Druhý okruh je rozľahlejší. Uvedomuje si, že v ňom existuje tej neho "malý svet", no berie to tak všeobecne, bez zbytočného rozmýšľania. Jedná sa o napríklad o mesto či ešte všeobecnejšie - štát. Ľudia tu už nemajú konkrétne mená a tváre, ale skôr všeobecné kategorizovanie. Tento je "blavák", tamten je asi "východniar". Ľaľa, tamto sedí skupinka rómov a tu za chrbtom mi šteboce maďarská menšina. Z času na čas tieto "kategórie" zaregistruje, no jedná sa vždy len o krátkodobý únik myšlienok od každodenného kolobehu a interakcia medzi nimi je skôr výnimočná ako pravidelná.
Posledný okruh je už globálny. Jednoducho je zo Slovenska a vie, že niekde na okolí je Česko, Maďarsko, Poľsko... Berie to ako fakt, nad ktorým sa nezamýšľa a v podstate ani nemá dôvod. Jednotlivé krajiny sú od neho dostatočne vzdialené.
A tak si daná osoba žije v tom jeho malom svete. Každý deň chodí do práce, má svoju rodinu, priateľov, občas obdobia radosti, občas trápenia... Jednoducho bežný život.
No jedného dňa sa niečo stane. Niečo, čo považoval za nemožné, čo vídaval len v nočných správach v televízii. Niečo, o čom si myslel, že sa to v jeho svete nikdy nemôže stať, veď je od tých problémov vzdialený mnoho kilometrov - niekto odpálil nálož v metre prípadne budove a zabil niekoho z jeho rodiny. Prečo? Aký mal k tomu dôvod?
Možno...
28. mar 2008 o 08:10
Páči sa: 0x
Prečítané: 1 492x
Svet a ľudia okolo nás
Každý by mohol rozdeliť svet okolo seba do troch základných okruhov. Do prvého by zaradil svoju rodinu, blízkych príbuzných, kolegov z práce prípadne dobrých priateľov, s ktorými je každý deň v kontakte. Sú to ľudia, ktorých pozná, ktorým dôveruje, jednoducho taký malý, bezpečný svet.
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(1)