Sociálna sieť, predtým a potom

Mark Zuckerberg vytvoril Facebook a zmenil spoločnosť. Facebook a spoločnosť nezmenili jeho.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Pred filmom

Do siete som sa pripojil ešte v minulom tisícročí. Od Facebooku mala ešte ďaleko, ale okamžite ma fascinovala možnosť „zdarma" komunikovať v reálnom čase s ľuďmi na celom svete. Slováci sa vtedy v sieti vyskytovali veľmi riedko. Spočiatku som dokonca musel zopár kamarátov prehovoriť, aby sa zapojili. Šírilo sa to rýchlo.

S Facebookom to už bolo iné. Prišiel ako tsunami. Počet „priateľov" ergo „užívateľov" rástol exponenciálne. Od začiatku ma prekvapovalo aké neuveriteľné skutočnosti sú ľudia schopní o sebe zverejniť. Je mi jasné, že je medzi nami časť exhibicionistov, egocentrikov, ako aj nerozumných jedincov, ktorí si neuvedomujú dôsledky svojho konania. Na FB sa to prejavilo vo všetkých možných farbách. Facebook vlastne prekvapuje neustále.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je všeobecne známe, že chlapi sa chvália a opisujú svoje sexuálne dobrodružstvá. Doteraz to bolo doménou krčiem, alebo pánskych jázd. Facebook to zmenil. Stal sa lídrom. Ale intímnosti, ktoré k môjmu prekvapeniu, začali ženy zverejňovať na FB, mnohokrát prekročili aj bláznivé mužské výmysly. Ľudia na FB ľudia akoby strácali plachosť, opatrnosť, cudnosť, súdnosť i zdravý rozum.

Vôbec sa nečudujem, že preto niektorých ľudí vychodili z práce. Keď niekto napíše o šéfovi, že je úd, tak musí rátať s konzekvenciami. Raz som dokonca musel upozorniť synovho spolužiaka, aby rovnakú vetu okamžite odstránil zo svojho statusu, lebo inak zavolám jeho otcovi.

SkryťVypnúť reklamu

Mňa však zaujíma ten hlbší rozmer sociálnej siete. Jej vplyv, dôsledky i následky. FB je fenomén súčastnosti, ale dlhodobá perspektíva je nejasná, neurčitá. Určite bude ešte rásť. Určite dosiahne svoj vrchol. Určite potom musí začať klesať. Určite sa bude snažiť prispôsobiť, transformovať, zmeniť, pritiahnuť nových klientov, ale môže to mať aj kontraproduktívne následky. Je to sociálna sieť a správanie spoločnosti je priveľmi komplikované. Komplikovanejšie ako počasie.

Je možné, že ho zvalcuje alebo pohltí konkurencia. Je možné, že sa stane obeťou vírusu, krízy, legislatívnej revolúcie. A je možné, že sa mýlim a FB sa technologicky včlení do nášho života ako koleso, elektrika, mobil, ľadnička.

SkryťVypnúť reklamu

Jedno viem však celkom iste. FB má aj negatíva a je veľmi dôležité o nich písať. FB ponúka zmes reálneho priateľstva s virtuálnym. Reálne priateľstvo sa nedá nahradiť. Vyvíja sa, prežíva svoje krízy, pády, udobrenia. Tvorí sa dlho a dlho môže aj vydržať. Rôzne virtuálne náhrady skutočného priateľstva nefungujú. Vymazať skutočného priateľa jedným stlačením klávesy nejde. Smajlík nie je skutočný úsmev. Virtuálne priateľstvo je neplnohodnotné. Je to substitúcia, ktorou sa snažíme kompenzovať nedostatok priamych, živých sociálnych kontaktov.

Rovnako reálnu knihu nedokáže plnohodnotne nahradiť elektronická. Reálna kniha sa dá darovať s venovaním, dá sa dediť, požičiavať, alebo aj ukradnúť. Môže mať patinu, jedinečné poznámky majiteľa, alebo svoju zvláštnu históriu. A hlavne dá sa čítať aj bez elektriky. Toto všetko elektronickej knihe zatiaľ chýba.

SkryťVypnúť reklamu

Keď píšem o negatívach, Facebook spôsobuje chaos najmä u mladých ľudí a staršia generácia im v tom nevie pomôcť. Mladí ľudia sú ešte osobnostne i sociálne nezrelí. Nevedia napríklad oddeliť reálne priateľstvo od virtuálneho. Virtuálna spoločnosť a virtuálne priateľstvo sú nové sociologické fenomény, ktoré ešte nepoznáme a nevieme aký bude ich dlhodobý vplyv. Pokojne sa môže stať, že FB bude až od 18 rokov. FB využíva prirodzenú potrebu a snahu zaujať, identifikovať sa, organizovať sa v čo najväčších skupinách. Veľké skupiny ponúkajú väčšie možnosti na nájdenie partnera a párenie sa.

Po filme

Pred chvíľou som dopozeral. Komerčné filmy zvyčajne nenavštevujem. Urobil som výnimku. Urobil som dobre. Film bol urobený emociálne a bol o priateľstve. Príliš som sa nemýlil.

Géniovia sú svojím spôsobom postihnutý. Majú prebytok inteligencie, ale chýba im empatia, emocionálna inteligencia, schopnosť nadväzovať, kultivovať a udržiavať jednoduché sociálne väzby. Mark Zuckerberg je taký a nie je jediný. Je to sociopat. Je posadnutý a tak ako väčšina z nás má svoju obsedantno-kompulzívnu poruchu. Jeho obsedacia a inteligencia mu priniesla peniaze, úspech a to je všetko. Teoreticky má 500 miliónov priateľov a obdivovateľov, ale prakticky asi žiadneho.

Mark Zuckerberg vytvoril FB a zmenil spoločnosť. FB a spoločnosť nezmenili jeho. Mám pocit, že bude nešťastný. Už len preto, čo urobil priateľom (nie Facebookovým).

Martin Urminský

Sociálna sieť

Sociálna sieť

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Všetky príspevky na tomto blogu súťažili o hodnotné ceny. Prvou cenou bol notebook Sony Vaio.Ak chcete zverejniť svoj text v tomto blogu, pošlite nám ho e-mailom vo worde na adresu socialnasiet@smeonline.sk. Výber textov je v právomoci redakcie, väčšinu zverejňujeme, ale vyhradzujeme si právo ktorýkoľvek odmietnuť aj bez udania dôvodu. Ak nechcete uviesť svoje meno, prosím, napíšte nám dôvod. Za istých dôležitých okolností ho nepublikujeme, redakcia ho však musí poznať.Zverejnenie zaslaného textu môže trvať niekoľko hodín až dní. Každý jeden príspevok budú môcť čitatelia ohodnotiť kliknutím na facebookovské tlačítko LIKE. Príspevky s najväčším počtom "lajkov" vyhrajú hodnotné ceny od spoločnosti Sony a spoločnosti ITA Film. Súťaž potrvá do 28. novovembra 2010. Zoznam autorových rubrík:  Súťažné článkyVyhodnotenie súťaže

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu