Mark Zuckerberg, zakladateľ facebooku, sa už v úvodnej scéne filmu javí ako veľmi povrchný a egoistický mladý muž. Sedí v pube so svojím dievčaťom a jediné, čo ho zaujíma je, ako sa dostať do najelitnejšieho harvardského spolku. Navyše Erice, svojej priateľke, naznačí, že jej vzdelanie je preňho nedostačujúce. Začne hádka, ktorá sa skončí rozchodom. Práve v tejto prvej scéne sa prejaví Markova ctižiadosť. Vždy chcel byť najlepší, patriť medzi elitu. Za každú cenu.
Mark a ženy
Môže byť počítačový génius lámač ženských sŕdc? Podľa klasického hollywoodskeho scenára by to možné bolo. Sociálna sieť nie je toho príkladom. Ocenila som, že sa režisér nesnažil štylizovať Marka do úlohy Casanovu a práve naopak - zobrazil ho ako chalana, ktorého jedinou vášňou je programovanie. Marka je počas jeho štúdia vidno asi len na dvoch večierkoch. Markova výnimočnosť (alebo skôr zvýraznenie odlišnosti) je umocnená opakujúcimi sa zábermi na jeho papuče. Beží v nich po budove školy, po internáte a má ich obuté aj v pube, kde sa intímne zblíži s jedným dievčaťom.
Celkovo je Markov vzťah k ženám nie veľmi pozitívny. Vďaka neuváženému blogerskému príspevku si znepriatelí väčšinu dievčenského osadenstva univerzity. Jemu to ale neprekáža. Chystá sa totiž vytvoriť niečo veľké.
Mark a facebook - známa analógia?
Príbeh Marka a facebooku mi po prvom počutí ešte pred uzretím filmu nápadne pripomínal príbeh Billa Gatesa a Microsoftu. Bill Gates bol taktiež zobrazený ako ten, kto ukradol nápad. Bola som zvedavá, či to tak bolo aj v prípade Marka.
Bratia Winklevossovci prídu za Markom s nápadom, že vytvoria stránku, kde by si študenti z Harvardu mohli vymieňať informácie. Chcú vytvoriť elitnú stránku, ale chýba im programátor. Mark je na to ten najlepší. Problém nastane vo chvíli, keď Mark dostane ešte lepší nápad. Začne vytvárať stránku na vlastnú päsť a nazve ju TheFacebook. Bratom sa prestane ozývať, neodpovedá na e-maily, lebo je zaneprázdnený kódovaním svojej stránky.
V príbehu zohráva dôležitú úlohu aj Markov spolubývajúci z Harvardu a budúci spolumajiteľ facebooku Eduardo. Eduardo vložil na žiadosť Marka do projektu finančný kapitál a stal sa finančným riaditeľom. Mark však ostal ten, ktorý celú stránku programoval a spravoval. Eduardo bol zase ten, ktorý sa dostal do elitného spolku Phoenix, presne toho, o ktorom Mark toľko sníval.
Ak ste nikdy nepočuli o spoločnosti Napster, nič si z toho nerobte, ani ja. Sean, zakladateľ Napsteru a kontroverzný mladík s drogovou minulosťou, vstupuje do deja práve vo chvíli, keď Mark a Eduardo premýšľajú, ako facebook spropagovať. Sean sa stane podielovým vlastníkom a jeho najväčším prínosom je, že Markovi poradí, aby odstránil z názvu „the". Jedno je isté. Čím jednoduchší názov, tým ľahšie zapamätateľný.
Herci
Režisér David Fincher stavil na pomerne neznámych hercov. V úlohe Marka Zuckerberga sa predstaví Jesse Eisenberg. Musím podotknúť, že výber herca je dobrý nielen vzhľadom na podobu k reálnemu Markovi, ale aj vzhľadom na hercove emočné prejavy. Mark bol v podaní Jesseho vyobrazený ako chladný mladík, bez citu, zato s jasným cieľom a s ešte zreteľnejšími vedomosťami v oblasti informačných technológií.
Markovu priateľku Ericu z úvodnej scény hrá Rooney Mara. Vzhľadom na jej minimálnu účasť vo filme si divák nemá šancu všimnúť jej herecké nedostatky, ale zároveň ani kvality.
Armie Hammer a Josh Pence v úlohe bratov Winklevossovcov pôsobia miestami groteskne. Dvojica bratov, veslárov, ktorí si privlastňujú nápad založiť facebook, sú synmi bohatých rodičov, preto niet divu, že nevedia prehrávať. Divákovi najviac utkvie v pamäti scéna z kancelárie riaditeľa Harvardu či tá, v ktorej bratia prehrajú veslársky súboj a vzápätí sa dozvedia, že facebook expandoval do Európy.
Markov jediný priateľ z Harvardu, Eduardo, pôsobí vo filme ako chlapec, ktorý má peniaze, ale žiaľ nie dostatok vedomostí, aby obchod s Markov fungoval tak, ako chce on. Andrew Garfield bol vo svojej úlohe dostatočne presvedčivý, ale scenáristi mu pridali podľa mňa nie veľmi vhodnú dejovú líniu, a to románik s mierne psychicky chorou Christy. Na druhej strane možno vzťahom ku nej chceli naznačiť, že Eduardo nebol typ človeka, ktorý si vie vydobyť svoje.
Ženské osadenstvo poteší úloha Seana, ktorého hrá Justin Timberlake. Musím povedať, že Justin na mňa pôsobil príliš zženštelo. Jeho úloha si ale vyžadovala pravý opak. Chalan, ktorý má zásady, vie, čo chce, ale nakoniec ho aj tak dobehne jeho kokaínová minulosť. Jednoducho sa mi to na Justina nehodí.
Rozloženie deja
Dej filmu je posadený do obdobia rokov 2003-2004 na Harvarde a ku konci filmu v Kalifornii. Hoci je film robený čiastočne retrospektívne s prestrihmi na konajúce sa súdne procesy a jednania, celkovo dej pôsobí kompaktne a chronologicky. Práve v obrazoch z právnického prostredia sa naplno prejavujú charakterové črty postáv. Všetci sú tam oveľa krutejší a tvrdší napriek tomu, že kedysi boli priateľmi. Presne tak, ako v realite, aj tu na seba protistojace strany vyťahujú veľmi zákerné veci.
Mark - podliak alebo génius?
Na film Sociálna sieť som išla s predsudkami. Bola som presvedčená, že Mark nápad založiť facebook ukradol, a preto som chcela zistiť, od koho a ako. Vôbec ma nezaujímalo, ČI ho ukradol.
Pre mňa Mark vyšiel z filmu skôr ako víťaz než porazený. David Fincher nebol k nemu taký krutý, ako som očakávala a ako sa povrávalo. Mark mal nápad, lepší nápad ako iní a doplatil na to. Jeho prvotná chyba bola, že ho vytvoril len pre Harvard a ľudí, ktorí mali harvardské e-mailové adresy. Tu tkvie celý problém.
Chcete vedieť, ako skončili sedenia s právnikmi a súdy? Choďte si pozrieť Sociálnu sieť. Odporúčam. Zažite svet, v ktorom strávite denne päť hodín svojho času.
Ja sa s vami lúčim s prerobeným výrokom: „I love my facebook because my friends live in it."
Jana Panáková