Mackinac bridge walk

V Mackinaw City sú každý rok dve významné udalosti a obidve sú na konci prázdnin. Tá menšia sa odohrala minulý víkend a priaznivci áut značky Corvette, by si prišli na svoje počas Corvette show. Tá väčšia pritiahne do mesta okrem štátnej polície aj národnú gardu a každý rok od 65 do 80 tisíc ľudí. Každý rok na Labor day (deň práce) totiž uzavrú dva jazdné pruhy (zo štyroch), aby po nich namiesto vozidiel išli chodci.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Tradičný pochod cez Mackinac bridge
Tradičný pochod cez Mackinac bridge (zdroj: Ondrej Sokol)

Mackinaw City je letné turistické mesto na severe USA v štáte Michigan. Letné preto, že počas zimných mesiacov tu žije niečo cez 500 obyvateľov a turistické preto, že je tu viac hotelov ako domov (obytné domy sú iba na okrajoch, stred tvoria iba hotely a reštaurácie).
Mackinac bridge je jeden z najkrajších mostov v USA. Jeho dĺžka je 8038 metrov, dĺžka medzi jeho dvoma piliermi je 1158 metrov a posledné dôležité číslo je rok uvedenia do prevádzky - 1957. Most slúži ako spojnica medzi Mackinaw City a St. Ignace a počas celého roka naň majú prístup iba motorové vozidlá.

Celé sa to začalo na Labor day v roku 1958, keď 68 ľudí prešlo cez tento most. Ako som už v úvode spomínal v súčasnosti už cez most ide viac ako len pár desiatok ľudí :) Ako sa mi podarilo vypátrať najväčší úspech mal Labor day v 1992, keď cez most prešlo až 85 000 ľudí a tento rekord sa odvtedy nepodarilo prekonať.
Tento rok sa očakávalo najmenšie množstvo ľudí za posledné roky. Dôvod je veľmi jednoduchý a to, že  benzín je naozaj drahý. Podľa odhadov to malo niečo nad 40000. Včera (deň podujatia) už však odhady opäť raz vraveli o čísle blízkom 60000. Nepodarilo sa mi nikde vypátrať koľko to nakoniec bolo, ale keď to zistím tak to napíšem do diskusie. S rátaním ľudí by nemali byť až také problémy, keďže každý dostal preukaz o prekročení mosta a na ňom bolo aj číslo (koľký v poradí práve prechádza).

Organizácia celého podujatia bola zvládnutá na výbornú (za tie roky by už mali mať prax). V centre mesta čakajú ľudia v obrovskej rade na autobus, ktorý ich odvezie do St. Ignace a odtiaľ už potom po svojich späť do Mackinaw City. Dobré je, že to celé zabezpečuje štát Michigan a tak cena autobusu je 2 doláre (tretina minimálnej hodinovej mzdy). Dopravu samozrejme ponúkajú aj súkromníci (tí naberajú ľudí kdekoľvek, ale za to s vyššou sadzbou). Ako inak a ako všetko v USA celé je to aj veľký business. Nad mestom lietali lietadlá s reklamou, reštaurácie zažívajú najrušnejší deň v roku a bezplatné parkoviská sa premieňajú na platené.

Po 11:00 už nikoho nového na most nepustia a po tom, čo prejde cez most posledný človek (priemerne to trvá dve hodiny) dostanú autá zelenú pre všetky jazdné pruhy a ľudská noha zavíta na most až na ďalší (bude to výročný 50) Mackinac bridge walk.

Ondrej Sokol

Ondrej Sokol

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ani neviem, čo napísať. Snáď len, že ma bavia nové technológie, ale zároveň si rád pozriem aj nejaké pamiatky. Videl som, čo som vidieť chcel a tak snáď už zostanem doma na Slovensku, lebo všade dobre - doma naj. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu