Facebook je iba začiatok. Virutálnu realitu už nezastavíme

Už starí Rimania vedeli, že heslo Panem et circenses, alebo chlieb a hry, zamestná obyčajných ľudí natoľko, že prestanú myslieť a nebudú potrebovať širšie vzdelanie. Mať vzdelanie a najmä uvažovať v súvislostiach začína byť v dnešnej dobe háklivé. Virtuálna realita je na dosah ruky. Bude nebezpečná?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Nedá mi nespomenúť film Sociálna sieť, ktorý tá väčšia množina ľudí oceňuje ako prevratný, čo skutočne do istej miery je. Facebook je jeden z mladých projektov, ktorý bol naštartovaný ľudmi idúcimi za svojim cieľom. Ľudmi, ktorých netrápili žabomyšie vojny s konkurenciou a nedali sa odradiť rečičkami o malej hodnote projektu. Celé to je o prekonávaní samého seba, čo sa mnohokrát nestretne s pochopením skupiny. Začalo to dobrým nápadom a vytvorením (ukradnutím) malej databázy a postupným stupňovaním deja. Cez registráciu obchodnej známky, presadenia sa na trhu, oslovenia tých správnych investorov až po miliónteho užívateľa. Samozrejme s prvkami dramatičnosti a nezriedka aj komédie. Film má rozhodne čo ponúknuť.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to obdivuhodné. Systém práce, akým dosiahli univerzitní študenti a predovšetkým Mark svoj úspech. Je krásne byť úspešným, ale čo robíme preto aby sa nám to podarilo? Keď má mladý človek nadpriemerný zisk, začína to byť podozrivé. Vynoria sa stratení investori, mimosúdne dohody a spory v medziľudských vzťahoch. Toto funguje pri každom väčšom projekte. Nie som filmovým kritikom, aby som mohol súdiť tento pokrokový film. Preto by som sa radšej vyjadril k samotnej realite, ktorá začala vstupom Facebooku na trh a práve film Sociálna sieť mi to pripomenul.

Už v súčasnosti existujú jednoduché zariadenia, ktoré nás ponoria do skutočnej virtuálnej reality - počítačom naprogramovaného prostredia. Ich vylepšená verzia tu bude čo nevidieť. A vytvoríme si vlastný svet. Založíme si na hlavu "systém Matrix" a závisí iba na kreativite vývojárov a kvalite zobrazenej grafiky, do akej miery sa stotožníme s tým, čo tam budeme vidieť. Pokiaľ nebudeme vedieť uspokojiť naše fyziologické potreby počas pobiehania vo virtuálnej realite, budeme musieť tento systém načas odložiť. A možno ani nie. Prídu ľudia, ktorí sa budú starať o technické zabezpečenie a ostatní si budú užívať. Alebo sa napojíme na hadičky a nebudeme potrebovať vôbec nič, ostatné zabezpečí prinajlepšom ľudský podporný tým a prinajhoršom roboti.

Skryť Vypnúť reklamu

Videli ste Total Recall? Aplikácia nových spomienok do vlastnej hlavy nie je tak vzdialená budúcnosť. Už teraz vieme spomienku presne lokalizovať v mozgu. Čoskoro ju budeme vedieť aj naprogramovať. Či to bude v roku 2020 alebo 2040 je jedno. Technický pokrok sa jednoducho nedá zastaviť. Spomínam si na jeden film, ktorého názov žiaľ neviem. Pani príde do firmy požiadať o úver. Pýtajú sa jej kde pracuje. Ona odpovedá že je tanečnica a speváčka. Pán ju nepozná a preto sa pýta kde presne. Vo virtuálnej realite - odpovedá. Živí sa tým, že je takmer celý deň napojená na počítač, v ktorom prostredníctvom sebou ovládaného klona zabáva ostatných. Je to ako hra SIMS, len naživo. Neľakajte sa. Súčasné technológie už dokážu uskutočniť tento nápad, nikto ho však nerealizoval. Je iba otázkou času, kedy skutočná virtuálna realita nahradí dnešnú sociálnu sieť. A zakladatelia Facebooku to vedia.

Skryť Vypnúť reklamu

Nezastavíme to. Je to časť multimediálneho sveta a virtualizácia spolu s technickým pokrokom napreduje každým dňom. Je to možno zvrátené, ale niektorí z nás budú chcieť byť súčasťou tohto projektu. Stavím sa, že každý by sa chcel mať dobre. Virtuálna realita to umožňuje. Budete si môcť prispôsobiť úplne všetko a kedykoľvek to zmeniť. Či sa to bude dať vypnúť alebo zastaviť, to už je otázka na manažment. Rovnako ako chceme byť dnes na Facebooku, alebo v globále na internete, tak budeme chcieť byť súčasťou virtuálnej reality. Takí sme ľudia.

A teda ide o pozitívnu vec alebo nie? Tu už možno zachádzam skôr do filozofie ako do reality. Ale ani Facebooku by nikto neveril v roku 2000. A čo keď už virtuálna realita existuje a my sme len hráči, lebo ten skutočný svet bol nudný? Nenarážam na film Matrix. I keď kto môže vedieť či si niekedy AI (umelá inteligencia) uvedomí svoju existenciu? Pretože aj o to sa vývojári snažia. Celé to začal Facebook a film Sociálna sieť dokonale opisuje systém jeho vzniku. Technologický pokrok ale nie je možno zastaviť a sieť nebude tým posledným čo tu vznikne. Otázkou je kedy a hlavne čo ju nahradí.

Skryť Vypnúť reklamu

Matej Bórik

Sociálna sieť

Sociálna sieť

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Všetky príspevky na tomto blogu súťažili o hodnotné ceny. Prvou cenou bol notebook Sony Vaio.Ak chcete zverejniť svoj text v tomto blogu, pošlite nám ho e-mailom vo worde na adresu socialnasiet@smeonline.sk. Výber textov je v právomoci redakcie, väčšinu zverejňujeme, ale vyhradzujeme si právo ktorýkoľvek odmietnuť aj bez udania dôvodu. Ak nechcete uviesť svoje meno, prosím, napíšte nám dôvod. Za istých dôležitých okolností ho nepublikujeme, redakcia ho však musí poznať.Zverejnenie zaslaného textu môže trvať niekoľko hodín až dní. Každý jeden príspevok budú môcť čitatelia ohodnotiť kliknutím na facebookovské tlačítko LIKE. Príspevky s najväčším počtom "lajkov" vyhrajú hodnotné ceny od spoločnosti Sony a spoločnosti ITA Film. Súťaž potrvá do 28. novovembra 2010. Zoznam autorových rubrík:  Súťažné článkyVyhodnotenie súťaže

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu