Prečo neinvestovať do C-quadratu peniaze na dôchodok

V poslednej dobe sa rozmohlo investovanie do fondu C-QUADRAT ARTS Total Return Global AMI. Každá správna poisťovňa ho má vo svojom portfóliu. Každý dobrý investičný expert vám rozpráva aký je to vynikajúci fond a aký je bezpečný. Dnes by som vám chcel v krátkosti povedať, prečo tento fond nie je vhodný na dlhodobé sporenie, napríklad na dôchodok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

V krátkosti...

Nebudem rozpisovať balady o tom ako tento fond funguje, ako v minulosti pracoval a kde má zainvestované teraz. To všetko si viete nájsť na stránke správcu. Ale v krátkosti by som chcel zorientovať ľudí, ktorý o tomto fonde ešte nepočuli. Fond patrí do skupiny takzvaných fondy fondov, teda nekupuje akcie ani dlhopisy, ale kupuje si rovno celé fondy podľa toho aká je momentálna situácia na finančnom trhu. 100% môže mať zainvestovaných v akciových fondoch, ale v prípade potreby aj 100% v dlhopisových alebo peňažných fondoch. Celý fond riadi obchodný systém a nie portfólio manažér čo znižuje dopad emócii na investíciu. Čo sa týka pomeru riziko / zisk je niekde uprostred (na stupnici od 1 do 7 má císlo 4).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Celková návratnosť

Stratégia Total Return ktorou sa fond riadi je zameraná na dosiahnutie celkovej návratnosti pri strednodobom horizonte. Inými slovami snažia sa, aby ste vždy po 3 rokoch investovania boli vždy v pluse a tomu prispôsobujú aj zloženie fondu. Keď akciové trhy padajú nakupujú dlhopisy. Pri tomto systéme je kolísanie hodnoty zainvestovaných peňazí oveľa nižšie. To by nebolo také zlé keby nechceme investovať na 20 rokov.
Pri investovaní na dlhé obdobie môže príliš mierna krivka výkonnosti fondu mariť váš zámer porážať infláciu. Keď pravidelne sporíte peniaze do fondu, nakupujete za priemernú cenu podielového listu, a teda v čase prepadu nakupujete veľmi lacno. Pri fonde, ktorý má minimálne prepady nenakupujete lacno prakticky nikdy, a tak sa musíte spoliehať len na celkový nárast hodnoty podielových listov.

SkryťVypnúť reklamu

Poplatky

Čo je úplne najdôležitejšie pri investovaní do podielových fondov sú poplatky. Výkonnosť fondu sa mení, ale poplatky sú s vami aj keď fond zarába aj keď nezarába. Začnem vstupným poplatkom. Tento vždy určuje sprostredkovateľ, od ktorého fond kupujete, "investičný experti" ho väčšinou nastavujú na maximum 5%, zo sumy ktorú plánujete zainvestovať. Pri investovaní cez IŽP máte väčšinou vstup do fondu zdarma, ale poisťovňa si vypýta raz tak veľký poplatok za poistenie. Vstupný poplatok je najmenej dôležitý, pretože ho platíte len jeden krát. Čo je však horšie, priebežné poplatky sú na neúnosných 3,06% / ročne. Tieto poplatky platí klient každý rok z majetku, ktorý má momentálne vo fonde. Keďže fond má aktívny prístup k riziku nakupuje a predáva veľmi často. S tým sú spojené dodatočné náklady, ktoré vznikajú fondu pri obchodovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Pre koho je teda tento fond vhodný?

Riadené riziko a nízke poklesy predurčujú fond ako dobrý nástroj na jednorazové investovanie väčšieho objemu finančných prostriedkov. Fond sa hodí aj investorom, ktorí požadujú väčšie výnosy na strednodobom horizonte a nie sú ochotný akceptovať zvýšené riziko. Tento fond však nie je vhodný na investovanie v dlhodobom horizonte. Vyhnúť by sa mu mali hlavne dynamický investori, ktorí chcú maximalizovať svoje výnosy a nevadí im vysoká volatilita.

Slovník:

Podielový list - Za peniaze, ktoré vložíte do fondu sú nakúpené podielové listy. Ich hodnota reprezentuje to, ako sa momentálne darí fondu. Keď fond zarába hodnota podielových listov rastie.
Volatilita - Je to kolísanie fondu. Udáva to ako veľmi má fond tendenciu klesať.

SkryťVypnúť reklamu

Odkaz na Factsheet fondu nájdete TU

Ľubomír Špeťko

Ľubomír Špeťko

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Finančný sprostredkovateľ, ktorý sa špecializuje na rôzne formy sporenia a investovania.-----------------------------------------------------------Vo voľnom čase kritik zle vykonanej práce finančných sprostredkovateľov.-----------------------------------------------------------Autor blogov o financiách a recenzií finančných produktov pre viaceré internetové portáli.-----------------------------------------------------------Člen odborného týmu sprostredkovateľov na portáli MojPoradca. Zoznam autorových rubrík:  FinancieFilozofia

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu