OLPC je skratka od One Laptop Per Child, v preklade jeden laptop pre dieťa. OLPC je nezisková organizácia, ktorá bola založená členmi MIT Media Lab (oddelenie pre multimédiá a technológie na Massachusetts Insitute of Technology) a oficiálne verejnosti predstavená v januári 2005 na World Economic Forum vo Švajčiarsku. O čo vlastne tejto organizácii ide? Jej poslaním je umožniť a uľahčiť vzdelávanie deťom v krajinách tretieho sveta. Ako prostriedok na realizáciu tejto myšlienky si dali za úlohu vyvinúť laptop, ktorý bude tak lacný, že si ho budú môcť dovoliť vlády chudobných krajín pre svojich školákov zakupovať vo veľkých množstvách. Samozrejme projekt sa stretol aj s množstvom negatívnych postojov v zmysle, že peniaze v takýchto krajinách by sa mali využiť iným spôsobom a nie na nákup počítačov pre deti, ktoré ich vôbec nepotrebujú a pod. My však budeme hovoriť o technickej stránke veci.
V prvom rade vás na super lacnom laptope určite zaujme dizajn. Veselý bielo-zelený výzor presne vystihuje svoju cieľovú skupinu. Kedže ide o šantiace deti, tak pre XO je potrebná patričná ochrana. Je zhotovený z masívneho plastu, aby odolal všetkým nástrahám malých výmyselníkov a bol odolný aj proti silnejším otrasom a hrubšiemu zaobchádzaniu. Kedže sa jedná o prenosný počítač, tak dizajnéri nezabudli na šikovnú rúčku, ktorá je umiestnená pod pántom otočného displeja a umožňuje veľmi pohodlné prenášanie.
Čím je navonok XO vybavený? Po odklopení dvoch WiFi antén na boku, ktoré zároveň slúžia ako poistka proti otvoreniu displeja, je možné otvoriť 7,5 palcovú farebnú LCD obrazovku s rozlíšením 1200x900 pixelov podsvietenú LED diódami. Po ubratí podsvietenia displeja na minimum sa obrazovka prepne do čierno-bieleho režimu, ktorý pripomína čítanie novín, ale hlavne šetrí energiu. V priestore obrazovky je pre deti zabudovaná VGA kamera, stereo reproduktory, mikrofón, jack na mikrofón a slúchadlá, 3 USB porty, slot pre SD karty, 4 gombíky + enter na ovládanie kurzora a 4 smerové tlačidlá pre ovládanie videohier. Wow, je tam toho teda dosť. Pod displejom sa nachádza milá zelená 80 klávesová klávesnica. OK, poviete si, že čo by to bol za počítač bez klávesnice. Čo je však na nej zaujímavé? Celá je potiahnutá gumenným poťahom. Takže po otrasoch a špine tu ešte máme odolnosť voči vode. Pod klávesnicou je umiestnený Touch Pad na ovládenie kurzora a dve malé plochy určené na kreslenie pomocou stylusu. Myslím, že taký spôsob na kreslenie deti určite uvítajú.
Nazrime teraz do útrob tejto mašinky. Vzhľadom na prostredie, pre ktoré je určená, si výrobcovia dali za úlohu, že XO musí byť hlavne odolný a energeticky nenáročný. Neobsahuje žiadny hard disk, CD/DVD mechaniku, disketovú mechaniku a ani žiadne ventilátory. Všetky mechanické časti teda boli odstránené. Tie sa všetky samozrejme dajú pripojiť pomocou USB rozhrania. XO je poháňaný procesorom od AMD (v začiatkoch Intel), ktorý pracuje na frekvencii 433MHz. RAM má kapacitu 256MB a k ukladaniu dát slúži 1GB flash pamäť. Poviete si, že možno iba silnejšia kalkulačka, ale nezabúdajte, že kto bude tento laptop používať a aké ďalšie atribúty musí ešte spĺňať.
Jedným z nich je aj energetická nenáročnosť. Baterka v tomto drobčekovi vydrží 6 hodín alebo 24 hodín pokiaľ sa používa iba na čítanie. Zaujímavosťou na baterke je ešte to, že vydrží 2000 nabíjaní. To je asi 4 krát viac nabíjacích cyklov, ako vydrží váš laptop. XO pri používaní spotrebuje iba 2W energie (váš laptop spotrebuje ničo medzi 10W - 45W). Pri šetrení energiou sa myslelo aj na miesta, kde vôbec nie je elektrina a k laptopu je dostupný aj solárny panel na jeho dobíjanie.
Pozrime sa teraz na virtuálne prostredie, v ktorom sa deti v Afrike budú prostredníctvom XO vzdelávať. Celé software vybavenie je open-source a každý používateľ je schopný pomocou klávesovej skratky nahliadnúť do kódu programu a urobiť si prípadne svoje vlastné zmeny. Samozrejme nezabudlo sa ani na klávesu, ktorá nechcené vyradenie aplikácie vráti do pôvodného stavu. Ako operačný systém je použitý Linux s grafickým prostredím nazývaným Sugar. Zaujímavosť je, že Steve Jobs (Apple CEO) ponúkol pre projekt OLPC zadarmo operačný systém Mac OS X, ale vzhľadom na to, že nejde o open-source bol uprednostnený Linux. K prehliadaniu webu slúži Gecko engine od Mozilla Firefox. K dispozícii je ďalej textový editor pre rozvoj písania a čítania detí, e-mailový klient založený na systéme Gmail, TamTam aplikácia pre jednoduché komponovanie hudby, ktorá ponúka nahrávanie vlastnej hudby alebo zostavovanie hudby pomocou uložených samplov. Aby to bolo kde prehrať, tak nechýba audio a video player Totem alebo Helix. Pre vizuálne alebo textové spojenie s okolitým svetom sa nezabudlo ani na chatovací program. Pre skúsenejších je k dispozícii aj programovacia aplikácia Python a JavaScript. SW vybavenie je teda naozaj bohaté a svojim používateľom umožňuje širokú paletu uplatnenia svojich schopností a ďalší rozvoj.
OLPC XO teda ponúka svojim užívateľom, ktorými sú prednostne deti z chudobných krajín zaujímavý nástroj na budovanie počítačovej gramotnosti, vzdelávanie, zábavu a prísun informácií. Nielen vlády chudobných krajín, ale aj vy môžete deťom kúpiť tento laptop a podporiť moderné vzdelávanie v krajinách tretieho sveta a to za čiastku 200 USD. Projekt si zaslúži obdiv a aj napriek negatívnym názorom verím, že si nájde svoje uplatnenie a prinesie relevantný efekt deťom, ktoré nemajú to šťastie a nemôžu využívať technológie, ktoré my považujeme za úplne bežné. Vývoj technológií je dobre rozbehnutý vlak, tak dajme možnosť aby nastúpilo čo najviac ľudí. :-)