Spisovatelia tzv. štýlu „fantasy“ využívajú vo svojich dielach jednoduchú a pomerne obľúbenú schému...vytvoria akýsi mystický svet, kde existujú fantastické bytosti a kde platia vlastné zákony. Tým pádom si môžu dovoliť povedať takmer všetko, lebo keby sa náhodou niekto cítil dotknutý alebo urazený, vždy môžu argumentovať, že ide o vymyslenú krajinu. V skutočnosti však do svojich postáv prenášajú ľudské vlastnosti a ich hrdinov ovládajú city či pudy, podobné ľudským. Napríklad v legendárnej Tolkienovej trilógii Pán prsteňov ide jednoducho o MOC...o získanie vlády nad svetom...nakoniec sa v knihe musia spojiť všetky sily Dobra, aby porazili Zlo…
Nemenej legendárny „fantasy“ autor Terry Pratchett do svojich diel zo série „Úžasná Zemeplocha“ pridáva ešte mimoriadne vzácnu ingredienciu a síce humor, vďaka ktorému si človek pri čítaní jeho kníh v podstate neuvedomuje, aká hlboká múdrosť je v nich ukrytá. Mne to došlo včera večer…
V Pratchettovej knihe „Stráže! Stráže!“ sa vo vymyslenom meste chce dostať k moci Najvyšší veľkňaz. Keďže ale chce, aby sa to udialo nenápadne, zneužije dôverčivosť členov rádu a vyvolá z hlbín zeme draka, ktorý začne terorizovať mesto. Najvyšší veľkňaz potom zavolá nastrčeného kráľovského potomka, ktorý draka akože premôže a bude korunovaný za kráľa, aj keď v skutočnosti bude vládnuť Najvyšší veľkňaz ako hlavný radca. Dobre vymyslený plán sa ale Veľkňazovi vymkne z rúk v momente, kedy sa drakovi zapáči jeho úloha ničiť mesto a zabíjať ľudí a odmietne sa vrátiť späť do hlbín zeme. Nakoniec drak prekazí aj samotnú korunováciu nového kráľa. A čo urobí zhromaždený dav? Oslavuje...aj keď nemá čo...obyvatelia mesta argumentujú tým, že už mali nakúpené jedlo a pitie na oslavy, boli postavené stánky, vyzdobené ulice, nachystané ohňostroje...a tak oslavujú. Neriešia, kde vlastne budúci kráľ skončil, ale bez problémov akceptujú myšlienku, že miesto nového kráľa bude mestu vládnuť dotyčný drak…
Myslím si, že nie je nutné, aby som tu rozvádzala okolnosti, ktoré mi túto knihu pripomenuli...všetci, čo včera sledovali dianie v slovenskom parlamente a následné reakcie, zjavne vedia, o čom hovorím...a aj keď sa zvyčajne nemiešam do politiky a ani tento blog nepovažujem za politický, jednoducho som musela zareagovať -paralela mesta z „Úžasnej zemeplochy“ a malého Slovenska bola príliš silná...