Zábava alebo samovražda?

Poznáte ich ! Nachádzame ich na jarmokoch, dedinských veseliciach či v lunaparkoch. Sprevádzajú nás od útleho detstva a v akomkoľvek veku v nás vzbudzujú dojem ohromenia. Nie každého žalúdok ich miluje, ale väčšinou sa obetujeme a vylezieme na kovové zázraky len kvôli našim ratolestiam. No niektorí (ako aj ja) by na nich dokázali stráviť aj celé hodiny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Samozrejme. Tak ako aj autá, mobily a oblečenie, všetko sa postupom času mení, vyvíja a pravdaže aj zdražuje. Kedysi postačil deťom k radosti obyčajný reťazák, ktorý sa ledva pohol z miesta. Alebo detská manéž. V nej mi NIKDY neobsaďte koníka, lebo bude zle - nedobre !

Ako je vám iste známe, kolotoč sám o sebe nemal hneď formu železnej konštrukcie. Prvá zmienka o ňom pochádza už z Byzancie okolo roku 500. Na záznamoch o podobnom zariadení sú zobrazené postavy vytvorené z košíkov, ktoré obiehajú okolo stredovej tyče.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pôvod však treba hľadať v hrách vedených talianskymi a španielskymi križiakmi pre arabských a tureckých jazdcov v 12. stor. Postupne sa zábava prenášala na najstarší kontinent. Vo Francúzsku sa z nich v 15. storočí stala jazdecká slávnosť. Úlohou jazdcov bolo trafiť s kópiou do zavesených krúžkov. Výrazná zmena nastala až v roku 1680, keď niekomu napadlo pripevniť na stredovú tyč drevené kone bez nôh. Používali ho najmä mladý šľachtici. Pohon bol zabezpečený buď obsluhou alebo mulicami. Neskôr sa objav dostal aj do Ameriky a všetkých častí Európy, lenže spôsob poháňania bol stále rovnaký.

Až v roku 1870, anglický výrobca Frederick Savage našiel nový spôsob pohonu - parný stroj ! Rýchlejší pohyb kolotočov prinášal čoraz väčší záujem verejnosti. Výrobcovia vo Francúzsku, Nemecku a inde prichádzali s novinkami.

Skryť Vypnúť reklamu

Ich veľké rozšírenie nastalo v prvých dvoch desaťročiach 20. stor. Na svet prichádzali nové modifikácie a spôsoby pohonu (aj elektrický). Hoci u nás sa ešte do roku 1939 používali kolotoče s ľudským pohonom. Často ich roztáčali mladí chlapci, ktorí potom mali možnosť odviesť sa zadarmo.

Dnes je 21. storočie a tieto kovové zázraky sa nám vyvinuli do extrémnych foriem, o ktorých kedysi ľudia zrejme ani nesnívali. Osobne Vám odporúčam :

- Amazing Confusion


- Katapult
- Boomerang
Prajem Vám príjemné kolotočovanie. :D

Veronika Soboňová

Veronika Soboňová

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poctivá študentka. Zaujímajú ma všetky štúdiá, len nie to, z ktorého práve tento rok maturujem (ekonomika :D)... nikdy neobsedím na jednom mieste a hlavne som vždy zahľadená do svojich snov s ružovými okuliarmi prilepenými na očiach. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu