7 vecí, ktoré vám vezme IŽP

V poslednej dobe pri mojej práci nachádzam veľa ľudí, ktorí si myslia, že keď si šetria cez investičné životné poistenie, je všetko tak ako má byť. Takáto demagógia hrá do kariet poradcom, ktorí predávajú poistenie ako liek na  všetko. Prečo to tak je? V dnešnej pohodlnej dobe, chce každý vyťažiť čo najviac peňazí, za čo najmenej úsilia. Preto chcú poradcovia predať 3 IŽP do mesiaca a mať o výplatu postarané. V skutku pekný zámer. Len škoda, že na to doplácajú bežní ľudia, klienti. V tomto článku som zhrnul 7 vecí, ktoré vám vezme Investičné životné poistenie (ďalej len IŽP), ak sa ho rozhodnete využívať na sporenie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (41)

1. Poplatky

Poplatky, poplatky, poplatky a ešte raz poplatky. Pri sporení cez IŽP platí správny poplatok, aby poisťovňa mala z čoho spravovať vaše poistenie. Platíte poplatok za počiatočné náklady, z ktorého je platený ten milý poradca v obleku (veď má predsa drahý oblek). Platíte poplatok za správu fondu, na strane investičnej spoločnosti, do ktorej poisťovňa vaše peniaze investuje. A platíte aj poplatok za správu fondu poisťovni. Význam tohto poplatku je skoro až nevysvetliteľný. Ak sa rozhodnete zrušiť zmluvu skôr, platíte odkúpny poplatok. Ak chcete náhodou vybrať nejakú menšiu časť, a zachovať si zmluvu, zaplatíte poplatok za čiastočný odkúp. Poplatky vládnu IŽP a vezmú vám veľa peňazí.

2. Sloboda

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každé "dobré" IŽP predajcovia uzatvárajú na 30 až 40 rokov. Ale čo ak vám rodinný rozpočet nebude vychádzať a nebudete to zvládať platiť? Smola! Prerušiť investovania pre IŽP bezdôvodne nemôžete. Môžete si síce znížiť mesačnú platbu, ale to vás nemusí vytrhnúť z biedy. A poplatky, ktoré ste zaplatili za väčšiu platbu vám nikto nevráti.

3. Fondy

Výber fondov v IŽP je značne obmedzený. Žiadna poisťovňa nemá na výber širokú škálu fondov od svetoznámych správcov. Väčšina poisťovni preferuje fondy od správcov, ktorí sú súčasťou ich koncernu.

4. Poradenstvo pri predaji

Žiadny fundovaný predajca poistiek vám neodporučí fondy, ktoré sú pre vás zaujímavé. Najlepšie poradenstvo, ktoré dostanete môže byť "vyvážená stratégia".

SkryťVypnúť reklamu

5. Zľavy

Maximálny poplatok na sporiacich schémach je okolo 5%. To však neznamená, že ho musíte platiť. Mnohí sprostredkovatelia vám dajú zľavu za to, že využijete aj iné ich služby, ako sprostredkovanie investičného sporenia.
Pri IŽP sa takáto zľava nedá nastavovať. Poplatok je pevne daný.

6. Možnosť zrušiť poistenie

Ak máte v IŽP dojednané poistenie smrti, môže sa stať že sa v budúcnosti nebude dať zrušiť. Nie každá poisťovňa umožňuje takúto zmenu na zmluve IŽP. Ak by ste napríklad mali v IŽP poistenú smrť na 50 000€ kvôli hypotéke, ktorú ste už splatili, môže to znamenať, že budete zbytočne platiť za riziko, ktoré nepotrebujete. Preto je najvhodnejšie využiť rizikové životné poistenie bez sporenia, ktoré môžete zrušiť bez straty.

7. Možnosť využiť prostriedky na iný cieľ

SkryťVypnúť reklamu

Ak by ste sa náhodou rozhodli, že chcete využiť nasporené prostriedky predčasne, pripravte sa na komplikácie. Odkúpny poplatok, ktorý si niektoré poisťovne uplatňujú počas celej doby poistenia vám môže predčasný výber prostriedkov pekne okresať. A navyše, ak by ste sa potom rozhodli znova sporiť od začiatku cez IŽP, platíte znova vstupné poplatky. Poisťovňu nebude zaujímať, že ste boli poistený len 10 rokov a poplatky ste platili za 20. Všetko pekne od začiatku, prvé 2 roky do vrecka sprostredkovateľa. Pri sporení cez sporiace schémy si viete odkúpiť hoci aj celú nasporenú sumu bez poplatku, a pokračovať v sporení do tej istej sporiacej schémy, bez ďalších vstupných poplatkov.

SkryťVypnúť reklamu

IŽP nie je produkt vhodný na sporenie. Poistite sa cez Rizikové životné poistenie a sporte do podielových fondov. Ušetrí vám to kopec peňazí

Prajem vám pekný zvyšok nedele, a veľa dobrých rozhodnutí.

Ľubomír Špeťko

Slovník:
Sporiaca schéma - Produkt určený na pravidelné sporenie. Zahŕňa v sebe investovanie do viacerých podielových fondov, ktorých zloženie sa môže v priebehu sporenia optimalizovať.

Ľubomír Špeťko

Ľubomír Špeťko

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Finančný sprostredkovateľ, ktorý sa špecializuje na rôzne formy sporenia a investovania.-----------------------------------------------------------Vo voľnom čase kritik zle vykonanej práce finančných sprostredkovateľov.-----------------------------------------------------------Autor blogov o financiách a recenzií finančných produktov pre viaceré internetové portáli.-----------------------------------------------------------Člen odborného týmu sprostredkovateľov na portáli MojPoradca. Zoznam autorových rubrík:  FinancieFilozofia

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu