Zanovitý topoľ a puknuté srdce smutnej vŕby I.

V najjužnejšom cípe krajiny, pri zotročenom ramene mohutného Dunaja, tiahol sa potrhaný pás lužného lesa. Vtesnaný medzi polia a ľudské obydlia, sa pred zrakmi väčšiny ukrýval malý fliačik živej bažiny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Popretkávaný hustými závesmi tančiacej trstiny, našli v ňom domov tie najrôznejšie zvieracie stvory. Trsteniariky a divé husy, kane močiarne a ladné mloky boli len podaktoré z jeho vzácnych obyvateľov. Hoci močiar dennodenne zápasil s odpadom, čo ho pomaly zahlcoval, stále sa v ňom našli miesta, kde bola voda dostatočne číra na rybiu škôlku, či ihrisko pre sliepočku vodnú. 

Na prvý pohľad bola voda len nekonečná tíš, ale pri pozornejšom preskúmaní sa zvedavému oku naskytol pohľad na čulý ruch života, vtesnaného do tohto malého, bezmenného kúska rákosieho neba. A tu, niekde naprostred močiara, v tomto poslednom kúsku lužného lesa, rástla štíhla smutná vŕba. Svoje dni najradšej trávievala pozorovaním vodnej hladiny a tiež načúvaním vetra, nesúceho šepoty a rozhovory lístia, z ďaleka aj blízka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mladá vŕba bola zvyknutá počúvať rozhovorom ostatných stromov, ktoré jej často zdelili svoje každodenné radosti aj strasti, čo postretnú stromy počas ich dlhého stromieho života. Zatiaľ čo iné stromy živo šušťali listami, ovisnutá vŕba najradšej ostávala ticho a úzkostlivo si strážila aj ten najmenší prútik a lístoček, aby ani len náhodou nezašušťal pri návale šibalského vetríka. Obďaleč, neďaleko nej, rástol šľachovitý rovný strom a nebol ním nik iný, než švárny čierny topoľ. Rovnaký ako stovky ďalších v lese, no niečo výnimočného predsa len bolo v ňom.

Na rozdiel od okolitých stromov bol mĺkvy a namiesto rozhovorov so susedmi z topoľových hájov, vo chvíľach, kedy mu ani lístok v tíši nezašušťal, pomaličky a takmer nebadateľne, konárikmi vytváral na hladine vody malé kôpky z odpadnutých drúkov, kôry a bahna spod svojich koreňov. Správanie topoľa rýchlo zaujalo našu vŕbu, hoci ho spočiatku pred ním starostlivo skrývala.

SkryťVypnúť reklamu

Ruch na hladine pod topolím kmeňom ani časom neutíchal a postupne, pribúdajúcimi rokmi sa zo strapatých kopčekov sformovali drobné ostrovčeky. Zatiaľ čo poniektoré by len sotva poňali kvákajúcu ropuchu, na iných sa aj početné kačacie rodinky lenivo porozvaľovali. Aspoň na kúsok vzdialené od neprestajného hluku, čo cez deň predvádzal bučiak, učupený na druhom konci rákosia. Nové kúsky pevniny sa rýchlo stali najvyhľadávanejším miestom pre močiarnu živočinu. Takto sa na hladine bahniska zrodili nové ostrovčeky a na ich brehoch liaheň i jasle pre rôznorodé vodné stvory.

Za dňa sa tu vyhrievali nahlas kvákajúce kunky, čo boli počuť na míle ďaleko, až do vzdialených kukuričných polí. V noci po nich prebrali štafetu podobné milenecké skladby, čo zas na obmenu do tmy vyspevovali neúnavné skokany. Vŕbe sa čím ďalej, tým viac pozdával tento tajomný, švárny topoľ. Neraz sa pristihla pri tom, ako na vodnej hladine pozoruje práve odlesk jeho tmavých listov.

SkryťVypnúť reklamu

V jedno ospalé popoludnie, kedy horúčava zahnala z oblohy aj tie najhúževnatejšie trsteniariky späť do srdca bažiny, si topoľ všimol, ako vŕba nebadane vnára svoje prútie pod zelenkavé vody močiara. Hladina sa zmenila. Pomaly sčerila a okolo prútin sa začali vytvárať malé kruhy. Tie sa postupne zväčšovali a pomaly naťahovali až do stredu jazera, než narazili na breh a v momente s ním splynuli.

Topoľ deň po dni so záujmom sledoval ako vŕba vnára svoje prútiky do vody, kde sa jej nevypovedané slová zmenili na nemé pesničky počuteľné len pod povrchom životodarnej tekutiny..

ovisnutá vŕba
ovisnutá vŕba (zdroj: osobný archív)
Sonya Haraszti

Sonya Haraszti

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Anglické dievča, dievča s minulosťou žijúce v hmlistom Albione.Komplikovaná. Zoznam autorových rubrík:  O mneListy pre nehoNa káveNezaradenéBehind blue eyes

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu