Indonézia vs. Slovensko

Stále ma prekvapujú rozdiely medzi Európou a Áziou. Vedela som že sú a vždy budú, ale páčia sa mi najmä otázky, údivy a odpovede mojich malých indonézaniek.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Milionárka zo dňa na deň

Prvý šok bol v zmenárni, kde som menila eurá za indonézske rupie. Povedali mi, že nech si nemením veľa peňazí, tak som sa rozhodla premeniť si 100 eur. Chcete vedieť ten kurz? Jedno euro je 11 700 rupií. Ani som sa nenazdala a vychádzala som zo zmenárne ako milionárka, presne 1 170 000 rupií v peňaženke. Krásny pocit. Toľko núl na bankovkách už asi nikdy neuvidím :)

Naše vzájomné údivy

Cestou z letiska sme sa rozprávali o všetkom možnom aj nemožnom, a zrazu prišla reč na jedlo. Jedna z nich sa ma opýtala: ,, Do you know rice?” Jediné čo zo mňa vypadlo bolo že ,,What?” a malá indonézanka začala veselo hláskovať slovo ryža.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď som jej povedala že ryžu bežne na Slovensku používame bola zase v šoku ona. Takže Sovensko - Indonézia 1:1.

Na druhý deň na obede povedala, že podľa nej sa v Európe jedia iba hamburgery a nepredpokladala že budem poznať ryžu, nie to ešte jedávať.

Druhý šok prišiel z ich strany, keď zistili, že na Slovensku nepijeme len kupovanú vodu, ale pijeme aj vodu z vodovodu, prišlo im to nechutné a neverili vlastným ušiam.

Im to prišlo neuveriteľné, lebo si myslia akú odpornú vodu lejeme do seba ale neuvedomili si že vlastne my európania sme takí barbari že sa aj sprchujeme v pitnej vode.

Prvé ráno

Je skoro samozrejmé že som celú noc nespala, nová posteľ, sauna v izbe, hmyz, švábik za záchodom, jašterica v sprche a predstavivosť zapnutá na plné obrátky.

Skryť Vypnúť reklamu

Ráno 4:45 som sa zobudila na hlasné výkriky a spevy, ktoré budia moslimov aby sa išli o piatej ráno pomodliť. Ževraj cez ramadán to bude o tretej ráno, tak mám ešte tri týždne na užitie si kvalitnejšieho spánku.

Jana Šmotláková

Jana Šmotláková

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Všetci máme zaručene spoločnú jednu vec - jedinečnosť našej osobnosti ktorou sa líšime od všetkých ostatných Zoznam autorových rubrík:  Teach for SlovakiaIndonéziaSúkromnéPrinútilo ma zamyslieť sa

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu