Would You Die ?
Smrť je brutál! Môžem to potvrdiť. A ešte horšia je, keď je kvôli láske...
Mal som kamoša. Bol to skvelý chalan, no nevedel, čo chce. Behal od dievčaťa ku dievčaťu a nakoniec to všetko skončilo jeho smrťou, teda samovraždou. A to všetko len kvôli dievčaťu, ktoré rešpektoval, a ktorému nechcel povedať, čo k nemu cíti. Bol hlúpy, pretože to dievča poznám a ona čakala len na jeho prvý krok. Z toho vyplýva, že ona by ho aj chcela a mala ho veľmi rada. Jednoducho, bál sa pravých citov, pravej lásky, lebo to, čo zažíval s ostatnými dievčatami, boli viac-menej len romániky bez citov.
On sa volal Noro a ona Diana. Spoznali sa úplnou náhodou a Noro bol od tej chvíle do nej zbláznený. Prakticky sa spoznali na základe toho, že sa Noro prihovoril Dianinej sestre Alexandre pred školou.
„ Ahoj kočky, také mladé a už fajčíte? Vy ste prváčky z ‚dopravky‘, nie?“
„Hej sme! A fajčíme! Ty si ktorák?“
„Ja som chválabohu štvrták,“ odpovedal na ich reakciu. Tak sa dali do pokecu. Noro s Nikou a Alexandrou. S Alex si rozumel lepšie, lebo obaja počúvali rock a metal, takže mali o čom kecať. Odvtedy sa stretávali každú prestávku na školskej chodbe. Prestávky však pre nich začali byť málo, tak sa dohodli, že sa stretnú niekedy poobede po škole a poriadne pokecajú. To ešte Noro netušil, že sa brutálne zamiluje do Alexinej sestry Diany.
„Alex, buď pred “technikou“ okolo piatej. Ja prídem aj so sestrou Klárou, bo sa doma nudí. Je v pohodke, počúva fasa muzičku. Tak o piatej! O.K?“
„Jasné, Noro, budem tam a asi aj ja zavolám sestru. Volá sa Dia a tiež má rada metal. Nevadí, že príde? Veď pokecáme...,“ navrhla Alex.
„Nie, nevadí, nech dôjde. Bude super, už sa teším! Tak o piatej aj so sestrami,“ s úsmevom odvetil Noro Alex a rozlúčili sa. Obaja sa ponáhľali domov. Keď došiel Noro domov, hneď sa pochválil sestre, že sa spoznal so super holkou, lebo jej to ešte nespomínal.
„Klára, Klára, stretol som fasa holku, takú metláčku, ideme s ňou dnes von a príde aj so sestrou, čo tiež počúva dobrú hudbu. Obleč sa, lebo ideme ešte na net pre nejaké akordy na gitarku a už o piatej máme byť pred technikou.“
To všetko povedal Noro na jeden dych a popri tom si aj stihol pripraviť obed.Klára bola hneď pripravená a len čo Noro do seba hodil obed, už bežali na bus so mesta.
Noro s Klárou šli na net, ktorý bol hneď pri technike. Sadol si za PC a ponáhľal sa sťahovať piesne na disketu. V tom si všimol, že pri vedľajšom stole sedí veľmi pekná holka a dokonca mala na taške odznak Metallica a Guns’N Roses. Bola veľmi pekná a Noro ako poriadny sukničkár, chystal sa k nej ozvať, lenže Klára ho zastavila, že ich čaká Alex so sestrou. Zaplatil teda za net a už sa valili k technike. Noro si všimol, že tá pekná holka z netu ide za nimi a milo sa usmieva.
„Čau Alex, tak sme tu. To je moja sestra Klára, hovoril som ti o nej. A ty máš kde sestru?“
„Tu som, volám sa Diana“, ozvalo sa mu spoza chrbta. Keď sa Noro otočil skoro spadol z nôh.
„To krásne dievča z netu je Alexina sestra?“, premýšľal. Navzájom sa popredstavovali a Sali sa do debaty. No Noro po zistení, že tá kráska je Alexina sestra len stál, pozeral na nich ako sa rozprávajú a usmieval sa ako mesiačik na hnoji. Nebolo to uňho vo zvyku len tak mlčať a zazerať.
Spoznali sa 15. septembra a uplynulo už niekoľko mesiacov, čo sa stretávali každý deň, či pršalo, či snežilo. Noro za tie mesiace striedal dievča za dievčaťom, no nevedel zabudnúť na to stretnutie na internete. Myslel, že tým doliezaním za inými dievčatami, sa dostane bližšie k Diane. Veľmi sa mýlil. Diana bola, teda aj je rozumné dievča, ktoré čakalo len na Norov prvý krok. Noro ju tajne ľúbil, no netušil, že keby jej to povedal, netrpel by. A tak v domnení, že sa k nej dostane, ju pomaly, ale isto strácal.
Veď niekedy za mesiac vystriedal aj a doliezal aj za troma dievčatami. Po celý ten čas ale myslel na Dianu, jej krásne oči a milý úsmev. Mne to doliezanie za inými dievčatami vysvetlil tak, že skúša, ako to bude s Diou, ako sa k nej prihovoriť, ako jej opíše city a ako sa tváriť pri prípadnom odmietnutí. Bol to veľký blázon. A blázni sú nebezpeční. K tomu keď sú ešte zaľúbení... O tom môžem niečo povedať.
Noro, Alex, Klára a Dia často chodievali na koncerty. Raz s ana internete zoznámili s Ferom, ktorý hral v začínajúcej košickej kapelke s názvom Ohrievač. Pozval ich na koncert. Fero sa totiž zaľúbil do Diany. Keď si to Noro všimol, bolo to dosť viditeľné, tak skoro omdlel od nervov. Začal nadávať, búchať a bol dosť agresívny. Keby nebolo Alex a Kláry, as by sa do Fera pustil a pri tých nervoch, teda nervovom záchvate, neviem-neviem, ako by Fero bol dopadol. Keď sa ukľudnil, Alex mu povedala, že Dia Fera nechce, že to nie je jej typ. To Nora ukľudnilo a začal sa konečne venovať koncertu. No teda koncertu len nie. Celý čas sledoval tú krásku, do ktorej bol bláznivo zamilovaný a hajzla, ktorý okolo nej obletoval ako nejaká mucha.
„Nech od nej vypadne, lebo za seba a za svoje činy neručím. Zabijem ho! Ja ju milujem a on, taký debílek za ňou dolieza. Jój Dianka, keby si ty tušila, čo k tebe cítim. No bojím sa ti to povedať, lebo mám strach. Mám strach, že ťa stratím a nič mi ťa nevráti. Prečo? Prečo? Nech mi niekto pomôže. Prosím!!!“ Toto všetko mu vírilo po tej situácii v hlave. Zrazu, pripadalo mu to ako telepatia, prišla k Norovi Diana a spýtala sa ho: „ Noro, čo ti je? Taký si nesvoj. Čo je s tebou? Čo ťa trápi? Povedz mi to,“ čakala Dia na jeho odpoveď. Podľa mňa ho navádzala, aby jej konečne povedal, čo k nej cíti.
„Nič mi nie je Dia, len ma bolí hlava. Fakt som v poriadku“ odpovedal a umelo sa usmial. Keď Dia videla, že jej to nepovie, usmiala sa naňho a potom sa otočila a odišla smerom k Ferovi
„Ach, Dianka, ľúbil ťa! Od prvej chvíle, čo som ťa zazrel, som do teba zaľúbený. Ten pocit je strašne silný, nedokážem to už ovládať, ale ani vysloviť.“
„Noro, Noro, prečo mi to už konečne nepovieš? Ja ťa mám strašne rada a viem, že aj ty mňa. Tak prosím ťa už niečo sprav, lebo to nevydržím. Prečo si len taký tvrdohlavý? Veď si mal veľa dievčat, takže by si mal vedieť, čo povedať, čo urobiť. Len ťa prosím, už niečo konečne urob.“
Takéto myšlienky lietali hlavami obom zaľúbencom počas celého koncertu, zatiaľ čo Alex a Klára si užívali koncert pod pódiom.
Noro sedel napravo od pódia a celý čas, zahľadený na Diu, rozmýšľal nad tým, ako to Diane povie a čo spraví, keď ho odmietne.
Koncert skončil a dni opäť leteli jeden za druhým. Prešlo leto a blížil sa rok, čo sa Noro, Alex, Klára a Diana spoznali. Celé leto chodievali opekačky, výlety a rôzne koncerty. Skrátka užívali si leto a mladosť. Noro mal však ešte stále problém s vyznaním lásky Diane. Doma sa rozprával s Klárou a neskor s Alex. Tie mu povedali, že nech už niečo konečne spraví, že ona ho neodmietne, lebo ho tiež ľúbi, ale ona prvý krok nespraví. Noro v tom momente ožil a mal chuť vykrikovať na plné hrdlo. Rozhodol sa teda, že jej to povie.
„Bude na to ideálny čas. 14. septembra je koncert toho Fera. Pôjdeme tam a tam jej to poviem,“ povedal Noro stopercentne rozhodnutý.
„Noro, držíme ti palce, nech ti to už konečne výjde,“ podporovali ho Alex s Klárou.
Týždeň, ktorý chýbal do koncertu, ubehol ako voda a zrazu bol 14. september a deň vyznania lásky, deň D. Noro sa na tento deň poctivo pripravoval a bol dosť vystresovaný. Mal pripravenú reč, počula ju Alex aj Klára a obe mu ju pochválili. Bola fakt ako “doják“.
„Čaute kočky,“ začal Noro, keď prišiel s Klárou pre Alex a Diu na koncert.
„Tak čo, tešíte sa na koncert? Ja veľmi,“ rozprával Noro s úsmevom na tvári.
„Noro, čo si taký veselý? Som ťa dlho takého nevidela. Som rada, že ťa po dlhom čase opäť vidím usmiateho. Máš nejaký dôvod na takúto radosť?“ čudovala sa Dia.
„Prekvapko, “ povedal Noro a nič viac nechcel Diane povedať.
„Aj ja mám prekvapko,“ povedala Dia Norovi a tajomne sa naňho usmiala. On v tom momente začal uvažovať nad Diinom prekvapku a o tom, čo Dia chystá. O svojom prekvapení vedel, ale to čo mala pripravené Dia ho zaujímalo viac, no tak ako on, ani ona nechcela nič prezradiť.
„Čaute ľudia, konečne, som myslel, že už nedôjdete,“ privítal skupinku Fero. Samozrejme, hneď sa hrnul k Diane a snažil sa byť vtipný. Dia sa ale celý čas usmievala na Nora a on jej to opätoval. To si všimol Fero a uvedomil si, že keď chce mať Dianu pre seba, musí niečo spraviť, lebo ten hajzlík Noro, mu ju vyfúkne. Fero ale netušil, že Diana ho má na háku. To mu povedala až Alex s Klárou, keď si všimli, že Fero má niečo za lubom.
„Počuj Fero, nechceme sa ťa dotknúť, ale daj im pokoj. Dnes večer si chcú konečne povedať, čo k sebe cítia. Dia ťa má rada ako kamaráta, nič viac, nič menej. Už to pochop. Oni sa k sebe hodia a na túto chvíľu čakajú už rok. Tak prestaň. OK?“ To boli slová, ktoré mali Fera odradiť od niečoho zlého.
„Dobre, ako myslíte, dám im pokoj,“ povedal Fero Alex a Kláre, no v hlave mal niečo úplne iné.
„Nazdar Noro, poď na chvíľu pokecať von. Sme dávno nekecali spolu a je dosť času ešte. Tak čo, ideš?“ naliehal Fero na Nora. Norovi sa veľmi nechcelo, no nakoniec s Ferom odišiel von. Cestou sa však ešte stihol zastaviť pri Diane a povedal jej: „O chvíľu sa vrátim, príde prekvapko!“
„OK, už sa teším,“ s úsmevom reagovala Dia.
„No, poď už Noro!“ kričal Fero za Norom cez celú miestnosť. Konečne sa dostali von a Noro sa spýtal: „Čo chceš? Nemám veľa času. Chcem to už...“
„Ale hovno,“ prerušil Fero Nora. „Nič nespravíš a nič jej nepovieš, lebo by si jej ublížil. Čakala na teba, no ty si sa nemal k činu, tak som to skúsil ja a vyšlo mi to. Kto zaváha, nežere. Máš jednoducho smolu, Noro – sukničkár, daj jej pokoj prosím ťa!“
„To nemyslíš vážne Fero, nesranduj! Fakt je to pravda?“
„Hej je!!! A už to konečne pochop. Čo si idiot? Nedoliezaj za ňou, lebo zle skončíš!“
to Norovi stačilo. Chcel vojsť do klubu, kde bol koncert, no Fero ho zastavil zo slovami:
„Kamže? Na čo? Za Diou? Nie, nie, to nie je dobrý nápad. Radšej odíď!“
„Fero, chem sa na ňu len pozrieť a odídem. Prosím ťa! Keď už spolu chodíte, dovoľ mi sa na ňu len pozrieť a odídem. Len jeden jediný pohľad a už ma neuvidíš. Vážne. Prosím!!!“
„OK, ale nie, že ťa uvidí!“ „Dobre!“ povedal zronený a znova, za pár sekúnd, utrápený Noro. Keby tak tušil, že to všetko, čo mu Fero narozprával, je klamstvo. Keďže Diu miloval a chcel, aby bola šťastná, nešiel za ňou. Keby šiel, zistil by, že to nie je pravda a nemuselo to skončiť tak , ako to skončilo.
„No poď sa na ňu pozrieť a vypadni,“ povedal Fero. Keď vchádzali dnu, Dia práve vychádzala von, lebo chcela zistiť, kde sú tak dlho, takže sa stretli vo dverách.
„Kde ste tak dlho? Už som sa bála, že ste odišli. No poď Noro, ukáž mi to prekvapenie,“ volala Dia na Nora.
„Noro musí odísť, volali mu kamoši. Už je na odchode, však Noro!“ spustil miesto Nora Fero. Noro len zdvihol pohľad na Diu a s očami plnými sĺz sa otočil a odišiel.
„Čo mu je? Noróóóó! Noróóóó! Stóóóóój!“, kričala Dia za ním. Tušila, že jej to chcel povedať, no zasa to nevyšlo.
„Poď dnu, veď beží koncert,“ volal dnu Fero Dianu. Tá vošla dnu, vzala si mikinu, zavolala Alex a Kláru, že Noro ušiel s plačom , že ho idú hľadať.
„Poďme za ním. Poviem mu to ja. Poviem mu, že ho milujem. Nech to vie a nech sa netrápi!“
Noro medzitým zmizol ku „technike“, kde stále chodievali a kde aj spoznal Diu. Bolo to jeho obľúbené miesto. Sadol si na zem k múru, kde s Alex nakreslili obrovský znak ich obľúbenej kapely. Vybral si papier a začal písať text novej piesne. Keď začal písať predposledný riadok, uvedomil si, že keďže nemôže byť s Dianou, nemá preňho zmysel ďalej žiť v trápení. Tú pieseň, ktorú už skoro dopísal hodil nabok a začal písať niečo iné. Niečo hrozné. Niečo čo sa písať nemá. Niečo, čo ostatným určite zlomí srdcia a ublíži im. Začal písať list na rozlúčku. Keď ho písal, strašne plakal, no nakoniec napísal slzami zmočené riadky:
„Ahoj Dia,
plačem, veľmi plačem. Je mi to tak ľúto. Nemal som iné východisko.
Chcel som ti povedať, že ťa milujem, ale nenašiel som odvahu ti to
povedať. A keď som sa už odhodlal, zistil som, že ty ľúbiš iného.
Preto to riešim takto. Chcem, aby si bola šťastná. No a to budeš, keď
ja už nebudem. Ja by som totiž nevydržal pohľad na teba a naňho.
Je mi to tak ľúto. Som ale strašne rád, že som ťa mohol spoznať.
Ďakujem! A aj Alex. Povedz jej, nech sa na mňa nehnevá. No a Kláre,
mojej malej sestre Kláre odkáž, že ju mám strašne rád a že ju budem
celý život strážiť. Mám vás veľmi rád a nechcem, aby som vám liezol
na nervy. Takže to končím takto. Fakt mi je to ľúto. Alex, Klára, budete
mi chýbať. Nezabudnite na mňa, prosím vás. No a ty, Dianka, konečne
sa to dozvieš. Odkedy som ťa zazrel, bol som do teba zaľúbený. Prepáč,
že som ti to nepovedal. Bál som sa. Bál som sa, že ma odmietneš. Ani
ty na mňa prosím ťa nezabudni a občas si spomeň na blázna Nora.
Znamenali ste pre mňa veľa. Mám vás strašne rád. Bože, pomôž mi! Kočky, už sa asi nikdy neuvidíme. Ahojte! A nieže sa niektorá z vás
bude obviňovať z toho, čo sa stalo. Je to len a len moja vina. Mám vás
rád! Ahojte!
Noro...
„Čo sa mu mohlo stať? Veď on plakal. Vraj musel odísť, lebo ho volali nejaký kamoši. Neviete niečo?“ pýtala sa Dia a dosť sa o Nora bála.
„Dia, myslíme, že vieme, čo mu je,“ povedala Klára.
„Čo? Čo? Čo? No hovor! Rýchlo! Čo mu je?“ naliehala Diana.
„Už dlho ti chcel povedať, že ťa ľúbi, no bál sa, že ho odmietneš...“ „Ale veď aj ja ho ľúbim!“
„Neprerušuj ma! OK?“ „OK, hovor.“
„Potom si všimol, že Fero za tebou dolieza a myslel si, že ho chceš, tak to vzdal. My sme mu povedali, že ty Fera nechceš, že ty chceš jeho, tak ti to chcel dnes večer povedať. To bolo to prekvapenie. Ale opäť tam bol Fero a mám pocit, že keď boli spolu von, tak mu niečo Fero povedal,“ povedala Klára Dii. Diana sa medzitým rozplakala a bála sa. Veľmi sa bála o Nora.
„Č keď si niečo spraví?“ V tom jej zazvonil mobil.
„To je Noro, určite je to Noro,“ dúfala Diana.
„Prosím? Noro, si to ty? Halóóó?“
„Hej som to ja... Som z a“technikou“... Poďte sem... Zbohom!“
„Noro, Noro, Noro, nie! Noro, nie! To nesmieš! Ja ťa milujem! Noro, toto mi nemôžeš urobiť. Noro, prosím, nie! Prosím!!!“
Dia neskutočne plakala a už utekali za „techniku“.
„Bože, prosím, prijmi moju dušu. Už to tu nevydržím!“ V tom vzal Noro nôž a zarezal si do oboch zápästí hlboké rany. Krv sa začala liať a liať. Noro pomaly slábol, no ešte predtým, než upadol do bezvedomia, stihol zložiť list a zabaliť doň srdce, ktoré nosil na krku.
„Noróóóóó, Noróóóóó, nieeeeee, ty si to nespravil,“ bežala k nemu Dia, Alex a Klára.
„Ty si blázon, veď ona ťa miluje,“ kričala naňho Klára. Noro však vnímal už len málo z okolitého sveta.
„Noro, prečo si to spravil? Prečo???“
„Lebo miluješ jeho a nie mňa,“ potichu prehovoril Noro z posledných síl. „Tu máš list aj s darčekom. Nos ho vždy. Milujem ťa Dia! Je mi to ľúto, ale už sa to nedá zmeniť. Zbohom! Dia, prosím, pobozkaj ma, prvý a poslednýkrát. Prosím!“ žiadal Noro Diu.
„Ale, Noro,“ Dia už tak plakala, že nevládala hovoriť. Sklonila sa k nemu a pobozkala ho.
„Dia, milujem ťa! Milujem ťa! Prepáč mi to! Zbohom!“ To boli Norove posledné slová. Potom poslednýkrát vydýchol a bezvládne ostal ležať v Diinom náručí. Dia, Klára a Alex kľačali pri ňom a plakali. Nedokázali pochopiť, čo sa vlastne stalo. Všade okolo bola Norova krv.
Keď sa Fero dozvedel, čo sa stalo, že sa Noro zabil, zmizol a už ho nikdy nevideli. No Dia, Klára a Alex mu to do konca života nezabudnú. Nezabudnú, že dohnal brata, kamaráta a lásku v jednej osobe k samovražde zo žiarlivosti. Bolo to od neho svinské, odporné a egoistické.
17. septembra mal Noro pohreb. Dali mu zahrať poslednú pieseň jeho života, jeho krátkeho života, ktorý sa poriadne ani nerozbehol a už skončil. Keď si všetci, ktorí si prišli uctiť jeho pamiatku posadali, zazneli prvé tóny a slová piesne ‘Join me‘: „Would you die tonight for love? Baby jion me in death...“ Tieto slová Dianu rozplakali.
Klára s Alex si pripravili krátky príhovor pre všetkých prítomných. Čítala ho Klára, Norova, ako ju volal, malá sestra:
„Noro, mladý chalan. Miloval ľudí, miloval prírodu, miloval hudbu, miloval život, miloval Dianu. Bál sa vyjadriť svoje city. Svoju túžbu po láske však v hnusnom podraze jedného človeka skončil samovraždou. Je to strašné, aké následky môže mať láska, ale napriek tomu je to krásny cit. My Nora milujeme navždy. Osobne v mojom srdci ostane nevždy veľkým bratom, ktorý ma brával všade, vždy mi všetko hovoril, zdôveroval sa mi. Mala som ho strašne rada. Pre Alex zostane navždy najlepším kamarátom so zmyslom pre humor a pochopenie. No a pre Dianu zostane navždy láskou jej života, hoci sa to nikdy nestalo, aby si o tom povedali. Až v poslednej minúte jeho života. A viete, čo vám všetkým odkazuje? Že vás má všetkých rád. Ďakujem vám za pozornosť. Noro, milujeme ťa, zbohom! Si náš, navždy!“
Po týchto krásnych slovách Norovej „malej sestry“ všetci prítomní plakali. Opäť pustili pieseň ‘Join me‘, no a Dia plakala a plakala. V prvom rade sedela Dia, Alex a Klára s rodičmi.
V ďalších radoch sedeli rodinní príslušníci, kamaráti, ja, spolužiaci, nejakí profesori a mnohí ďalší. Keď sa pohreb skončil, Klára a Alex zariadili, aby Norovi na cestu zahrali ešte jednu pieseň. Dia netušila, čo to bude, no keď započula prvé tóny gitary, do zaplakaných zaslzených očí sa jej vtlačili nové čerstvé slzy a v mysli sa jej vybavil obraz:
„Noro, Noro, zahraj mi ‘More than words‘ od Extreme, prosím!“
„OK Dia, pre teba všetko!“