Na rozdiel od Slovenska v Čechách je nedostatok bytov dlhodobo predvolebná téma. 74 % mladých ľudí na Slovensku býva v spoločnej domácnosti s rodičmi.Najvyšší podiel v EU. Počet dokončených obecných nájomných bytov neustále klesá.
Realita u nás a návrhy riešenia sú v nižšie uvedenej publikácií.

http://www.fes.sk/publikacie/publikacie-fes-slovensko/
A/ Informácie z médií o návrhoch riešení nedostatku obecných nájomných bytov v Česku
1/ Programy politických strán napr. Pirati:http://https://praha.pirati.cz/program/praha2018/uzemni-rozvoj-bydleni-socialni-sluzby/
Sociální bydlení pro potřebné.Zastavíme současnou praxi, kdy město pronajímá levně byty lidem, kteří mají peněz dostatek. Byty přednostně pronajmeme lidem ohroženým bytovou nouzí, ale i učitelům, zdravotníkům, policistům nebo hasičům, kteří jsou podle nás státem nedostatečně finančně ohodnoceni.
2/ Politici s novinármi, moderátormi o problematike obecných nájomných bytov hovoria

3/ Hana Marvanová poslankyňa mesta Prahy má v kompetencii legislatívu pre podporu bývania. Tvrdí žemladým pomôže družstevné bývanie. Mesto pre výstavbu nájomných bytov poskytne pozemky. https://www.flowee.cz/floweecity/praha/6437-hana-marvanova-mladym-pomuze-druzstevni-bydleni-praha-poskytne-pozemky
4/Premier Česka Andrej Babiš slubil na podporu obecných nájomných bytov asi2 miliardy ročne https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2587747-babis-slibil-mestum-a-vesnicim-penize-na-socialni-byty
„Když se obec rozhodne postavit 50 bytů, stát na20 procentz nich, které budou sociálními byty, poskytne nevratnou dotaci ve výši 100 procent,“ uvedl předseda vlády. Podle něj s tím počítá projekt Výstavba o dostupném bydlení, který chystá ministerstvo pro místní rozvoj. To by se podle Babiše mělo stát ministerstvem pro menší obce.
Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) má sociální bydlení pomoci asi 65 tisícům domácností. Z rozpočtu by měly jít do programu asi dvě miliardy ročně.V delším časovém horizontu by do něj mohlo jít až 80 miliard.
5/ Debata poslancov českej vládnej koalície vo verejnoprávnom rozhlase

B/ Informácie z médií o návrhoch riešení nedostatku obecných nájomných bytov vo svete
1/Návrhy na vyvlastňovanie bytov. Regeneráciabrownfieldov /Wiedeň,Česko Nemecko atď/
2/ Vyššie dane z prenajmu /Kanada, návrhy v Česku/. V Európe, USA sú určení konkrétní poslanci, štátni zamestnanci, ktorí zodpovedajú za rozvoj bývania.
3/ Nespokojní demonštranti v Berlíne a v ďalších nemeckých mestách kvôli nájomnému bývaniu vyšli do ulíc. Dosiahli zmeny viď odkaz.https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/berlinska-ctvrt-docasne-vyvlastni-dum/r~ed234a008cdc11e98a200cc47ab5f122/
Demonštranti v Česku a na Slovensku na rozdiel od Berlína o obecných nájomných bytoch nehovorili. Možno to pán Minař nemá v pracovnej zmluve.Myslím si že Karel Kryl by pre pána Minařa na Letnej nezaspieval. V Česku a na Slovensku je to boj jednej podnikateľskej skupiny proti druhej. Nemecko tam bol cieľ byty. Na Slovensku sú v tom pochopiteľne veľké emócie. Tie sme zažili aj v roku 1989 , máme skúsenosť. “Sľúbili sme si”, že
Králikárne končia a vyrástli nám rómske osady a veľa bezdomovcov, by sa potešilo záhradnej chatke. Treba hľadať pravdu a hlavne chodiť k voľbám.

foto:zdf

C/ Informácie z médií o návrhoch riešenia nedostatku obecných nájomných bytov na Slovensku
Dňa 21.03.2018 v Bratislave zástupcovia miest a obcí a predstavitelia Ministerstva dopravy a výstavby, Ministerstva financií, Štátneho fondu rozvoja bývania, finančného aj akademického sektora prezentovali vlastný pohľad na dnešný stav verejnej bytovej výstavby na Slovensku a možnosti jeho posunu smerom k vyššiemu počtu finančne dostupnejších, obecných nájomných bytov.http://www.fes.sk/e/nedostupnost-byvania-socialny-a-ekonomicky-problem-slovenska/
Odborníkov na tému by sme mohli nájsť,vo výbore NR pre verejnú správu a regionálny rozvoj

Problematika brownfieldov/ chátrajúce budovy/ na Slovensku
Rozdelenie brownfieldov podľa ich predchádzajúceho využitia :- priemyselné poľnohospodárske armádne administratívne inštitucionálne, (školy, úrady, nemocnice) rekreačné kultúrne (kultúrne domy, kiná, letné kiná) obytné.
Vlastník nehnuteľnosti v Berlíne, dostal pokutu 30 000 tisíc eur kvôli havarijnému stavu budovy.

zdroj:twitter Helena Truchla
Pretože majiteľ ignoroval požiadavky mesta, rozhodli podľa zákona zveriť budovu do rúk opatrovníka a budovu rekonštruovať, pravdepodobne mestským podnikom.
Slovenskí poslanci na rozdiel od nemeckých prijali v minulosti drastické exekučné zákony.Zákonne zničili obyčajných ľudí, ktorí sa nedokazali brániť a mnohí stratili domov. Majiteľov brownfieldov naše zákony nepostihujú.Teda zákon ktorý platí v krajinách EU, USA, poslanci NR SR zrejme pokladájú za zbytočný.