dostupných bytov pre najchudobnejších. Ministerka práce a sociálnych vecí Michaela Marksová tvrdí, že nie je veľa krajín v Európe, ktoré by zákon o sociálnom bývaní nemali. Zdá sa, že ťažké časy pre bezdomovcov v Brne skončili. Mesto pravdepodobne získa z eurofondov na obdobie 3 rokov 800 miliónov korún pre program Housing first (Bydlení především).
Brnenskí politici chcú poskytnúť nájomné byty obyvateľom ubytovní, azylových domov a tiež bezdomovcom z ulice.
V rámci prípravy pozvali prednášať odborníkov:
pani Katherine Gale z USA (ako riešiť bezdomovectvo rodín s deťmi)
pána profesora Volker Busch-Geertsema, ktorý pre spracoval modely postupov pre Európu.
Problémy ľudí bez domova prinášajú vysoké náklady na riešenie kriminality, zdravotníctvo, výchovu a vzdelávanie detí, vysoké náklady na riešenie bývania, zamestnanosť, rekvalifikácie.
Finančná podpora bývania od štátu v Česku napr. na ubytovniach je oveľa vyššia ako na Slovensku. Česko teda platí z rozpočtu v súčasnosti vysoké príspevky, ktoré získavajú súkromní prenajímatelia.
RIEŠENIA NA SLOVENSKU
Nie je to o peniazoch, ale zámeroch. O filozofii prestupného bývania hovorí Martin Brňák sociálny pracovník v článku pre www.aktuality.sk (viď zdroje). Model, ktorý využívajú vyspelé štáty v Európe. Od nocľahárne, cez ubytovňu až po vlastné bývanie. Stojí to hlavne na práci s tými ľuďmi.Obce a mestá na Slovensku nevyužívajú možnosť byť prijímateľom sociálnych dávok na toho ktorého človeka a stiahnuť si z nich nájomné. Mesto Liptovský Mikuláš takto pracuje a výsledky sú pozitívne( zdroj Slovenský rozhlas 21.10.2016). Životným poslaním bola práca s bezdomovcami pre rímskokatolíckeho kňaza pána Antona Srholca a stále je pre rímskokatolíckeho kňaza pána Mariana Kufu. Ich príbehy boli spracované vo filmoch, novinových článkoch atď..
Exminister Ján Počiatek dňa 17.03.2015 napísal pre HN: Medziročne (rok 2014 - 2015) vzrástla iba dotácia na rozvoj nájomného bývania, viac ako 100 percent
. Predpokladám že je tam zahrnutý súkromný sektor. To by bolo samozrejme v poriadku, pokiaľ by súkromný sektor s dotáciou mal aj nájomné cenove dostupné. (viď zdroje)
Keď sa pozrieme na analýzu časopisu Trend zo dňa 10.06.2016 sa dozvieme že v roku 2015
bolo vo verejnom sektore dokončených na Slovensku 181 nájomných bytov
. (viď zdroje)
Pravda vo svojom článku 22.10.2015 píše: " Regióny dostanú 4000 nových nájomných bytov".
Žiadny výrazný nárast zahájenia a ukončenia výstavby nájomných bytov
som v novinových článkov nenašla. Výstavbu nájomných bytov s cenove dostupným nájomným, dokážu niektoré slovenské mestá riešiť. Príklad : Nové Mesto nad Váhom zabezpečilo pre svojich občanov po roku 1990 --- 500 nájomných bytov. Dôležití sú komunálni poslanci, starostovia a primátori.Požiadam emailom poslancov z regiónov, aby vysvetlili svojim voličom , aké riešenie bezdomovectva majú v svojom programe. Verím že na tému nezabudnú.
Mašličkovo problémy ľudí bez domova nevyrieší.
Za 4 roky zbúral Košický bytový podnik 7 bytoviek. Desiatky Rómov odišli do neďalekého lesa, kde založili osadu Mašličkovo. V osade počas zimného obdobia zomreli dve deti. Ďalšie príklady "riešenia situácie" búraním bytoviek
sú v článku pre aktuality. sk (viď zdroje).
Zdroje:http://reality.etrend.sk/byvanie/pocet-novych-bytov-narastol-o-vyse-pat-percent.html
http://reality.etrend.sk/realitny-biznis/stavebnictvo-zachranuju-byty.html
http://zpravy.idnes.cz/zakon-o-socialnim-bydleni-0yl-/domaci.aspx?c=A160623_113558_domaci_zt
http://www.aktuality.sk/clanok/316343/video-romsku-koloniu-v-ziline-zacali-burat-primator-tam-chce-rivieru/
http://komentare.hnonline.sk/dnes-pise/526295-pocet-novych-bytov-rastie-kazdy-rok
http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/371368-regiony-dostanu-4-tisic-novych-najomnych-bytov/
http://www.zitbrno.cz/jak-na-bezdomovectvi/
http://brno.idnes.cz/unikatni-projekt-ma-privest-800-milionu-v-brne-si-tim-nejsou-jisti-php-/brno-zpravy.aspx?c=A160314_2232310_brno-zpravy_tr