Už dávnejšie som rozmýšľala, že začnem písať blogy o francúzskych mestách. Švajčiarske kantóny, v ktorých sa pohybujem, Ženeva a Vaud, ležia v tesnej blízkosti francúzskych hraníc. Až tak blízko, že by sa mi oplatilo chodiť na bežné nákupy do Carrefouru:-) Túto výhodu využijem len sem-tam, môj priateľ tvrdí, že treba podporovať švajčiarsku ekonomiku:-)
Do Francúzska si rada vyrazím. Chamonix Mont Blanc, Annecy, Paríž či Lyon, všetko viac-menej na dosah. Blogy o Francúzsku som pôvodne chcela začat veľkolepo: Parížom či Chamonix Mont Blanc. Vyhral Lyon, mesto svetiel:-)


Toto priemyselné, obchodné a finančné centrum s mnohými významnými univerzitami a vedeckými ústavmi som navštívila minulý víkend pri príležitosti festivalu svetla Fête des lumières. Predtým ako sa dostanem k samotnému sviatku, stručne predstavím mesto. Lyon leží na sútoku riek Rhôny a Saôny.

Ponad rieky vedie 22 mostov. Mesto je sídlom Interpolu i televízie Euronews. Očarujúce historické centrum je súčasťou Svetového dedičstva UNESCO. Z najvýznamnejších pamiatok spomeniem veľkolepé stavby s pozoruhodnou históriou: Katedrála Saint-Jean a Notre-Dame de la Fourvière. Obidva kostoly sú významnou súčasťou „hrátok“ so svetlom počas tradičného decembrového festivalu.


Bohatú históriu tohto krásneho a živého mesta je zaujímavé spoznávať počas výprav, ktorých cieľom je objavovanie svetoznámych fresiek. Lyonské fresky pochádzajú z dielne CitéCréation, ktorú založila v roku 1978 skupina študentov umenia. Za jednu z najväčších atrakcií mesta je považovaná freska La Fresque des Lyonnais, zobrazujúca 30 najvýznamnejších osobností mesta. Nachádzajú sa na nej: už spomínaný Antoine de Saint-Exupéry, bratia Auguste a Louis Lumière (tvorcovia prvého filmu), Paul Bocuse (legenda francúzskej kuchyne), André-Marie Ampère (fyzik), či Pierre Puvis de Chavannes (maliar). Zaujme i tzv. knihovnícka freska, ktorá zobrazuje viac ako 500 kníh.


Lyon je dôležitým železničným uzlom, leží na trase Paríž-Lyon-Marseille. Neďaleko mesta je medzinárodné letisko, pomenované po slávnom rodákovi Antoinovi de Saint-Exupérym (autor Malého princa).


V meste založenom Rimanmi sa písala história. Narodili sa v ňom dvaja rímski cisári: Claudius a Caracalla. V 13. storočí sa tu konali dva významné cirkevné koncily. Aricibiskupská diecéza je dodnes jednou z najdôležitejších v celom Francúzsku. V období renesancie bolo mesto centrom finančných operácií francúzskeho kráľa. V 17. a 18 storočí bol Lyon strediskom obchodu s hodvábom. Počas Veľkej francúzskej revolúcie bolo mesto v silnej opozícii proti Jakobínom, čo malo za následok jeho čiastočné zničenie. Temná história mesta pokračovala počas druhej svetovej vojny. Jeden z hlavných francúzskych odbojárov Jean Moulin (hnutie odporu proti nemeckej okupácii- Résistance) bol v Lyone väznený a umučený k smrti. Stalo sa tak počas pôsobenia nechvalne známeho „lyonského mäsiara“, veliteľa miestneho gestapa, ktorým bol Klaus Barbie. Pre úplnosť dodám, že tento vojnový zločinec bol vypátraný v Bolívii a práve v Justičnom paláci v Lyone s ním prebiehal ostro sledovaný proces v 80. rokoch minulého storočia.

Dnes je Lyon významným centrom bankovníctva, farmaceutického a chemického priemyslu či softweru. Nemôžem nespomenúť ešte jedného známeho rodáka, futbalistu roka 2022 Karima Benzemu, ktorý vo včerajšom finále majstrovstiev sveta vo futbale Francúzom žiaľ veľmi chýbal.
Mesto je známe svojimi luxusnými gastronomickými či naopak malými tradičnými reštauráciami Les Bouchons Lyonnais. V nich sa sedí plece pri pleci a zásadne v nich panuje pohoda. Obrusy sú kockované červeno-biele, nábytok drevený, medené riady, staré plagáty a obrazy visia všade po stenách. Dominantou je drevený pult a výhľad až do kuchyne.

V blízkosti mesta sa nachádzajú slávne vinárske oblasti: Beaujolais a Côtes du Rhône. Ako inak, previezli sme sa aj tým smerom:-) Vinice však v zime pôsobia akosi smutne...
La Fête des lumières, Sviatok svetiel, bol pôvodne náboženskou slávnosťou, ktorá pripadala na deň 8. decembra. Keď v roku 1643 zachvátila mesto epidémia moru, obyvatelia upierali všetky svoje nádeje k Panne Márii. Podľa legendy Panna Mária obyvateľov ochránila a mor zastavila. Od roku 1852, kedy prebehla inaugurácia sochy Panny Márie pri bazilike Fourvière, Lyončania zapaľujú sviečky na parapetách svojich okien na počesť tejto udalosti.


Z náboženskej tradície sa postupne vyvinula jedna z najnavštevovanejších svetových udalostí svojho druhu – Festival svetiel. Renomovaní dizajnéri a tvorcovia multimediálnych show sa tu prezentujú fantastickými projekciami, ktoré premieňajú významné budovy na umelecké diela. Niektoré animácie sa stali priam kultovými, ako napríklad magická guľa na jazdeckej soche Bellecour či akvárium.


Naši francúzski priatelia z Lyonu nás sprevádzali touto udalosťou po naledovnej trase: radnica, múzeum výtvarného umenia, železničná stanica, katedrála Saint-Jean, nábrežie rieky Saôny a samozrejme všade viditeľná bazilika Fourvière, ktorá je dominantou, týčiacou sa na kopci nad mestom. Pridávam niekoľko fotografií:







Všetko prebiehalo za silných bezpečnostných opatrení, s nasadením vysokého počtu príslušníkov polície a armády. Výborná organizácia festivalu zaručovala príjemnú a pokojnú atmosféru. Mrazivú „vysvietenú“ noc sme si spríjemňovali popíjaním vareného vína, ktoré predávali mladí študenti, náležite sa pritom zabávajúc. Na záver vznikli problémy s dopravou, francúzski dopravcovia boli v priebehu ich nekonečného štrajku. Náladu nám to síce nepokazilo, nemohli sme si však odpustiť poznámku, že Francúzi sú neoficiálnymi majstrami v štrajkoch:-)