálne prepnúť sieť alebo sa pripojiť prostredníctvom 3G. V prípade, že sa potrebujete rýchlo pripojiť to môže byť obťažujúce. Riešenie je veľmi jednoduché, v nastaveniach WiFi sa pripojíte na HotSpot a zadáte “Forget this network”.


Po načítaní stránky v Safari začnete naplno využívať Multi-Touch. Stránka sa vám zobrazí na celý displej a kvôli malým písmenám bude nečitateľná. Jednotlivé časti stránky si môžete približovať buď dvojklikom na miesto, ktoré chcete zväčšiť alebo rozťahovaním dvoch prstov po displeji. Zmenšenie funguje skoro rovnako, buď dvojklik na displej alebo priťahovanie dvoch prstov po displeji. Pohybovať po stránke sa môžete ťahaním jedného prsta po displeji v 360 stupňovom smere. Vďaka dotykovému displeju s Multi-Touch je prehliadanie webu na iPhone veľmi rýchle, jednoduché a prehľadné.


Stránku si môžete vďaka akcelerometru (pohybový senzor) pozrieť v dvoch zobrazovacích módoch - na výšku alebo na šírku. Zobrazenie závisí od natočenie telefónu a samozrejme od toho ako sa vám pohodlnejšie číta text. Spolu so zobrazením stránky sa upravuje aj virtuálna klávesnica, ktorá ma v širokouhlom móde napríklad väčšie tlačidlá.


Čo ešte safari v iPhone dokáže? Podobne ako na počítači sa môžete pohybovať medzi predošlými stránkami pomocou dvojice šípiek. Pri prezeraní stránok môžete vytvoriť osem záložiek a mať tak otvorených osem stránok súčasne. Môžete si prezerať vašu históriu, vytvárať záložky, ktoré sa vám synchronizujú prostredníctvom iTunes so Safari v počítači a mať tak vašu obľúbenú stránku vždy po ruke. Ako posledné funkcie spomeniem pridanie konkrétnej internetovej stránky na Home screen v podobe rýchlo dostupnej ikony, preposlanie internetovej adresy prostredníctvom e-mailu alebo uloženie obrázku z internetu medzi vaše obrázky v iPhone.


Pri browsovaní môžete naraziť na jeden menší problém. iPhone nepodporuje Java a ani Flash. Z toho dôvodu si nemôžete priamo v iPhone prezerať napríklad internetové videá. S výnimkou YouTube, ktorý si môžete prezerať pomocou predinštalovanej aplikácie. Tiež si nebudete môcť prezrieť stránky, ktoré sú celé vo Flash. 


Dôvod? Konšpiračných teórií je niekoľko. Podľa vyjadrenia Steva Jobsa (Apple CEO) je však Flash pre iPhone zatiaľ veľmi pomalý na to aby bol užitočný. To neznamená, že nikdy nebude, ale k dnešnému dňu ho iPhone nepodporuje. Má to jednu veľkú výhodu - koľko stránok sa bez tých otravných banerov prezerá pohodlnejšie, nie?


Ak by som mal zhodnotiť používanie Safari v praxi, tak musím povedať, že žiadne mobilné zariadneie nedokáže browsovať internet tak pohodlne ako iPhone. Je to teda plnohodnotný web vo vrecku (až na ten Flash).

Narazil som v diskusiách na tvrdenie, že Safari je nestabilné. Neviem, čo tým autor mal namysli, ale to moje sa zatiaľ pekne drží. Narazil som už na stránky, na ktorých Safari zatuhlo, dokonca mi zamrzol celý telefón. Bolo to úplne na začiatku používania. Odvtedy Apple vydal dva updatey a nič podobné sa už neopakovalo.

Ešte spomeniem, že Safari je zatiaľ jediný prehliadač, ktorý iPhone podporuje. Opera sa snažila vyvinúť svoju vlastnú verziu a aj sa jej to podarilo. Apple si však svoj telefón zatiaľ chráni a kedže Safari je jeho najväčšou devízou, tak distribúciu Opery zatiaľ nepovolilo.


Verím, že prvá časť tejto recenzie naplnila vaše očakávania. Nabudúci týždeň si posvietime na Mail, iPod, GPS, Apps Store a dalšie aplikácie v iPhone.


Ak keď sa snažím opisovať veci v recenzii dostatočne zrozumiteľne pre všetky kategórie používateľov a v dostatočnom rozsahu, tak viem, že pri čítaní tohto textu vám môže na um prísť množstvo otázok. Ak ste teda niečo nepochopili alebo máte otázky ohľadne iPhone, píšte mi na borisovblog@gmail.com. :-)

Konštrukcia 

Home screen 


Telefón 

SMS 

Internet   


Boris Šmotlák

Boris Šmotlák

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  Simple AppleHot NewsUser's ReviewsApple-ingOthers, but nice as well

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu