Pravidelné investovanie pre začiatočníkov

Okolo pravidelného investovania koluje veľa fámov. Niekto si myslí, že je to nebezpečné, iní tvrdia že to treba robiť cez poisťovňu. Nájdu sa aj takí experti, ktorí hovoria že sporiť sa neoplatí. Ako to teda všetko vlastne je?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Z dlhodobého hľadiska to inak nejde

Asi neexistuje iný finančný produkt, ktorý by Vám umožňoval pravidelné sporenie peňazí, a ich efektívne zhodnotenie, ako podielové fondy. Na dlhšom časovom horizonte je riziko inflácie oveľa vyššie, ako keď si sporíte 3 roky na auto. Vaše sporenie by teda malo vždy preskakovať minimálne priemernú mieru inflácie, ktorá Vás sprevádza Vašim sporením. Inými slovami, ak rožky za 20 rokov zdražejú o 150%, mali by vaše úspory zarobiť aspoň toľko. Takéto niečo nie je možné z dlhodobého hľadiska dosiahnuť inak, ako investovaním do podielových fondov.
Pozrime sa teda, ako by malo také pravidelné investičné sporenie vyzerať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

TER a TANK, skrátka poplatky!

Začneme vecami, o ktorých sprostredkovatelia nehovoria radi, a pritom sú najdôležitejšie. Poplatky! To, že Vaše sporenie zarobilo minulý rok 14% je síce pekná vec, ale nemusí sa to opakovať. To, čo platíte či zarábate alebo strácate sú poplatky. Je preto oveľa dôležitejšie to, aké má fond poplatky, ako to ako pracoval a zarábal v minulosti.
Vstupný poplatok je ten, ktorý si každý všimne hneď na začiatku. Je to poplatok, z ktorého sa vypláca provízia pre sprostredkovateľa sporenia. Tento poplatok sa percentuálne pohybuje od 1% do 5% z celkovej plánovanej investície. Ak chcete investovať 10 rokov po 50€ mesačne, Vaša celková investícia bude teda 6000€. Pri poplatku 3% zaplatíte teda 180€ na vstupnom poplatku. Tento poplatok sa dá rozdeliť na rôzne obdobia alebo zaplatiť na začiatku. Ak dokážete poplatok zaplatiť hneď, je to v 90% prípadov pre Vás najvýhodnejšie.
Vstupný poplatok je však len prvý, a najmenej dôležitý poplatok. Nenechajte sa zmiasť väčšou sumou alebo tým, že tento poplatok je ľahko viditeľný. Vašimi skutočným nepriateľmi sú poplatky, ktoré platíte pravidelne!
Tieto poplatky sú obvykle započítané v tých krásnych grafoch, ktoré vám Váš sprostredkovateľ ukazuje, keď Vám chce predať nejakú investíciu. Preto sú na prvý pohľad neviditeľné.
Skratka TER znamená Total Expense Ratio, čo je v našom jazyku niečo ako "Celková úroveň nákladov". Ukazovateľ TER teda hovorí o tom, koľko si účtuje spoločnosť, ktorá spravuje Vašu investíciu ročne za jej správu.
Ak má váš fond TER 2% a zarobil vám 7% v čistom, znamená to, že v skutočnosti zarobil 9% a 2% zjedli náklady za správu fondu. To nie je také zlé, podeliť sa treba. Ale keď fond poklesne o 10%, náklady znížia hodnotu vašich podielov o 2%, tak to už nie je také pekné.
Preto je dôležité sa viac pozerať na nákladovosť fondu ako na minulé výnosy.
Hodnota TER sa obvykle na kvalitných lacných fondoch pohybuje do 2%.
Menej používaný ukazovateľ TANK zasa hovorí o tom, o koľko menej % zarobíte oproti tomu, keby nemáte žiadny poplatok.

SkryťVypnúť reklamu

Vek, príjem, výnos a iné...

Vaše investičné sporenie by malo vyzerať úplne inak, ak máte 25 rokov a žiadne deti, a úplne inak ak máte 40 a hypotéku na krku. Rozdiel by mal byť aj v tom ak očakávate, že na investícii zbohatnete a nevadí Vám vyššie riziko, ako keď len chcete dobehnúť infláciu.
Ako sa v tom všetkom vyznať a dobre si vybrať investičné portfólio? Nie je to veru jednoduché. Na zohľadnenie všetkých týchto faktov slúži investičný dotazník.

Dobrý investičný dotazník by mal zohľadňovať napríklad:
vek,
záväzky,
príjem,
rodinu,
očakávanú dĺžku investície,
či ste ochotný v prípade zlého vývoja na finančných trhoch počkať s výberom finančných prostriedkov,
Vaše skúsenosti s investovaním,
aká je Vaša náchylnosť na výber investície predčasne,
či uprednostňujete viac výnos alebo stabilitu investície,
koľko € a v akých intervaloch chcete investovať,
účet investície

Tento investičný dotazník by s vami mal spraviť Váš sprostredkovateľ alebo osobný bankár (ak si sporenie kupujete v banke), pred tým ako Vám zostaví investičné portfólio. Ak to tak nespraví, alebo dotazník bude obsahovať iba 3 jednoduché otázky, kvalita portfólia nebude asi veľmi vysoká.

SkryťVypnúť reklamu

Diverzifikácia

Pri investičnom sporení je veľmi dôležitá diverzifikácia. Nikdy nedávajte všetky vajíčka do jedného košíka (príslovie starej mamy). Dôležité je nesporiť všetky peniaze do fondov jedného správcu. Ak sporíte 50€ mesačne, nie je dobré, aby ste všetky peniaze posielali do fondov Pioneeru. Je lepšie to rozdeliť medzi viacerých správcov, ako napríklad ČP invest, BNP Paribas, Franklin Templeton a podobne.
Čo je ešte horšie ako nechávať všetky peniaze v jednej spoločnosti, je nechávať všetky peniaze v jednom fonde. Takmer každý správca má minimálnu mesačnú investíciu do jedného fondu 10€. Ak sporíte 50€, môžete investovať až do 5 fondov. Využite to!
Existujú spoločnosti ako napríklad European investment center, Atlantik Finančné trhy alebo Conseq, ktoré sa zaoberajú tým, že sprostredkujú investície do fondov, ktoré sa v našej krajine bežne nepredávajú. Tieto spoločnosti umožňujú namiešať do investičného sporenia fondy od viacerých správcov a preto sú vhodné na diverzifikované sporenie.
Diverzifikovať môžete aj tak, že si zriadite sporenia vo viacerých správcovských spoločnostiach priamo. Toto riešenie Vás však oberá o možnosť investovať do správcov, ktorí svoje fondy na Slovensku priamo nepredávajú.
Ďalšou dôležitou časťou diverzifikácie je územná diverzifikácia. Pozor na fondy, ktoré nakupujú napríklad Ruské akcie. Vždy sa snažte, aby vaše peniaze smerovali do celého sveta, nie len do jednej oblasti, ktorá mimochodom teraz dosť kolíše.
Takisto pozor na zlatý ošiaľ. Nikdy neinvestujte všetky peniaze do jedného odvetvia, ako napríklad ťažba zlata. Výnosy sú síce lákavé, ale straty môžu byť zdrvujúce.
Dajte si aj veľký pozor, na nákup fondov, ktoré majú úzko špecifikovanú stratégiu. Napríklad také rozvíjajúce sa trhy zarábajú v niektorých rokoch aj 20%. Ale stratiť dokážu aj viac. Takéto fondy by nikdy nemali tvoriť veľkú časť vášho portfólia.

SkryťVypnúť reklamu

Portfólio a stratégia

Výber stratégie a konkrétnych fondov je dosť ošemetná záležitosť. Môže existovať 1000 rôznych portfólií od 1000 rôznych poradcov, ktoré majú potenciál zarobiť, ale len čas ukáže, ktoré zarobia naozaj. Preto sa konkrétnym výberom fondov do portfólia nebudeme zaoberať. Jednu vec si však zapamätajte. Ak už máte nejakú stratégiu vytýčenú, dodržte ju! Nikdy sa nenechajte vyplašiť náhlymi poklesmi hodnoty podielových listov. Vy predsa pri poklesoch nakupujete lacnejšie! Za peniaze, ktoré pošlete každý mesiac do fondov sa nakupujú podielové listy. Ich hodnota reprezentuje to, ako sa darí fondu. Ak sa fondu darí, podielové listy majú vysokú hodnotu, a ak fond stráca, ich hodnota klesá. V čase poklesu fondu nakúpite lacnejšie podielové listy, ktorých hodnota potom stúpa. Keď investujete dlhodobo a pravidelne, celková cena Vašich nákupov je priemerná. Tento jav vám hrá do karát, pretože vďaka tomu že nakupujete za priemernú cenu Vás nemusia trápiť momentálne poklesy.

Rebalansing

Rebalansing je skvelá funkcia, ktorá slúži na "učesanie Vašej investície". Predstavte si, že máte v sporiacej schéme 2 fondy. Jeden je akciový, ktorý zarába viac, druhý je dlhopisový. Ten toľko nezarába, ale jeho hodnota toľko nekolíše. Do každého posielate mesačne 10€ ako sporenie. Rozloženie sporenia je 50% - 50%. Na konci roka je hodnota akciového fondu 150 € a hodnota dlhopisového 130€. Akcie zarobili viac a preto je majetok v tomto fonde vyšší. Rebalansing spôsobí, že vám vezme 10€ z akciového fondu, a pripíše ho do dlhopisového. Majetok vo fondoch bude teda znova v pomere 50% - 50%. Takáto funkcia Vám zaručuje to, že vaša investičná stratégia, a pomer vo fondoch zostane zachovaný.

Stabilizačná fáza

Stabilizačná fáza slúži na "upokojenie" investície pred koncom sporenia. Ak investujete napríklad 25 rokov, posledných 5 rokov by sa Vám mal majetok z rizikovejších fondov vo vašom sporení postupne presúvať do pokojnejších, ktoré toľko nekolíšu. Táto funkcia slúži na to, aby ste sa vyhli momentálnej strate Vášho portfólia v čase, kedy by ste už chceli nasporené peniaze použiť. Fondy, do ktorých sa budú vaše úspory postupne presúvať tvoria súčasť sporenia. Vždy sa pýtajte Vášho sprostredkovateľa, či vo vašom sporení je aj stabilizačná fáza. Môže vám to ušetriť veľa peňazí!

Do akých fondov sa dá vlastne sporiť?

Existujú 4 základné typy fondov, do ktorých sa dá investovať. Každý typ má iné špecifiká a množstvo podkategórií.

Fondy peňažného trhu - Tieto fondy investujú prevažne do bankových produktov. Sú teda najmenej kolísavé a sú najvhodnejšie na krátkodobé investície pre extra konzervatívnych klientov. Na dlhodobé sporenie sú však absolútne nevhodné.
Dlhopisové fondy - Investujú prevažne do dlhopisov štátov a veľkých firiem. Fond od fondu sa líši odporúčaným investičným horizontom. Dlhopisy, ktoré fond nakupuje môžu mať rôznu splatnosť. Pri dlhopisových investíciách si treba dať pozor na menové riziko. Ak investujete do dlhopisového fondu v mene dolár, kolísanie medzi Eurom a dolárom Vám môže rozkývať investíciu viac ako samotné kolísanie hodnoty podielových listov.
Akciové fondy - Svoje prostriedky investujú do akcii spoločností. Podieľajú sa teda na ich úspechu ale aj strate. Akciové fondy majú ako jediné v dlohodobom horizonte perspektívu porážať infláciu.
Fondy fondov - Sú to fondy, ktoré nenakupujú priamo akcie ani dlhopisy, ale nakupujú rovno celé fondy.

Ako porovnávať fondy od jednotlivých správcov?

Jeden spôsob je porovnávať nákladovosť (TER). To Vám povie, aký drahý je Váš fond. Ďalšia vec, ktorú by ste mali zohľadňovať pri porovnávaní fondov je to, ako sa fondu darilo v porovnaní s Indexom. Ak index zarobil za posledných 6 rokov ročne 6% a fond 8% značí to, že fond je vo svojej triede nadštandaratný a ide proti prúdu. Tento ukazovateľ sa volá Track record.
Ďalší zaujímavý ukazovateľ je R-squared. Hovorí o tom, v koľkých percentách sa fond zhoduje s indexom, ktorý slúži na jeho porovnanie. Ak je hodnota R-squared 100% znamená to, že portfólio manažér hrá biliard a len kopíruje to, ako vyzerá index.
Fondy nikdy neporovnávajte na základe minulých výnosov!

Pozor na poistky a zvláštne poplatky

Ako obvykle Vás chcem na záver upozorniť na predajcov Investičných životných poistení, ako nástroja na sporenia. Produkt IŽP je produkt poisťovne, a teda slúži primárne na krytie rizika. Ak budete v takomto produkte sporiť, stratíte veľa peňazí, a ak ukončíte sporenia počas prvých 3 rokov, nedostanete naspäť nič!

Moje Ďalšie upozornenie smeruje k takzvaným "majetkovým poradcom", ktorí si okrem vstupného poplatku (1% až 5%) pýtajú ďalší poplatok za sprostredkovanie investície. Pri takomto dvojitom zaplatení poplatku máte výnos okresaný podobne ako pri IŽP. Fondy a sporenia, ktoré ponúkajú Vám vie sprostredkovať hocijaký iný sprostredkovateľ s oveľa nižšími poplatkami.


Volám sa Ľubomír Špeťko, a toto je môj blog.

Prajem pekný a úspešný deň.

Slovník:

Podielový list - Za peniaze, ktoré vložíte do fondu sú nakúpené podielové listy. Ich hodnota reprezentuje to, ako sa momentálne darí fondu. Keď fond zarába hodnota podielových listov rastie.

Index - Akciový index je štatistickou veličinou, ktorá meria zmeny v portfóliu akcií reprezentujúcich časť celkového akciového trhu (niekedy dokonca i trh celý)

Ľubomír Špeťko

Ľubomír Špeťko

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Finančný sprostredkovateľ, ktorý sa špecializuje na rôzne formy sporenia a investovania.-----------------------------------------------------------Vo voľnom čase kritik zle vykonanej práce finančných sprostredkovateľov.-----------------------------------------------------------Autor blogov o financiách a recenzií finančných produktov pre viaceré internetové portáli.-----------------------------------------------------------Člen odborného týmu sprostredkovateľov na portáli MojPoradca. Zoznam autorových rubrík:  FinancieFilozofia

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu