Ako prebieha vybavenie stáže?
Najťažšie v mojom prípade bolo rozhodnúť sa a odhodlať, potom išlo všetko bez problémov a komplikácii ako na bežiadom páse. Hoci riadia Aiesec len študenti, ich profesionalita a podpora pri hľadaní stáže mi niekedy vyrážala dych.
Po podaní prihlášky nasledoval osobný pohovor, pri ktorom sa snažili zistiť, ako som na tom s angličtinou a či som dostatočne namotivovaná ísť niekam, aby som nemíňala zbytočne peniaze.
Nasledoval víkend počas ktorého nám vysvetlili presne ako si hľadať v systéme stáž a ako sa pripraviť na kultúrny šok. Vtedy som to slovné spojenie počula prvý krát a veľmi ma vystrašilo. Veď ja, bojko, som sa odhodlala ísť na stáž - to nestačí? To existuje ešte väčší šok pre môj zabehnutý život?
Celý víkend prebiehal v angličtine a zistila som, že ja mám oslovovať stáže ktoré sú v databáze, čo môj strach iba znásobovalo.
Po tomto víkende som si myslela že moje leto bude najpravdepodobnejšie v Poľsku, čo najbližšie domova ..... teraz sa na tom celom smejem, no vtedy aj napriek tomu že som túžila cestovať, pestovala som svoj strach a pocit že to nikdy nedokážem.
Veď je to predsa jednoduchšie, vybrať si tú ľahšiu cestu a výhovorky. :)
Dostala som svojho “EP buddy-ho”, človeka, ktorý mi mal so všetkým pomáhať a mohla som ho kedykoľvek osloviť a požiadať o pomoc.
Dokonca keď som si počas troch týždňov nenašla stáž, zavolali si ma títo študenti z Aiesecu a povedali, že mi idú všetci pomôcť a hľadať v databáze.
Základný princíp je taký, že oslovíte iné pobočky Aiesecu, ktoré tieto stáže majú na starosti, čiže iných študentov. Všetko sa pritom deje v neuveriteľne priateľskom duchu, preto akékoľvek obavy sú úplne neopodstatnené.
Možnosti a moja voľba
Možnosti dobrovoľníckych stáži sú obrovské, od vyučovania detí v Afrike, prednášok o recyklácii odpadu v Južnej Amerike až po sadenie stromov v Číne.
Ja, s mojou víziou leta v Poľsku a strachu z neznáma som skončila v Indonézii. Po pohovore cez skype mi telefonovali z Indonézii a povedali mi, že ma vybrali, ale hneď im musím povedať či idem alebo nejdem. Ten pocit a pot ktorý ma zalial sa ťažko opisuje, ale z ničoho nič, s vypnutým rozumom, som odpovedala že “Áno, idem do Indonézie.”


Práve rozmýšľam, či som v živote urobila lepšie a spontánnejšie rozhodnutie.
Táto skúsenosť ma posunula úplne niekam inam v živote, otvorila mi nové možnosti, pomohla mi uvedomiť si svoje životné priority a znovuobjaviť svoje sebavedomie a pocit že dokážem všetko na svete. Moja angličtina je dobrá, nemám problém komunikovať a spoznala som úžasných ľudí z asi 15 krajín sveta s ktorými som doteraz v kontakte.
Dokonca idem učiť egypťanku lyžovať. :)

Aiesec v zahraničí
To, že naša Aiesec pobočka pracuje profesionálne a zodpovedne som už spomínala, ale bola som prekvapená aj pobočkami v zahraničí.
Keď som sama priletela do cudzej krajiny na stáž, na letisku ma čakali členovia Aiesecu, odviezli ma z letiska do vybaveného ubytovania, dostala som ďalšieho “EP buddy-ho” ktorý mi pomáhal aklimatizovať sa, ukázal mi mesto, všetko mi vysvetlil a za tie dva mesiace čo som dokopy strávila v Indonézii som nemala ani jeden deň pocit samoty a strachu, lebo všetko prebiehalo veľmi ľahko, všetko bolo zariadené a ľudia z Aiesecu boli stále veselí, plní energie a elánu.
Nemala som ani jednu zlú skúsenosť, práve naopak, zažila som veci, o ktorých môže človek sediaci doma len snívať.
O mojich zážitkoch som už predtým písala, preto nemá význam sa opakovať, treba to hlavne zažiť, lebo žiť dvakrát nám dopriate nebolo. :)
Nemám v úmysle robiť reklamu Aiesecu, ani netvrdím, že je to jediná šanca ako sa dostať do zahraničia a niečo úžasné zažiť. Chcem len opísať moje zážitky a spoluprácu s nimi a ak týmto pomôžem čo i len jednému nerozhodnému človeku ktorý má strach a nevie sa odhodlať urobiť tento krok do neznáma, môj blog nebol zbytočný.