Hoci článok v podstate rozvádza samotný nadpis a žiadne informácie sa z neho nedá dozvedieť, k nemu pripojená diskusia už vnáša svetlo na položenú otázku. Pokúsim sa teda vybrať tie často spomínané dôvody neúspechu tohto prehliadača a okomentovať ich.
Prvým takým často skloňovaným dôvodom, prečo Operu odmietajú je fakt, že nie je to open-source ale len free aplikácia. Pravda. Ak používate open-source (os.) distribúciu operačného systému (Linux), pod ním Vám bežia len os. aplikácie tak uznávam, je to nejaké Vaše presvedčenie a štýl mať všetko pod rovnakou licenciou. Možno sa dokonca medzi vami nájde aj niekto, kto sa občas pohrabe v zdrojových kódoch tej-ktorej aplikácie a vykompiluje si nový build priamo pre svoje jadro.. ale.. koľko poznáte takých ľudí? Ja osobne dvoch....
Druhým častým dôvodom neúspechu je komplexnosť a "prepchatosť" Opery rôznymi funkciami. Zase pravda. Na tom v podstate Opera buduje svoje meno, tzv. all-in-one. Jedna 4MB inštalácia a máte všetko, čo potrebujete. Veľa ľudí si preto myslí, že sa tým prehliadač stáva veľký a nemotorný. Taktiež som často videl ohŕňanie nosom nad tým, že "načo to tam je, aj tak to nikdy nevyužijem". Poviem len toľko - nikto Vás nenúti to používať prípadne myslieť na to, že to tam vôbec je. Áno, Firefox si vytvoríte podľa svojich predstáv a obsahuje len to, čo potrebujete. A čo toto? Opera má po nainštalovaní 5MB a je rýchlejšia ako Firefox, ktorý má po nainštalovaní 18MB, je pomalší a dokáže menej ako IE7. Pridaním rozšírení, na ktorých Firefox buduje svoje meno sa funkcionalitou opere priblíži, ale zase vzrastie počet MB a klesne rýchlosť. (ospravedlňujem sa užívateľom Firefoxu, no IE nepoužívam + nedá sa s Operou zrovnávať a druhý najrozšírenejší prehliadač s dostatočnou funkcionalitou je práve Fx)
Ďalší dôvod by som kľudne mohol dať na prvé miesto a osobne to považujem za kameň úrazu celého neúspechu Opery. Jedná sa o zvyk - zvyk na určitý prehliadač. Ak si raz zvyknete na Maxthona, Firefox či Safari, len veľmi ťažko prejdete na niečo iné. Odhadom 70% užívateľov internetu používajú to, čo im administrátor prípadne predajca predinštaloval (IE prípadne Fx) a sú radi, že im to funguje, nech je to už čokoľvek. Zvyšní používajú to, čo im niekto odporučil a len málo ľudí používa to, čo im vyhovuje viac. Ak ste počas veľkého Firefox boomu prešli práve na tento prehliadač, nikto Vás už nepresvedčí, že Opera je pre Vás lepšia, ani keby sa v boji za Operu objavil druhý Petr Tomeš.
Už to priveľa rozťahujem, tak zbytok už len tak preletím:
"Opera po nainštalovaní vypadá divne" - ďalší často skloňovaný dôvod. Tu musím priznať, že je to tiež pravda (a už veľakrát som to spomínal) - Opera po nainštalovaní obsahuje priveľa rôznych prvkov, ktoré vystrašia "jednoduchých" užívateľov a je treba minúku klikať, kým sa dopracujete k normálnemu vzhľadu.
"Opera sa nedá rozšíriť o nové funkcie" - pravda. Opera nie je Firefox. Ale nie je zase na tom až tak zle. Môžete si pridať rôzne UserJS (javascriptové hračky, ktoré pridajú novú funkcionalitu prehliadaču), pluginy a samozrejme widgety, aj keď zatiaľ som nejaký pre mňa použiteľný nenašiel (hoci, čoskoro spravím jeden na zobrazenie TV programov takže začnem používať aspoň ten :). Problém je, že pri Opere skoro žiadne rozšírenia nepotrebujete, ak zrovna nie ste web developer. Pekné porovnanie funkcionality Opery a Fx nájdete tu.
"Opera má akési čudné ovládanie" - toto je dosť subjektívne. Nakoľko opera poskytuje veľké množstvo funkcií (všetky má zmapované len málokto), ovládanie nemusí korenšpondovať s inými prehliadačmi. Tak či onak - všetko sa dá nastaviť podľa osobných preferencií...
"Opere zvláštne funguje zoom stránky" - nepravda. Treba si uvedomiť, čo "zoom stránky" znamená. Peknú stránka, kde porovnávali jednotlivé približovanie prehliadačov nájdete tu.
"Opera zle zobrazovala niektoré stránky" - mno, bola to pravda, z časti je aj v dnešnej dobe, snáď táto nová Opera 9.5 (zatiaľ alfa verzia) porieši aj ten zbytok. Osobne som sa s takou stránkou nestretol (ak nepočítam tie, ktoré som schválne otvoril len kôli tomu, že mi niekto povedal, že pod operou nefunguje) takže pochybujem, že by väčšina užívateľov na také narazila.
"Nemám dôvod prejsť na iný prehliadač" - to platí pre tých 70% BFU (voľne preložené Bežný Užívateľ Franta :). Obrazne povedané - pokiaľ Vás stará škodovka dovezie kam má, akosi Vás netrápi prejsť na iný automobil a učiť sa nejaké nové spôsoby riadenia.
"Opera má problémy s JS prípadne CSS" - pre mňa trochu nepreskúmané vody, no mám taký pocit, že s CSS je na tom niekde lepšie, niekde horšie oproti konkurencii a JavaScript... mno neviem.. po tom, čo som videl tie výsledky z Mozilláckeho JS fuzzera som nadobudol pocit, že je na tom oveľa lepšie ako Fx... zase - nestretol som sa so stránkou, kde by som bol nútený použiť iný prehliadač..
Tak asi toľko. Je toho samozrejme viac, ale poväčšinou sa jednalo o "nevedomosť" a teda chyba medzi klávesnicou a stoličkou. Osobne si myslím, že pokiaľ Opera nepríde s niečím naozaj revolučným, čo nedokážu rýchlo skopírovať do iných prehliadačov, ostane aj nadaľej málo používaným browserom (aj keď... čo revolučné sa dá pri surfovaní ešte vymyslieť). Navyše, používať Firefox je stále v móde a tak nám, malej hŕstke Operákov neostáva nič iné, len sa ticho usmievať na zbytok sveta a vedieť...
V úvode spomínaný článok (a jeho diskusiu) môžete nájsť na tomto linku.
PS: Podobne je na tom aj Linux - v dnešnej dobe je už veľa rôznych distribúcii vhodných aj pre BFU (napríklad Mandriva, Ubuntu..), no ľudia sú jednoducho zvyknutí na Windowsy a radšej budú platiť za MS Win, MS Office, antivíry a iné komerčné aplikácie ako by si zadarmo stiahli nejaké distro linuxu s už predinštalovanými aplikáciami.
Pekný deň.