V prípade, že nebolo veľa súperov, poletoval som rád v hre F29 Retaliator a neuveríte, ale hrávali sme to dvaja proti sebe. Počítače prepojené cez COM porty a hra nadobudla ďalší rozmer. Po pár týždňoch hrania sa z nás stali majtri v hre a dokázali sme pristáť na pristávaciu plochu aj po šírke. Vzlietnutie sa však už s takto pristátou stíhačkou bol problém. A v tomto období to prišlo - X-COM: Terror from the Deep . Tejto hre som úplne prepadol a trávil som dlhé hodiny v spomínanom CVČ čakaním na jednu z dvoch 386tiek, ktoré v tej dobe mali k dispozícii. Opisovať, čo to je za hru dúfam nikomu nemusím, veď ešte aj v dnešnej dobe sa stále sa vyvýjajú podobné hry, naposledy celkom úspešný titul UFO: Aftershock (nemýliť si s UFO: Aftermath !)
Približne o dva roky neskôr som si kúpil prvé PC - 384ka od Compaqu. Nič moc ale na X-COM stačilo. Na tomto starom železe som dokázal ešte hrať Dune 2 - predchodcu všetkých real-time stratégií avšak nebavilo ma to až tak ako predošlá hra. Potom už nasledovali približne každoročné upgrady počítača a hry sa striedali ako na bežiacom páse, preto zase spomeniem len tie najlepšie.
Civilization - Ak ste Civku hrali myslím, že komentár asi nie je potrebný. Ak ste tú hru nehrali, určite aspoň viete, o čom bola resp. viete o čom je, pretože pred rokom vyšlo štvré pokračovanie (ak sa to dá tak nazvať pretože sú aj podobné hry, napríklad Alpha Centauri alebo Call the Power a iné). Popri civilizácii som v tej dobre hrával dosť podobnú hru Colonization , ktorá však po treťom úspešnom dohratí stratila svoje čaro :)
Settlers - obľúbená budovateľská stratégia, ktorú mohli hrať dvaja hráči na jednom počítači (bolo potrebné mať pripojené dve myšky :) Posledný diel zo série Settlerov - Heritage of Kings vyšiel nedávno, no nemal som tú česť sa s ním bližšie zoznámiť. Avšak už nasledovník druhej časti ma veľmi neoslovil, takže mám také zlé tušenie, že posledné dielo nebude, čo sa atmosféry a hrateľnosti týka, na tom o nič lepšie.
Transport Tycoon Deluxe patrilo taktiež k obľúbeným hrám, i keď som nikdy nepochopil o čo tam vlastne ide a tak som len tak budoval infraštruktúru a ak sa náhodou niektorý protihráč priveľmi rozmohol, tak som jednoducho skúpil jeho spoločnosť a bol pokoj.
Posledná z tých starších hier, na ktoré si ešte spomínam je System Shock - hra podľa môjho gusta. Akčné RPG. V podstate si už nepamätám celý príbeh, ale viem, že som bol celkom hrdý na seba, keď som takú rozsiahlu hru prešiel bez nejakého návodu.
Nasleduje Quake 1 - prvá hra so skutočne 3D svetom. Doom mal väčšinu objektov len 2D, ako aj Duke Nukem 3D a preto ma tieto dve hry až tak nenadchli. Neuveriteľná atmosféra a hratelnosť, ktorú som si predlžoval mnohými datadiskami a patchmi... Taktiež prvá multiplayerova strielačka, čo som hral a nesmierne sa pri nej bavil. Quake 2 screenshots.html bola v krajšom šate, no ten skvelý pocit z hrania sa akosi vytratil. Quake 3, čisto multiplayerová záležitosť ani Quake 4 už nestáli za veľa
Unreal a Half-Life - myslím, že Half-life nepotrebuje žiadny komentár, keďže to bola asi najúspešnejšia hra v tých časoch, no k Unrealu musím prehodiť pár slov, nakoľko sa nájde ešte veľa ľudí, čo si pod názvom Unreal okamžite predstavia multiplayerovú hru Unreal Torunament (čo bola a je takisto skvelá hra). Ja mám na mysli teraz prvú časť zo série Unrealov - singleplayerovú, atmosférou a graficky bravúrne zvládnutou hrou, ktorá na moje počudovanie nezožala nejak veľa slávy. Možno to bolo vysokými HW nárokmi alebo nesprávnym načasovaním vydania hry - neviem. Naisto však viem, že mňa táto hra oslovila veľmi.
DeusEx - v podstate by som to mohol prirovať k System Shocku - akčné RPG len s tým rozdielom, že dej System Shock-u sa odohrával v budúcnosti na vesmírnej lodi pričom DeusEx bol v blízkej budúcnosti na zemi. DeusEx bol navyše vyhlásený hrou roka, len neviem presne ktorého.. :)
Aby som to teraz skrátil, skočím rovno do nedávnej minulosti až prítomnosti. System Shock 2 bol príjemným oživením spomienok na prvú časť hry ako aj Civilization 4 Tá rozhodne patrí k tým, ktoré Vám ukradnú zo života pár dní a ani si to poriadne neuvedomíte. Pre hráčov obľubujúcich ťahové stratégie nutnosť. Zase obsahuje zopár nepríjemností ale povedzme si rovno, ktorá hra je dokonalá? Ani The Elder Scroll IV: Oblivion není úplne dokonalý, i keď tých chybičiek má v podstate asi najmenej :) Bohužiaľ, času akosi není toľko ako na strednej škole, takže Oblivion sa na počítači dlho neohrial a myslím, že nedávny prírastok X3: Reunion ho bude taktiež následovať. Ostane mi teda verný Counter-Strike , ktorého hrávam v podstate od prvých verzíí a nie veľmi starý objav mapy pre Warcraft 3 - Defense of the Ancients inak povedané DOTA. Celá hra je postavená na tom, že ovládate jedného hrdinu (alebo podľa vlastného výberu, alebo random získaného), ktorému kupujete rôzne veci na zlepšenie jeho atribútov a úlohou je zničiť hlavnú budovu situovanú uprostred nepriateľskej základne. Hrá sa väčšinou 5 vs. 5, takže ak máte veľa kamarátov, zábava zaručená.
Na záver len toľko - spomenul som len tých zopár najleších hier, takže sa prosím neurazte, ak som na nejaký ten skvost zabudol. Ako som už spomínal, voľný čas mi akosi v poslednej dobe mizne, takže nemám kedy vyskúšať ani množstvo nových hier, ktoré tento svet produkuje. Ešteže veľa nových hier nestoja ani za ten hodinový test, takže o starosť menej.
4. jún 2006 o 09:07
Páči sa: 0x
Prečítané: 1 481x
Moja počítačová história - 2. časť
No.. a sme v období prvých PC - vek približne 14 rokov. Ja som začínal v Trenčianskom Centre voľného času na 286kách. Prvá veľmi významná hra bola Tank wars. Sadli sme viacerí hráči za jeden počítač a rezali do seba, čo to dalo. Po každom kole ste si molhi kúpiť lepšie zbrane poprípade rôzne štíty. Neuveriteľná zábava na dlhé hodiny.
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(0)