Matematicé a logické hádanky

Máte trochu voľného času? Radi riešite rôzne matematicko-logické úlohy? (Chcete potrápiť kolegov v práci, v škole? :) Tak tento článok bude tak trochu pre Vás. Mám tu pár jednoduchých hádanok a jeden zložitý príklad, na ktorého riešenie som obzvlášť zvedavý.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (59)

 A začnime niečím veľmi jednoduchým. Predstavte si, že máte 9 rovnako veľkých predmetov, dajme tomu 9 guličiek. Všetky okrem jednej majú rovnakú váhu a vy máte pomocou rovnoramenných váh zistiť, ktorá z nich to je. A aby to nebolo zas až tak jednoduché, vážiť môžete len dva krát. Poznáte správny postup, ako s istotou povedať, ktorá z guličiek má inú váhu? (verte mi, riešenie je naozaj veľmi jednoduché)

 Teraz trochu matematiky - štyria kamaráti sa majú dostať v noci cez most. Po moste môžu ísť maximálne dvaja naraz a pri prechode musí niekto svietiť na cestu. K distpozícii majú len jednu baterku. Prvému trvá cesta jednu minútu, druhému dve, tretiemu 5 minút a posledný je šuchtoš, ktorému cesta trvá 10 minút. Otázka teraz znie, v akom poradí majú ísť cez most, aby sa na druhú stranu dostali za 17 minút? (poznámka: vždy sa jeden musí vrátiť nazad aj s baterkou, aby ostatní mohli prejsť)

 Ďalšia hádanka je veľmi známa, ale mne sa páči a preto ju tu musím uviesť (a možno sa nájde niekto, kto ju ešte nepozná). Traja kolegovia sa ubytujú na hoteli a na recepcii zaplatia každý po 10$ , teda za izbu zaplatia dokopy 30$. Neskôr si recepčný uvedomí, že izba stojí len 25$ a preto pošle poslíčka s 5$, nech im vráti rozdiel. Lenže chudák chlapec nevedel, ako rozdeliť 5$ na tri rovnaké diely a preto si 2$ nechal a každému vrátil po 1$. A teraz si to zrekapitulujme - každý z pánov zaplatil 9$, teda spolu 27$, chlapec si nechal 2$. 27+2=29. Kam sa podel ten jeden dolár? ;) (tak trošku "chyták"..)

 No ale nechám tieto známe hádanky na pokoji, veď na internete ich nájdete koľko len chcete a prejdem rovno k príkladu, kvôli ktorému som tento článok začal písať. Znenie príkladu je nasledovné:

Napíšte/zistite algoritmus, ktorý nájde najmenší počet nasobení pre X na n-tú (kontrolný príklad: dá sa X^55 vypočítat na menej ako 9 nasobení?)

 Dobré, však? Keď som sa s týmto príkladom prvý krát stretol, dosť ma zaskočil a preto trochu pochybujem o mojom riešení, či je správne. Ak sa nieto pokúsi s ním popasovať, budem veľmi rád, ak sa podelí o svoje správne riešenie (najlepšie na e-mail, nech nepokazíte radosť z úspešného vyriešenia ostatným matematikom).

Pekný deň

PS: Tak nejak sa mi po šiestich rokoch štúdia podarilo vyfasovať titul Ing, tak konečne môžem vo formulároch, kde je vstupné pole "Titul" napísať tieto tri písmenká... :)

Miroslav Šnobel

Miroslav Šnobel

Bloger 
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Náhodná anomália vyskytujúca sa v tomto našom malom vesmíre.. Zoznam autorových rubrík:  Audio/videoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu