AIESEC - šanca na zmenu

Trvalo mi to 5 rokov. Päť dlhých rokov počas štúdia na vysokej škole dokým som sa odhodlala ísť na stáž do zahraničia. Každý ročník v škole som snívala o Erazme, hľadala rôzne možnosti ako vycestovať na leto, ale vždy som skončila tu - pri snívaní. V podstate som mala panický strach z toho, že niekde budem sama a ešte aj s pocitom, že mojou angličtinou si nevypýtam ani lístok na autobus. Študentskú organizáciu Aiesec som spoznala až posledný rok školy, nikdy som nebola jej členom, ani ju neprezentujem ako jedinú či najlepšiu možnosť ako zrealizovať svoje sny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Ako prebieha vybavenie stáže?

Najťažšie v mojom prípade bolo rozhodnúť sa a odhodlať, potom išlo všetko bez problémov a komplikácii ako na bežiadom páse. Hoci riadia Aiesec len študenti, ich profesionalita a podpora pri hľadaní stáže mi niekedy vyrážala dych.

Po podaní prihlášky nasledoval osobný pohovor, pri ktorom sa snažili zistiť, ako som na tom s angličtinou a či som dostatočne namotivovaná ísť niekam, aby som nemíňala zbytočne peniaze.

Nasledoval víkend počas ktorého nám vysvetlili presne ako si hľadať v systéme stáž a ako sa pripraviť na kultúrny šok. Vtedy som to slovné spojenie počula prvý krát a veľmi ma vystrašilo. Veď ja, bojko, som sa odhodlala ísť na stáž - to nestačí? To existuje ešte väčší šok pre môj zabehnutý život?

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Celý víkend prebiehal v angličtine a zistila som, že ja mám oslovovať stáže ktoré sú v databáze, čo môj strach iba znásobovalo.

Po tomto víkende som si myslela že moje leto bude najpravdepodobnejšie v Poľsku, čo najbližšie domova ..... teraz sa na tom celom smejem, no vtedy aj napriek tomu že som túžila cestovať, pestovala som svoj strach a pocit že to nikdy nedokážem.

Veď je to predsa jednoduchšie, vybrať si tú ľahšiu cestu a výhovorky. :)

Dostala som svojho “EP buddy-ho”, človeka, ktorý mi mal so všetkým pomáhať a mohla som ho kedykoľvek osloviť a požiadať o pomoc.

Dokonca keď som si počas troch týždňov nenašla stáž, zavolali si ma títo študenti z Aiesecu a povedali, že mi idú všetci pomôcť a hľadať v databáze.

Skryť Vypnúť reklamu

Základný princíp je taký, že oslovíte iné pobočky Aiesecu, ktoré tieto stáže majú na starosti, čiže iných študentov. Všetko sa pritom deje v neuveriteľne priateľskom duchu, preto akékoľvek obavy sú úplne neopodstatnené.

Možnosti a moja voľba

Možnosti dobrovoľníckych stáži sú obrovské, od vyučovania detí v Afrike, prednášok o recyklácii odpadu v Južnej Amerike až po sadenie stromov v Číne.

Ja, s mojou víziou leta v Poľsku a strachu z neznáma som skončila v Indonézii. Po pohovore cez skype mi telefonovali z Indonézii a povedali mi, že ma vybrali, ale hneď im musím povedať či idem alebo nejdem. Ten pocit a pot ktorý ma zalial sa ťažko opisuje, ale z ničoho nič, s vypnutým rozumom, som odpovedala že “Áno, idem do Indonézie.”

Skryť Vypnúť reklamu


Obrázok blogu

Obrázok blogu

Práve rozmýšľam, či som v živote urobila lepšie a spontánnejšie rozhodnutie.

Táto skúsenosť ma posunula úplne niekam inam v živote, otvorila mi nové možnosti, pomohla mi uvedomiť si svoje životné priority a znovuobjaviť svoje sebavedomie a pocit že dokážem všetko na svete. Moja angličtina je dobrá, nemám problém komunikovať a spoznala som úžasných ľudí z asi 15 krajín sveta s ktorými som doteraz v kontakte.

Dokonca idem učiť egypťanku lyžovať. :)


Obrázok blogu

Aiesec v zahraničí

To, že naša Aiesec pobočka pracuje profesionálne a zodpovedne som už spomínala, ale bola som prekvapená aj pobočkami v zahraničí.

Keď som sama priletela do cudzej krajiny na stáž, na letisku ma čakali členovia Aiesecu, odviezli ma z letiska do vybaveného ubytovania, dostala som ďalšieho “EP buddy-ho” ktorý mi pomáhal aklimatizovať sa, ukázal mi mesto, všetko mi vysvetlil a za tie dva mesiace čo som dokopy strávila v Indonézii som nemala ani jeden deň pocit samoty a strachu, lebo všetko prebiehalo veľmi ľahko, všetko bolo zariadené a ľudia z Aiesecu boli stále veselí, plní energie a elánu.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemala som ani jednu zlú skúsenosť, práve naopak, zažila som veci, o ktorých môže človek sediaci doma len snívať.

O mojich zážitkoch som už predtým písala, preto nemá význam sa opakovať, treba to hlavne zažiť, lebo žiť dvakrát nám dopriate nebolo. :)

Nemám v úmysle robiť reklamu Aiesecu, ani netvrdím, že je to jediná šanca ako sa dostať do zahraničia a niečo úžasné zažiť. Chcem len opísať moje zážitky a spoluprácu s nimi a ak týmto pomôžem čo i len jednému nerozhodnému človeku ktorý má strach a nevie sa odhodlať urobiť tento krok do neznáma, môj blog nebol zbytočný.

Jana Šmotláková

Jana Šmotláková

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Všetci máme zaručene spoločnú jednu vec - jedinečnosť našej osobnosti ktorou sa líšime od všetkých ostatných Zoznam autorových rubrík:  Teach for SlovakiaIndonéziaSúkromnéPrinútilo ma zamyslieť sa

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu