Tak na tieto všetky otázky vám nový film Sociálna sieť neodpovie. Aj keď jeho hlavnou témou kamarátstvo predsa len je, akurát iba vo svojej jednoduchšej „staromódnej" forme.
Filmy Davida Finchera považujem po technickej stránke za klenoty, ale často im chýba trochu osobnejší prístup. Aj tentokrát som mal skôr pocit, že za kamerou stojí „Mark Zuckenberg" v režisérskej koži, než „Eduardo Saverin." Nebudem komentovať autenticitu príbehu prepraného cez dve prikrášlenia (kniha, film), z ktorých obe si príbeh prispôsobili čo najväčšiemu okruhu „priateľov." Ale nebudem mať problém udeliť mu na Facebooku označenie „páči sa mi", a to dokonca veľmi.
Ako som už naznačil, zakladateľ sociálnej siete, Mark Zuckenberg je vo filme osobnosťou chladnou, vypočítavou, ktorá pod obalom skrýva nebezpečnú citlivosť, osamelosť a ambicióznosť. Nielenže (podľa filmu) sa výrazne inšpiruje nápadom dvojčiat, ale aj podvedie svojho jediného kamaráta, Eduarda Saverina. Títo ľudia sa s ním súdia a príbeh vzniku internetového fenoménu je veľmi múdro rámcovaný týmito spormi.
Sociálna sieť stojí a padá na scenári a hereckých výkonoch. Nespochybňujem Fincherovu genialitu, ale bez Sorkinovho scenára by nemal čo natáčať. Dialógy sú skvele vypointované, vkladajú do vážneho príbehu vtip. Z hercov by som najviac vyzdvihol nováčika Andrewa Garfielda, ktorý si odnáša cenu sympatií.
Jesse Eisenberg je v hlavnej úlohe síce vo veľkej miere záporná postava, ale vďaka nemu je na ňom vidno všetky Zuckenbergove skryté motivácie a častejšie nám ho bude ľúto. A to by ste sa čudovali, aký dobrý herec je Justin Timberlake. Vo filme si síce zahral ešte oveľa väčšieho zloducha, ako Eisenberg, ale zvládol to skvele, dokonca ani nemusel spievať (vďakabohu).
Kamera je skvelá, hudba Trenta Raznora (z Nine inch nails) dotvára hĺbku príbehu a všetko šlape ako servery Facebooku. Dá sa vôbec filmu niečo vytknúť? Naznačil som, že príbehu chýba emociálna hĺbka. Presnejšie by bolo, že je v mnohých záberoch potlačená. Minimálne tri scény ako vrchol katarzie postáv (v každej vystupuje duo Eissenberg, Garfield) pohnú hádam každým sedadlom.
Postaviť síce príbeh na niečom ako podvod kamaráta je síce veľmi populistické, keďže všetci máme minimálne jedno podobne nešťastné kamarátstvo za sebou, ale dodáva mu tretí, ľudskejší rozmer. Nie je ale zrejmé, nakoľko je ovplyvnený marketingovými stratégiami a zámerom tvorcov. Napríklad Zuckenberg od strednej žije so svojou priateľkou, len ju vo filme akosi zabudli spomenúť. Že by v obraze o jeho chladnej vypočítavosti zavadzala?
Akokoľvek, Sociálna sieť je výborný film, na ktorom ťažko budete hľadať jeho chyby, ale možno aj vy zistíte, že mu niečo do úplnej dokonalosti chýba. V podstate podobne ako celému Facebooku. Minimálne v tomto je prirovnanie jediného Zuckenbergovho „skutočného" a milióna jeho „facebookových" priateľov veľmi trefné a možno dokonca nájdete aj odpovede na otázky, ktoré som napísal v úvode. Avšak ľahko podhodené pod koberec a bez jednoznačného stanoviska. Jednoznačne odporúčam, neviem, či nájdete v týchto dňoch lepšiu možnosť v ponuke multiplexov.
Recenzia bola publikovaná na študentskom portáli Inštinkt.sk
Marek Hudec