Ísť či neísť? To je otázka

Ak ste študent vysokej školy a rozhodujete sa, či ísť alebo neísť na zárobky do zahraničia tento článok je určený práve vám.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

Ako si môžete prečítať som študentom posledného ročníka (teda oficiálne až od septembra) a som na zárobkoch v USA. Práve o tom chcem teraz písať. Samozrejme ako drvivá väčšina študentov pracujem na pozíciach, na ktorých obyčajne pracujú ľudia bez vzdelania. Nechcem teraz, aby to niekto bral ako urážku alebo niečo podobné. Síce nikto z ľudí, ktorí tu pracujú nemá ukončené vysokoškolské vzdelanie, ale aj tak sa k nemu s veľkou pravdepodobnosťou raz všetci dopracujú.
Keď sme sa so spolužiakmi bavili o tom, či ísť alebo nie na zárobky do zahraničia padali medzi nami rôzne názory. Jedna časť sa bojí vycestovať, ďalšia si nemôže dovoliť vysoké vstupné náklady, ale takisto sa medzi nimi našli názory, že neštudujú už 16 rokov preto, aby niekde v zahraničí robili podradné práce.
Ja pracujem v dvoch prácach. Prvá je niečo ako údržbár, čiže keď sa niečo v hoteli pokazí, resp. nefunguje mojou úlohou je to napraviť. Moja druhá práca je „dishwasher“ čiže po našom umývač riadu. Veľa študentiek pracuje v hoteloch ako „housekeeperky“, čo je opäť len anglické pomenovanie pozície upratovačka izby. Práve na takéto pozície narážali moji spolužiaci. Vraj prečo majú študentky vysokých škôl umývať záchody. Ono zase treba povedať, že tak ako nie každý si môže dovoliť zaplatiť vstupné náklady, tak isto nie každý si môže dovoliť povedať niečo takéto. Pretože odmietnuť niekoľko tisíc dolárov, ktoré sa tu za leto dajú zarobiť si nedovolí každý.

Treba však spomenúť aj iné výhody práce v zahraničí okrem tej zárobkovej. Po skončení vysokej školy sa každý chce zamestnať (snáď každý, ak niekto nie tak sorry :) ) a pri 95% pozícii sa vyžaduje znalosť cudzieho jazyka. Jedna vec je, čo sa človek v škole naučí, ale to, čo sa naučí za tri mesiace v zahraničí je neopísateľná skúsenosť.

Preto ak ste študent a váhate, či vycestovať alebo nie dajte na moju radu a choďte. Nenechajte sa odstrašiť, že ide o podradné práce a isto sa nebojte cudziny. Nech skončíte kdekoľvek, isto tam budú aj iní študenti a s nimi vám leto rýchlo ubehne. Kontakty, ktoré nadviažete so zahraničnými študentami sa vám ešte v budúcnosti môžu hodiť.
Po návrate späť na Slovensko vás bude trápiť len jedna vec a to ako správne minúť zarobené peniaze :)

Ondrej Sokol

Ondrej Sokol

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ani neviem, čo napísať. Snáď len, že ma bavia nové technológie, ale zároveň si rád pozriem aj nejaké pamiatky. Videl som, čo som vidieť chcel a tak snáď už zostanem doma na Slovensku, lebo všade dobre - doma naj. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu