Skôr sa ešte musím priznať, že nikdy som nebol človek, ktorý by sa zaujímal o hranie hier. S čistým svedomím môžem povedať, že som nikdy aktívne nehrával počítačové hry. Pár krát som u kamaráta hral ešte na základke Prince of Persia a neskôr u svojho strýka som drtil demo verziu leteckého simulátoru F22 Raptor. Ok, ešte som bol hrdým vlastníkom Tetrisu.
Ale že by som ako niektorí mojí spolužiaci lámal rekordy v Counter Strike, Need for speed, na Play Station alebo neviem čom ešte, tak to určite nie. Vždy mi to pripadalo ako strata času.
Pochopenie pre počítačové hry som našiel až teraz. S kúpou iPhone. Ten je totiž okrem telefónu, webového prehliadača a MP3 prehrávača aj malou hernou konzolou. Prispieva k tomu výborný displej, dotyková obrazovka a hlavne akcelerometer, ktorý je niečo ako pohybový senzor. Nespočetné množstvo hier ho využíva na ovládanie a hranie tak nadobúda úplne iný rozmer.
Skôr ako sa však dostanem k hrám ešte vysvetlím ako je možné do iPhonu dostať samotné aplikácie. Pokiaľ nie ste tak trochu hacker a nemáte svoj iPhone jailbrakenutý, tak jediná oficiálna cesta je hry sťahovať a kupovať cez iTunes App Store.
Ako to funguje? Prostredníctvom aplikácie iTunes, ktorú si môžete stiahnúť zadarmo zo stránky Apple sa pripojíte na App Store, on-line obchod, kde si môžete vyhľadať podľa rôznych kritérií aplikáciu, ktorá vám najviac vyhovuje. Nájdete tam tisíce aplikácií v kategóriach ako napríklad biznis, vzdelávanie, financie, hry, zdravie, šport, cestovanie, zábava a mnoho ďalších.
Na to aby ste si danú aplikáciu mohli stiahnúť do telefónu potrebujete konto na iTunes Store. Je to otázka zopár klikov v prípade, že máte kreditnú alebo debetnú embosovanú kartu. Tá je potrebná pri registrácii. V prípade, že si potom zakúpite aplikácie, tak nemusíte dané údaje o karte už znova vypĺňať. Ak si stiahnete aplikáciu, ktorá nie je spoplatnená, tak vám samozrejme iTunes nič z karty nestrhne. Na stiahnutie spoplatnených aplikácii vás iTunes opätovne upozorní a opýta sa, či si naozaj chcete danú aplikáciu zakúpiť.
Ešte raz by som chcel pripomenúť, že zatiaľ ide o jediný spôsob ako do iPhone legálne dostať aplikácie. App Store je on-line obchod, ktorý spravuje priamo Apple, čím vám dáva záruku na kvalitu zakúpených aplikácií. To však neznamená, že v aplikáciach sa nemôžu vyskytnúť nejaké malé chybičky, ale kedže prechádzajú určitou kontrolou, tak sa Apple snaží toto riziko stlačiť na minimum. App Store ma ešte jednu obrovskú výhodu. Nemusíte googliť aplikácie na webe, ale všetky ich kategorizované nájdete pod jednou strechou. Na podobnom modely distribúcie už začali pracovať aj iný výrobcovia (Microsoft, RIM alebo Google).
Poďme teda na hry. Prvou hrou, korú by som rád doporučil je X-Plane. Je to hlavne pre leteckých fanúšikov, kedže ide o variantu leteckého simulátora, ktorý je asi najpopulárnejší na osobných počítačoch.
V hre sú na výber zatiaľ štyri lietadlá - dve vrtuľové (Cessna 172, Columbia 400), jedno turbo-vrtuľové (Piaggio Avanti) a jedno prúdové (Cirrus Vision). Výrobca Laminar Research sľubuje v dohľadnej dobe ďalšie lietadlá.
Lietanie prebieha nad hornatým terénom a k dispozícii sú tri letiská, na ktorých môžete pristáť vzdialené od seba asi 5 minút letu. Letiská sú vlastne iba pristávacie dráhy s osvetlením a musím povedať, že mi v hre trošku chýbajú aj iné lietadlá, ktorým by som sa musel vyhnúť, detailnejší terén alebo budovy letiska.
Ide ale o lietanie a toho si tu môžete užiť dosť. Nejde o žiadne zostrelenie nepriateľských lietadiel, ide o to sa naučiť zvládať lietadlo v rôznych poveternostných podmienakch - vzlietnuť a pristáť. A to stále do kola. Poviete si, že to musí byť nuda. Ale tu prichádzajú na rad rôzne nastavenia. Ak ste už po niekoľkých haváriach dostali lietadlo konečne na zem za priaznivého počasia, tak si môžete začať trénovať vzlet, let a pristátie v náročnejších podmienkach. Môžete si nastaviť váhu lietadla, polohu ťažiska, oblačnosť, viditeľnosť, čas (deň, súmrak, noc), silu vetra, smer vetra, turbolencie a pod. Toto všetko rázne ovplyvňuje ovládateľnosť a na to aby ste lietadlo posadili na zem za silných turbolencií budete musieť zopár dní trénovať
Čo sa táka ovládania, tak X-Plane využíva na pilotovanie lietadla akcelerometer telefónu. Nakláňaním telefónu do strán, dopredu alebo dozadu ovládate samotné lietadlo. Jednoduché? Mali by ste vidieť ako je to citlivé. Pár milimetrov dopredu a výškomer sa začne pretáčať ako divoký a vy letíte srmhlav dolu. Pri pilotáži máte možnosť okrem smeru regulovať aj ťah motora, vzletové a pristávacie klapky a samozrejme vysúvací podvozok. Chce to naozaj cvik, ale keď sa to naučíte, tak je to fakt zábava.
Pilotovať môžete z niekoľkých pohľadov. Buď cez HUD (Head-up Display), pomocou pohľadu na prístrojovú dosku s navigačnými systémami prostredníctvom ktorých lietate na okolité letiská alebo pomocou troch pohľadov zvonku na lietadlo. Zaujímvé je ešte aktivovanie pohľadu, kedy vám zelené čiary indikujú silu vztlaku na určitých miestach krídla z čoho viete vyčítať, či v rôznych premetoch alebo zatáčkach máte dostatok vztlaku, aby ste sa udržali vo vzduchu. Na koniec asi spomeniem zvuky, tie sú obzvlášť dobré, keď ich počúvate cez slúchadlá. Rapkanie vrtuľového lietadla alebo pískanie prúdového dodáva hre na reálnosti.
Čo ešte dodať? Ak máte radi letecké simulátory a máte iPhone, tak túto aplikáciu pre vás označujem ako MUST. No a pripravte si 7,99€.
Ďalšia aplikáciu, ktorú by som rád dal do pozornosti je určená pre širšie spektrum používateľov. Ide o Super Monkey Ball, hru, ktorú hráva aj zakladateľ Apple Stewe Wozniak. To bol jeden z dôvodov, prečo som si povedal, že danú aplikáciu si zadovážim. Keď to hráva Woz, tak to úplná blbosť byť nemôže.
Opäť je to varianta veľmi populárnej hry od firmy Sega pre osobné počítače prispôsobená pre iPhone a ovládanie pomocou akcelerometra - nahýbaním telefónu do strán, dopredu alebo dozadu.
O čo tam teda ide? Hlavným hrdinom je opička uzavretá v sklenenej guličke. Vašou úlohou je dostať ju zo štartu do bránky alebo teda cieľa, čo vás automaticky presúva do druhého levelu. To musíte stihnúť v časovom limite 60 sekúnd.
Ibaže je tu háčik. Opička sa presúva po platformách alebo tiež to môžme nazvať rampách, ktoré sa nachádzajú vo vzduchu, takže musíte si dávať pozor aby ste nespadli, pretože stratíte život. Tie potom môžete získať naspäť zozbieraním určitého počtu banánov.
Je tu však ešte jeden háčik. Nakláňaním telefónu v 360 stupňoch neovládate samotnú opičku, ale práve tú platformu, na ktorej sa nachádza a teda opičku si po nej presúvate zo strany na stranu. Stále sa to zdá jednoduché? Tak to vám ešte poviem, že platformy, po ktorých sa opička pohybuje sa hýbu na rôzne strany, točia, sú úzke, nemajú zábradlie, majú klopené zákruty, idú dole kopcom, potom zase hore kopcom, stretnete sa s rôznymi prekážkami a pod.
Rovnako ako pri X-Plane, tak tak aj tu platí, že ovládanie je veľmi citlivé a važaduje si dávku zručnosti a tréningu. Ak si hru za 7,99€ kúpite, tak som presvedčený, že vás po pár kolách dostane a budete sa chcieť v hre stále zlepšovať a zlepšovať. Nakoniec, tých 100 levelov vám nedá spávať.
Okrem vyššie uvedených hier som ešte vyskúšal napríklad automobilové preteky, kde šoférujete nakláňaním telefónu alebo golf, na ktorom odpalujete švihom telefónu. Je toho veľa, ale verím, že som vám dal dobré tipy na hry. Keď ešte niečo odskúšam, tak určite dám vedieť, ale na hrnie je trošku málo času. Len nech sa z vás nestanú gemblery. :-)