Začiatkom tohto roka sa na trhu objavila americká firma Psystar so sídlom na Floride. Dovtedy ste o nej asi len ťažko mohli počuť a to aj napriek tomu, že na svojej stránke sa oháňajú tridsať ročnými skúsenosťami v informačných technológiách. Začiatkom roka sa však poriadne zapísala do histórie IT.
Firma Psystar začala v Apríli 2008 na svojom on-line obchode predávať vlastné desktop počítače s predinštalovaným operačným systémom Apple Mac OS X Leopard.
Wow. Tak to tu už dlho nebolo. Oficiálny Hacintosh?
Psystar začal svoj OpenMac predávať s konfiguráciou 2,2GHz Intel Core 2 Duo, 2GB RAM, Intel GMA 950 Graphics grafickou kartou, DVD mechanikou, 4 USB portami a 250GB hard diskom za $399.
Po ňom prišla aj verzia Pro s výkonnejšími parametrami a dokonca možnosť zostaviť si vlastnú konfiguráciu priamo na stránke firmy a zostaviť si tak vlastný “Mac clone”.
Všetci, ktorí sa trošku točíme okolo Apple, sme sa začali čudovať, ako je možné, že jedného dňa, ako blesk z jasného neba sa objaví firma, ktorá začne predávať Mac, presnejšie jeho operačný systém a nie je to Apple. Krútili sme hlavou. Veď Mac OS X so svojím kódom je prispôsobený iba na hardware od Apple a na tento účel ho chránia aj licenčné zmluvy, registrované značky a pod.
Podobné pokusy tu už boli v minulosti, ale nikdy to nedopadlo dobre. Situáciu som nechápavo sledoval a Psystar si so širokým úsmevom začal “šipovať” cez svoj on-line obchod jeden OpenMac za druhým v celej Amerike. Základňa zákazníkov sa začala rozširovať a počet ľudí, ktorí chceli mať doma Mac za polovičnú cenu zvyšovať. Začali sa objavovať prvé recenzie, ktoré dokazovali, že bublina OpenMacov je založená iba na mene značky cudzieho operačného systému a hardware a jeho vypracovanie je kvalitatívne nižšie ako u tradičných PC strojov.
OpenMacu chýbali veci ako iLife (Apple software), bluetooth, infra-červený prijímač, DVD napalovací program alebo schopnosť updatovať operačný systém. Počítače boli tiež príšerne hlučné a k zákazníkom príchadzali porušené. Technická podpora zo strany Psystaru bola zákazníkmi označená ako úbohá, keď sa nevedeli dovolať na call centrum.
Už som si myslel, že ma nič nemôže prekvapiť, keď Psystar začal “svojho” Leoparda aj updatovať. Všetci používatelia si jedného dňa mohli začať sťahovať updatey softwaru, ktoré boli na vlas totožné s tými, ktoré pre svojich užívateľov ponúkal Apple. Zdalo sa, že všetko je úplne v poriadku a Apple vôbec nereagoval.
Odpoveď zo strany Apple nenechala na seba dlho čakať a udrela v plnej sile. Psystar musel zmeniť v prvom kole názov svojich počítačov z OpenMac na Open Computer, kedže slovo Mac je registrovaná značka. V druhom kole, tento týždeň 15.7.2008 Apple oficiálne zažaloval spoločnosť Psystar. Žaloba má 16 strán, 111 bodov a prečítať v plnom znení si ju môžete TU.
Hlavné body obžaloby sú:
- porušenie autorských práv (Copyright Infringement)
- úmyselné porušenie autorských práv (Induced Copyrght Infringement)
- nedodržanie zmluvy (Breach of Contract)
- porušenie obchodnej značky (Trademark Infringement)
- porušenie obchodnej vizuálnej identity (Trade Dress Infringement)
- protiprávna konkurencia (Unfair Competition)
Nie som právnik, takže nečakajte formulácie, o ktoré sa bude dať právne oprieť, ale pokúsim sa to zhrnúť.
Apple žaluje Psystar za to, že inštaloval Apple software na hardware, ktorý nie je z produkcie Apple, čím došlo k porušeniu licenčnej zmluvy, ktorá takúto klauzulu obsahuje. Navyše operačný systém bol nainšatlovaný z jedného média na niekoľko počítačov, čo je rovnako porušenie licenčnej zmluvy. Ďalej ich Apple žaluje za modifikáciu operačného systému Mac OS X Leopard, ktorá predstavuje zásah do kódu samotného softwaru, ako aj do jeho updatov, čím porušili autorské práva. Ako posledné sa bráni proti použitiu ich registrovaných značiek ako Apple, Mac OS, Mac OS X, Mac OS X Leopard Version 10.5, Mac OS X Server, Mac OS X Server Version 10.5 Leopard a proti porušeniu vizuálnej identity značky a jej produktov.
Apple požaduje stiahnutie všetkých počítačov spoločnosti Psystar, ktoré majú predinštalovaný operačný systém Mac OS X Leopard z trhu a finančnú náhradu za ušlé zisky z predaja operačného systému. K tomu sa určite pridajú ešte pokuty z porušenia licenčnej zmluvy, autorských práv, značky a vizuálnej identity.
Čo všetko sa podarí Apple vysúdiť uvidíme, ale pravdepodobne Psystar už nebude môcť pokračovať vo svojich aktivitách a zakazníci, ktorí si u nich zakúpili počítače ostanú bez technickej podpory a záruky. Ako tento spor dopadne pre obe strany budeme vidieť 22. Októbra, ak sa prípad dostane pred súd.
Psystar si teda užil svojich pár mesiacov slávy a momentálne sa nad ním začalo zmrákať. Ako sa táto situácia bude vyvíjať, si nedovolím komentovať. Psystar sa na začiatku tváril veľmi severénne a verejne vyhlasoval, že ich spoločnosť žiadne zákony neporušuje. Keby to však bolo naozaj tak, tak predpokládam, že už dnes by som si Leoparda mohol kupiť s HP alebo Dell počítačom. Očividne v tom však veľké spoločnosti majú jasno.
Ozvali sa aj negatívne hlasy proti Apple. Niektorí “fanúšikovia” boli nadšení, keď im odrazu niekto ponúkol Mac OS X za polovičnú cenu a obviňujú Apple a prirovnávajú jeho správanie k Microsoftu.
To, že Apple neposkytuje licencie na svoj operačný systém aj iným výrobcom je jeho zvolená stratégia, ktorá je postavená na historických a pevných argumentoch a treba ju rešpektovať. Microsoft zvolil stratégiu licencovania svojho systému všetkým výrobcom a Apple sa rozhodol si svoj operačný systém a know-how strážiť a poskytovať ho iba na svojích počítačoch.
Faktom však zostáva, že asi nikto z nás by nechcel, aby roky našej tvrdej práce, miliardy investovaných dolárov a úspešný výsledok niekto takýmto spôsobom zneužíval vo svoj prospech a na svoje obohatenie. :-)