Ako si vybrať kvalitné podielové fondy

Podielové fondy boli a budú jediná dlhodobá možnosť sporenia, ktorá reálne dokáže porážať infláciu. V článku pred pár týždňami som písal o tom, ako toto sporenie funguje a ako ho správne nastaviť. Prečítať si ho môžete TU. Dnes vám v skratke napíšem o tom, aké vlastnosti vyhľadávať pri výbere podielových fondov do vašej investičnej stratégie. Poďme sa na to pozrieť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Poplatky, poplatky, poplatky

Podľa môjho názoru sú poplatky najdôležitejšie pri výbere fondu. Vstupnými poplatkami sa zaoberať nebudem, pretože tie sú rovnaké pri každom fonde (obvykle ich určuje sprostredkovateľ). Okrem toho je tento poplatok pri investovaní na dlhšie obdobie najmenej dôležitý. Dôležitejší je poplatok za správu fondu. Tento poplatok najviac ovplyvňuje to, koľko vás vaša investícia každoročne stojí, pretože ho platíte každý rok. Mnohí ľudia o tomto poplatku ani nevedia, pretože im o ňom nikto nepovedal. Poplatok za správu fondu je obvykle už zarátaný v správach o výkonnosti fondu za minulé obdobie, preto si ho bežný človek všimne až pri bližšom skúmaní predajného prospektu fondu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako vašu investíciu tento poplatok ovplyvní?
Predstavte si, že máte nasporených 10 000€ v akciovom fonde, ktorý má správcovský poplatok 2%. Ročne dáte za správu tohto fondu minimálne 200€ (aj keby fond nezarobil nič). Za 5 rokov je to 1000€.
Ak by ste sa lepšie poobzerali po trhu a našli fond v rovnakej kategórii od iného kvalitného správcu, ktorého správcovský poplatok by bol nižší, napríklad aj o polovicu, mohli by ste ušetriť za 5 rokov 500€.
Áno, niekedy sa môže oplatiť priplatiť si za fond, ktorý je naozaj kvalitný. V drvivej väčšine prípadov sú však predražené fondy nekvalitné. Hľadajte preto lacné podielové fondy, ktoré majú nižšie poplatky ako ostatné. Celkové ročné zaťaženie poplatkami si viete pozrieť na základe hodnoty TER (celkové ročné náklady). Túto hodnotu nájdete buď v predajných prospektoch fondu alebo v dokumente KIID (Kľúčové informácie pre investorov).

SkryťVypnúť reklamu

Netradičnosť fondu

Prečo niektoré fondy zarábajú a iné nie? Odpoveďou je obvykle portfólio manažér fondu. Každý fond má svojho manažéra, ktorý rozhoduje o tom, aké investície bude fond z majetku podielnikov nakupovať. Niektorí manažéri na spoliehajú na index, ktorý má fond určený na porovnanie svojej výkonnosti a kopírujú jeho zloženie. Portfólio manažér takéhoto fondu robí len to, čo robia všetci ostatní , a nijako neprejavuje svoju kreativitu. Prakticky nepoužíva vlastnú hlavu. Takýmto fondom sa vyhnite. Vždy hľadajte manažéra s vlastnou hlavou a názormi. To si viete obvykle skontrolovať na základe ukazovateľa R-Squared, ktorý hovorí o tom, na koľko percent sa zhoduje zloženie fondu s porovnávacím indexom. Ak je hodnota 100%, portfólio manažér je zrejme cvičená opica. Prípadne sa môže jednať o indexový fond, ktorý má za úlohu kopírovať index. Hodnotu R-Squared nájdete obvykle v predajnom prospekte fondu (factsheet).
Zaujímavá správa pri výbere fondu je aj to, či má manažér fondu vložené vlastné peniaze vo fonde. Ak áno, a jedná sa o fond, ktorý má navyše značnú odchýlku od indexu (napríklad R-Squared 85%), môže to byť dobré znamenie, že ide o kvalitný podielový fond, pri ktorom portfólio manažér verí svojim schopnostiam. K takýmto informáciám sa dostanete už ťažšie. Obvykle len z rôznych zahraničných ekonomických článkov.

SkryťVypnúť reklamu

Historická výkonnosť

A dostávame sa k obľúbenej časti väčšiny sprostredkovateľov. Táto časť je však najmenej dôležitá. Nikdy sa neriaďte podľa toho, čo sa už raz stalo. Je prakticky jedno, ako fond pracoval v minulosti, minulosť nie je dôležitá. Ak vám váš sprostredkovateľ tvrdí, že má bezpečný fond, ktorý zarába 8% ročne a takmer nikdy nestráca, mali by ste zvážiť, či máte finančného sprostredkovateľa alebo skôr odborníka na históriu.
História má však aj jeden zaujímavý faktor, ktorý viete vyčítať z factsheetu fondu. Týmto faktorom je to, ako sa fondu darilo oproti jeho porovnávaciemu indexu. Nie je dôležité to, či fond zarábal alebo prerábal, dôležitejšie je to, či zarábal viac ako jeho porovnávací index. Ak áno, je to znamenie, že fond má manažéra, ktorý nielenže nejde s davom, ale je aj úspešnejší ako väčšina trhu. Takéto fondy môžu mať predpoklad dobrého zhodnotenia aj v budúcnosti.

Ľubomír Špeťko

Ľubomír Špeťko

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Finančný sprostredkovateľ, ktorý sa špecializuje na rôzne formy sporenia a investovania.-----------------------------------------------------------Vo voľnom čase kritik zle vykonanej práce finančných sprostredkovateľov.-----------------------------------------------------------Autor blogov o financiách a recenzií finančných produktov pre viaceré internetové portáli.-----------------------------------------------------------Člen odborného týmu sprostredkovateľov na portáli MojPoradca. Zoznam autorových rubrík:  FinancieFilozofia

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu