Verejnoprávna RTVS naberá zvláštny kurz. Najprv koncesionári, vraj dočasne, prišli o jedinú investigatívnu reláciu. Potom telerozhlas zrušil pracovnú pozíciu jednej z najskúsenejších novinárok. Oľga Baková, reportérka s dvadsaťpäťročnými skúsenosťami, dostala na výber viacero ponúk, napríklad sa mohla stať rovnocennou kolegyňou začínajúcich redaktorov. Alebo stavať kulisy.
Rady zamestnancov vo verejnoprávnom Rádiu Slovensko však nerednú. Najnovšie ich rozšíri vedec a spisovateľ Gustáv Murín (s RTVS spolupracoval aj za šéfovania V. Miku na seriáli Mafiáni). Stane sa spolutvorcom relácií Euroskop a Spektrum. Ako študentke mi neveľmi prináleží komentovať prácu Bakovej či Murína. S oboma som však prišla do kontaktu na prednáškach na Katedre žurnalistiky, budem teda vychádzať z osobných skúseností.
Padne mi zaťažko spomínať týchto dvoch ľudí v jednom texte, Oľga Baková si to vonkoncom nezaslúži. Oslí mostík vidím len v tom, že kontakt s oboma bol pre mňa mimoriadne silný zážitok.
Pre skúsenú novinárku sme boli kolegovia
S Oľgou Bakovou sme mali predmet Medzinárodné vzťahy. Bola to prísna profesionálka. Dostávali sme od nej viac zadaní, ako od ostatných vyučujúcich dohromady. Mohla by byť povýšenecká. Veď bola jedinou vysunutou spravodajkyňou STV v Bielom dome. Mala za sebou rozhovory s Clintovou či Bushom. A keď na južné pobrežie USA v roku 2005 udrel hurikán Katrina, zbalila si veci, opustila Washington a z vlastnej iniciatívy živelnú katastrofu spravodajsky pokrývala. Nechválila sa tým, zvedavci si to o nej zistili sami.
Oľga novinárčinou žila. A viete čo? Napriek všetkému k študentom pristupovala ako k seberovným, nepotrpela si ani na oslovovanie titulom. Naopak, pripadalo jej to smiešne.
U niektorých pedagógov sme si zvykli, že sa spätnej väzby nedočkáme. Feedback od Bakovej bol nezriedka rovnako rozsiahly ako naše práce.
Murín si prišiel vyliať žlč
Potom na katedru prišiel ako hosť spisovateľ Gustáv Murín. Vedeli sme o ňom iba, že napísal množstvo kníh o mafii a má nám o nich porozprávať. Atraktívna téma, na ktorú nezostal čas. Murín prednášku využil, aby útočil na „zapredaný mainstream“.
Štandardné médiá označil za „bezmoc“ a vyzdvihoval konšpiračné weby, pričom ich láskavo nazýval alternatívou. Nedbám, hovorme o alternatívnych médiách, ktoré napríklad v Rusku pomáhali odhaľovať pravdu o Putinovej ceste do prezidentského kresla. Boli alternatívou k médiám poplatným režimu, lichotivý prívlastok si zaslúžia. Ibaže tak, ako za alternatívu k ibalginu nepovažujeme savo, nemožno z konšpirátorov robiť rovnocenných oponentov štandardných médií.
Dnes už aj verejnosť vie, že Murín je okrem spisovateľa tiež vedeckým pracovníkom Prírodovedeckej fakulty UK. Táto jeho pozícia slúži telerozhlasu ako argument, prečo ho prijali.
Mimoriadne plodný vedec
Po žlčovitej prednáške o zapredaných médiách som zisťovala, aká je náplň Murínovej vedeckej práce na prírodovedeckej fakulte. Nikto na sekretariáte nebol rečný, tak som si napokon podala infožiadosť. Obratom som dostala odpoveď. Nie od fakulty, od Murína.
Mail začínal takmer výhražne, oslovil ma všetkými mojimi osobnými údajmi (v infožiadosti ich treba uviesť a on sa k jej úplnému zneniu musel nejako dostať), ešte aj miestom bydliska.
Seba zasa predstavil všetkými titulmi a v prílohe mi poslal svoj životopis. Scrollovala som obrovským množstvom odborných publikácií. Pôsobivé, koľko vedeckých prác stíha napísať autor, ktorý sa na dôvažok naplno venuje mafiánskym témam a knihy o nich píše ako na páse.
(Keď v databáze publikačnej činnosti UK vyhľadáte meno Gustáv Murín, systém vygeneruje pozoruhodných 182 výsledkov. A práve to je podľa viacerých pedagógov problém, Murínových prác je síce veľa, no mnohé z nich sú irelevantné a pre vedeckú obec napospol nezaujímavé. Pri väčšine jeho vedeckých publikácií je spoluautorom rektor UK Karol Mičieta.)
V celej našej mailovej komunikácii sa mi Murín snažil vysvetliť, že som naivná a hlúpa študentka, ktorá by mala radšej čušať. Nakoniec mi pohrozil, že ak infožiadosť nestiahnem, podá na mňa trestné oznámenie za šikanu. Nepatrične agresívnej reakcii som rozumela ešte menej, keď sa moja infožiadosť dočkala odpovede fakulty. V skratke – Murín je dôležitým vedeckým pracovníkom. Tak prečo ten krik?
...
Dnes vidím, že zastrájanie sa trestnými oznámeniami je Murínov modus operandi. Ešte viac ako ja ho popchli organizátori zhromaždení Za slušné Slovensko. A z času na čas pohrozí žalobou aj viacerým novinárom naprieč „zapredaným mainstreamom“. Nech je ako chce, mali by sme zbystriť. Do RTVS, ktorá ešte vlani obhájila prvenstvo ako televízia s najobjektívnejším spravodajstvom, prikvitol odporca štandardných médií.
Ak mám byť úprimná, nepáči sa mi systém, v ktorom nechávajú odísť Bakové a prijímajú Murínov.

