Poslanci slovenského parlamentu prisahali na ústavu SR

Blížiaci sa koniec volebného obdobia je dôvodom aby poslanci NR rekapitulovali a informovali svojich voličov : a/ ktoré z najpaľčivejších problémov pre svojich občanov stihli vyriešiť b/ čo ešte chcú schváliť do marca 2016  c/čo je nutné odložiť na nové volebné obdobie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)


T É M Y: Exekúcie a nezamestnanosť


Často zabúdame že to čo poslanci schvaľujú má obrovský vplyv na kvalitu nášho života.Mnoho mladých odchádza do zahraničia aj vďaka nefungujúcim a nekvalitným zákonom.Často sa našim občanom čo neuspeli doma, nedarí ani v zahraničí.Majú problémy s ubytovaním,zamestnaním a pod.
Tretí napomínací list (rok 2013) z EU prišiel na Slovensko kvôli nedostatočnej ochrane našich občanov pri poskytovaní úverov. Komisia upozorňovala, že dlhy sú neprimerane navýšené o pokuty, rozhodcovské, exekučné poplatky a podobne Tieto poplatky zaťažujú hlavne klientov s nízkymi príjmami,nezamestnaných a často tiež dôchodcov. Novelou zákona, ktorú parlament prijal (rok 2014)boli obmedzené úroky a nie je jednoduché pripraviť dlžníka o bývanie. Nikto však neuverí že problémy s exekúciami a nebankovkami sa týmito zmenami skončili. Poplatky súvisiace s dlhmi sa znížili minimálne. Čo sa zmenilo k lepšiemu to by nám mali vysvetliť poslanci NR.Zoznam členov ústavnoprávneho výboru je tu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Exekúcie : 1/ Príklad ktorý som použila v jednom z predchádzajúcich blogov, sa pôžička 200 eur od nebankovky navýšila vďaka rôznym poplatkom na 815 eur. Poľsko je pokladané za lídra V4 z hľadiska ekonomického aj politického. Máme porovnanie čo sa týka finančných nákladov vymáhania pohľadávok v Poľsku a u nás? Takéto porovnanie robia pri legislatívnych zmenách v Česku a verím že aj na Slovensku.
2/ Osobný bankrot s exekúciami úzko súvisí máme porovnanie napr.z Nemeckom, Českom? Kedy vlastne bude prijatá novela zákona? Článok bankrot po slovenský je tu a ......ďalší tu.
3/ Rozhodcovský súd --je možné že všetky rozhodnutia boli v prospech nebankovkoviek? Ak nie tak koľko rozhodnutí bolo v prospech protistrany? Ak iba schvaľujú to čo im posunie nebankovka, tak aký zmysel má rozhodcovská doložka v zmluvách? 166 eur sú minimálne poplatky za rozhodcovský súd alebo 5 % z vymáhanej sumy --to sú ďalšie vysoké poplatky dlžníka.
 

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci prisahali a sľúbili svojim voličom

"Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života."

Štátna správa na Slovensku patrí v rámci EU, čo sa týka počtu medzi tie najrozvinutejšie . Nemôžeme sa vyhovárať že nemal kto spracovať a prezentovať "Program verejných prác pre klientov úradu práce". Zdá sa mi že podstatná časť programu verejných prác sa sústreďuje na zametanie ulíc. Prirovnala by som to k macoche ktorá namiešala popoluške popol s hrachom a dala jej ho rozdeľovať.(Pamätáte si ešte na tie zametacie stroje čo niektoré obecné úrady nakúpili?) Takže nezamestnaný odloží metlu do skladu a potom ide na pohovor do zamestnania. Klienti úradu práce by mali mať pocit že robia užitočnú prácu.(Tým nechcem povedať že zametanie ulíc nie je potrebné). Pracovnou náplňou štátnych úradníkov, poslancov je im takúto verejnoprospešnú prácu poskytnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Zodpovednosť majú poslanci Smeru ale aj opoziční.Otázka pre nich: Aké pozmeňovacie návrhy ste podali? Navštíviť poslancov a klásť im otázky môžete v ich regionálnych kanceláriach na adresách uvedených v zozname ktorí je tu.


Nezamestnanosť:1/.. Koľko miest pre klientov úradu práce bolo poskytnutých pri údržbe a opravách opustených objektov? 

2/Zamestnávanie dôchodcov je namieste. Nedostatok voľných pracovných miest vo väčšine štátoch EU ale tiež riešia možnosťou rozviazať pracovný pomer so zamestnancami po dovŕšení dôchodkového veku. Následne môžu uzavrieť zmluvu o pokračovaní v práci ak je to vzájomne výhodné. Prečo aj u nás takáto možnosť nie je?

SkryťVypnúť reklamu

3/ Skrátený pracovný úväzok - určite by ho veľa nezamestnaných uvítalo.Dotáciu vo výške 15 000 Kč mesačne na podporu tohto druhu zamestnávania schválili v Česku - pre zamestnávateľa.Tento druh zamestnania funguje v Holandsku, Nemecku a pod. Zaoberali sa naši poslanci touto možnosťou?
 
4/ Viac práce by priniesla aj výstavba sociálneho bývania v rodinných domoch. Viazne to pravdepodobne na výmene pozemkov.Máme pracovnú skupinu zameranú na možnosť prenájmu pozemkov zloženú so zástupcov ministerstva poľnohospodárstva, slovenského pozemkového fondu a iných inštitúcii. Vyriešili aspoň časť úloh? Veľmi rýchlo a výhodne sa riešila zámena pozemkov v niektorých prípadoch. Kauzy poznáme- napr. Veľký Slavkov.

5/ Nové pracovné miesta by mohli vzniknúť za účelom opravy devastovaných skvostov slovenskej architektúry (často sprivatizované objekty). Pokiaľ nie sú ochotní majitelia starať sa o tieto budovy mal by im štát dávať pokuty, prípadne sa o údržbu postarať a následne práce vyfakturovať majiteľovi. Aby to bolo možné sú k tomu potrebné prijať zodpovedajúce predpisy ako je tomu napr. vo Veľkej Británii.

Zdroje:Osobný bankrot stále odrádza svojou prísnosťou
 Osobný bankrot po slovenský


 

Viera Šotkovská

Viera Šotkovská

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študentka Univerzity tretieho veku smer-1/ Človek a spoločnosť2/ Financie Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu