Teach for Slovakia - kariéra či pomoc deťom?

Už to bude rok, čo som vyplnila prihlášku do programu Teach for Slovakia. Moje motívy boli rôzne. Program komunikuje rozbehnutie kariéry a zároveň pomoc deťom, ktoré to najviac potrebujú. Ako sa tieto dve veci môžu dopĺňať? Veď to je nezmysel!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

A predsa je to tak. Ja osobne som túžila pomáhať mladým ľuďom, ktorí nemajú motiváciu a chýba im podpora či už doma, alebo v škole. Zároveň ma však veľmi lákalo spoznať aj “veľký svet” plný zaujímavých ľudí, nebudem predsa klamať.

 Aj preto som na výzvu zapojenia sa do progamu odpovedala 3 krát ÁNO:

  • Si dosť blázon? ........ áno

  • Chceš pomocť deťom, ktoré to potrebujú? ..... áno

  • Chceš kontakty na lídrov slovenského biznisu? ......... áno

Ako pomáha Teach for Slovakia pri budovaní kariéry?

V septembri som nastúpila do školy s názorom, že “no big deal”, byť učiteľom zvládne každý. Veď si iba sadnem za katedru a nadiktujem poznámky.

Po prvom týždni v škole mi postupne odchádzal úsmev z tváre. Prišla nečakaná realita. Zmanažovať si celú triedu tak, aby robili zadanú úlohu, aby ich bavila, aby v nej videli zmysel a aby si z nej vzali to, čo majú ...... to je úloha pre správneho lídra.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď som si uvedomila, že zabehnutí učitelia telom a dušou to majú v malíčku, prišlo vytriezvenie. Prvý krát v živote som si uvedomila, akú dôležitú a ťažkú prácu má taký učiteľ. A on? On si to častokrát ani neuvedomuje a už vonkoncom za to nie je nijak zvlášť odmenený.

A práve v tom je tá hodnota.Teach for Slovakia intenzívne vzdeláva svojich účastníkov v tom, ako správne a najefektívnejšie namotivovať deti k učeniu, ako si vymyslieť systém na zvládanie správania či ako ponúknuť deťom priestor na ich rozvoj a dať im podporu, ktorú potrebujú. Rovnako môžem sledovať skúsenejších kolegov a nasávať atmosféru školstva a byť priamo v “kotli", v ktorom to častokrát vrie. To, čo ma učí základná škola a učenie na nej, je nezaplatiteľná skúsenosť pre akékoľvek nastávajúce povolanie a kariéru.Učím sa empatii, pri vcítení sa do potrieb a nálad žiakov. Plánovanie či už dlhodobé, pri budovaní triednej vízie alebo krátkodobé, pri každodennom plánovaní hodín na druhý deň. Motivovanie k vyšším výkonom, nie len seba ale najmä deti, ktoré potrebujú poznať zmysel učenia sa. A čo je najdôležitejšie, učím sa vytrvalosti. To mi nikdy nešlo. Keď som mala akýkoľvek problém, alebo sa mi nedarilo, jednoducho som sa na to vykašlala a začala robiť niečo iné. To sa však v škole ťažko robí. Ak mi nevyjde nejaká hodina, a to ich už pár teda nevyšlo, musím nabrať všetku svoju odvahu, rozmýšľať kde sa stala chyba a s novým nasadením ísť opäť do školy.

SkryťVypnúť reklamu

Teach for Slovakia podľa mňa najlepšie vystihuje veta:

Uč tieto deti a ony ťa zmenia.

Mňa moje deti v škole učia každý deň a učia ma byť hlavne lepším človekom. 

A to je základ všetkého, nie?

 

Jana Šmotláková

Jana Šmotláková

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Všetci máme zaručene spoločnú jednu vec - jedinečnosť našej osobnosti ktorou sa líšime od všetkých ostatných Zoznam autorových rubrík:  Teach for SlovakiaIndonéziaSúkromnéPrinútilo ma zamyslieť sa

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu