Kde zmizli preplnené detské ihriská?

Dnes, keď som otvárala okno, oči mi padli na prázdne ,,preliezky“ za našim panelákom. Spomenula som si na moje ,,mládí“. Ach, to boli časy. Môžem s radosťou poznamenať, že som mala úžasné detstvo. Najviac ma teší, že bolo oveľa menej techniky. Viem, že ľudstvo napreduje, ale deti by mali tráviť viac času vonku ako pri televízii, či počítači. Na minimaxe, jetixe, či čo to v dnešnej dobe ešte nevymyslia, si energiu nevybijú a kamarátov nespoznajú, a ešte pritom aj priberajú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)

Spomínam si, ako som tie dni trávila ja. Vtedy nás bolo toľko veľa, ale doslova VEĽA. Vždy sa bolo s kým hrať. Každý deň nás ,,chytila“ iná zábavka.

Často sme hrali naháňačky po kopcoch, či okolo bytoviek. V iný deň sme si stavali slávne ,,bunkre“ a liezli po stromoch, či vymýšľali rôzne hry typu: bubon-bubon; cukor, káva, čaj, rum, bum stop; Janku Janku koľko hodín; kráľu, kráľu daj vojačka; sochy sochy premeňte sa či stop zem, stop železo. Určite si každý spomína aspoň na niektoré z týchto.

Nikdy nezabudnem na kilometre nachodené s kočíkom, či najazdené na bicykly. Na pieskovisku sme stavali ,,paláce“ a ,,varili“ najdelikátnejšie lahôdky. Aj hranie sa na ,,missky“ malo niečo do seba. Bitky s palicami sme nechávali skôr chlapcom, ale občas sme sa toho podujali aj my. Na kolotoči sme lámali rekordy v rýchlosti a vyskakovanie z hojdačky mohlo mať ťažšie dôsledky, ale našťastie sme živí a zdraví.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeden čas bolo módou mať preplnené vrecká ,,jarabinou" a strieľať ich kde prišlo. Najlepším objektom boli dievčatá. Aspoň máme na čo spomínať.

Keď sme boli starší zahrali sme si aj futbal, či vybíjanú na ihrisku. Občas aj nejaký ten pokus o ,,tenis“. Boli aj časy, keď sme každý deň skákali gumu, či švihadlo. Bavilo nás to hodiny a hodiny. Nemôžem zabudnúť ani na slávnu ,,škôlku“. Neraz nás susedia vykričali, že sú pokreslené chodníky.

Úžasné bolo aj ,,čapanie“ na potoku, stavanie ohrady, aby sme mali čo najhlbšiu vodu,a potom skrývanie mokrých topánok pred rodičmi.

No nikdy nezabudnem na nočné skrývačky. Tie boli zo všetkého naj. Ach, toľko toho bolo.

SkryťVypnúť reklamu

A teraz? Pozriem cez okno a ihrisko prázdne, ostalo len plné spomienok a želaní, aby sa raz naplnilo detským smiechom a krikom. Verím, že raz sa mi to želanie splní a deti si uvedomia o čo prichádzajú, keď sedia doma.

Ivana Spálová

Ivana Spálová

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Každý by mal denne počúvať trochu hudby, prečítať nejakú báseň, pozrieť si pekný obraz a pokiaľ možno povedať niekoľko rozumných slov.(Johann Wolfgang Goethe) Zoznam autorových rubrík:  texty piesníTo, čo si každý deň neuvedomíšSúkromné-Ulica-

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu