Prezentovanie transexuality vo filmoch. Pose.

Mám za sebou prvú sériu amerického seriálu Pose, ktorý zobrazuje úskalia každodennosti amerických gayov a dievčat s minulosťou v 90. rokoch minulého storočia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Som v úžase a dojatá, že v hereckom obsadení sú reálni gayovia a dievčatá s minulosťou, nie cis herci a v rolách transdievčat nalíčení heterosexuálni chlapi prevlečení do ženských šiat ako tomu bežne bolo vo filmoch za posledných 40 rokov a potom má väčšina ľudí, ktorí nikdy nestretli nikoho mimo svojich kruhov úplne mylné a skreslené predstavy o ostatných, ktorí nezapadajú do tej tesnej šablóny - vôbec nešitej každému na mieru.
Som vďačná, že pred desaťročiami žili odvážni ľudia, ktorí sa nebáli postaviť spoločnosti a žiaľ často za to zaplatiť aj svojím životom, len preto, aby mohli tí, čo prídu po nich žiť v lepšej spoločnosti, aby som ja mohla chodiť aj v malých dedinkách na južnom Slovensku so vztýčenou hlavou (hoci ešte stále s potláčaným studom, lebo desaťročia psychického teroru a ubližovania nezmiznú ako mávnutím čarovného prútika, no to je už moja osobná lekcia do života).
Som vďačná, že môžem byť dcérou, sestrou, kamarátkou aj tetou bez toho, aby som bola "psychicky narušenou alebo divnou", či nejaký policajt prišiel za mnou s pútkami a vetou, že svojím bytím ohrozujem verejný poriadok a som aj za svoj nádych vinnou.
Som dojatá, že vďaka obrovskej duševnej sile jednotlivcov sa svet tým správnym smerom pohol a ja môžem byť slobodná. Môžem chodiť na svadby bratrancov po boku svojich úžasných gay kamarátov, že som cenu za svoje zdravie - tak ako je to žiaľ ešte stále bežné - nemusela splácať najstarším remeslom a mám sex lebo mi chutí a nie preto, lebo človek za to všetko nejako zaplatiť musí.
Pred rokmi som si nemyslela, že sa raz dožijem toho, aby ma na autobus púšťali pred seba ujovia, ktorí sa od detstva poznajú s mojou maminou, že sa na mňa predavačka v Jednote usmeje a odzdraví, nech prídem častejšie, no tento sen sa stal skutočnosťou a ja ho žijem a to len vďaka tým, ktorí sa nebáli vystúpiť z radu a ísť si za svojím, hoci aj proti prúdu, aby obhájili svoje ja a slobodu, ktorá je pre väčšinou mimo štandardnú spoločenskú "normu".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samozrejme svet nikdy nebude ideálny. Nájdu sa ľudia, ktorí chalanom čo po mne pokukujú na autobuse rýchlo do uška zašepkajú, že si veru pamätajú kým som podľa nich v skutočnosti bola a sliedivé pohľady do dekoltu nahradí mix úžasu a pohŕdania, že sa vyskytnú chvíle, kedy na mňa proste uprostred dediny malý chlapček nahlas vrieska, že ja som veru ujo a nie teta, pretože jeho babka mu tak povedala a on sa na plné hrdlo ako iné deti dožaduje svojich odpovedí.
Všetko je o vzdelávaní, o osvete, aby sme mohli žiť slobodne a bez odsúdenia vo svete, kde nie sme horší len preto že máme minulosť, pretože sme homosexuáli, ateisti, cigáni, či to hráme na obe strany, aby sme fungovali vo svete, kde nás nedefinujú tieto rozdiely a kde ženy s minulosťou nebudú objektizované ako sexuálne experimenty a luxusné hračky, ale prijmeme fakt, že sme všetci iní a paleta je pestrá rovnako ako rozkvitnuté lúčne kvety. (shemale je dnes 2. najvyhľadávanejším výrazom v porne heterosexuálnych mužov a žiaľ s takouto objektivizáciou mám aj osobnú skúsenosť). Toto sú možno len moje pocity, ale pocity roztápajú aj tie najhrubšie ľady a možno to znie ako klišé, avšak väčšina ľudí nechce v živote nič iné, len žiť slobodne a napredovať hore bez toho, aby pritom ubližoval a iným skákal im po hlave. 

SkryťVypnúť reklamu

Vždy buď sama sebou a nie ostatných napodobeninou aj keby si vyčnievala, pretože si inou. Maj odvážne srdce a na záver ostaň vďačná za každú vrúcnosť a lásku ktoré Ťa stretnú po Tvojej ceste.

Sonya Haraszti

Sonya Haraszti

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Anglické dievča, dievča s minulosťou žijúce v hmlistom Albione.Komplikovaná. Zoznam autorových rubrík:  O mneListy pre nehoNa káveNezaradenéBehind blue eyes

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu