Dostupnejší osobný bankrot by pomohol riešiť napr. problémové pohľadávky úžerníckych nebankových subjektov. Ten kto si požičal v nebankovke určite nemá na poplatky:
1/ Pri podaní návrhu na súd 663,88 eura
2/ Po schválení návrhu je potrebné preukázať
majetok minimálnej hodnote 1 659,70 eura
3/ Poplatok za zostavenie návrhu advokátom (nemusí byť úspešný) xxx eura
Porovnanie s Českou republikou
rok bankroty
Česko 2013 vyhlásené 19.165 osôb
Slovensko 2013 vyhlásené 353 osôb
Zdroje:
http://www.denik.cz/ekonomika/pocet-osobnich-bankrotu-loni-stoupl-o-13-procent-na-rekordnich-19-165-20140106.html
http://www.investujeme.sk/osobny-bankrot-stale-odradza-svojou-prisnostou/
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Viacnásobný počet vyhlásených bankrotov v Čechách dokazuje že podmienky majú pre dlžníkov prijateľnejšie.
Novela zákona by. odstránila prácu na čierno ku ktorej sa často dlžníci uchyľujú. Pomohla by ľahšie začať odznova tým najzraniteľnejším. Vymáhanie pohľadávok, exekúcie - to je veľký biznis. Zákonodarci sú ovplyvňovaní lobistami. Možno to je dôvod prečo sa u nás novela zákona o osobnom bankrote presadzuje tak pomaly. Zákon pripravil v roku 2005 vtedajší minister spravodlivosti Daniel Lipšic.
Otázky:
1/ Kedy bude predložená novela zákona do NR? Posledný sľubovaný termínom ministerstva spravodlivosti ---- začiatok leta 2014.
2/ Pán Daniel Lipšic, za 10 rokov od schválenia zákona nemali ste pocit že ako poslanec NR by ste mohli navrhnúť zmenu? Zákon bol vaše dielo a 353 konkurzov za rok 2013 dokazuje že v podobe akej bol schválený nerieši problémy ľudí, ktorí sú v beznádejnej finančnej situácii.
Blížia sa voľby takže dúfam že aspoň v tomto čase nám niekto na otázky odpovie. Samozrejme to nemusí byť minister. Štátna správa má zamestnancov ktorý na tieto otázky vedia alebo by mali vedieť odpovedať. Mali by nám vedieť odpovedať tiež poslanci NR SR:napr. z ústavnoprávneho výboru NR SR.
Ďakujem za odpoveď