V kníhkupectvách nájdeme veľa kníh, ktoré akoby kopírovali jedna druhú. Chcete si pozrieť tvorbu Picassa či Moneta, nájdete o každom päť rôznych kníh, ale každá obsahuje 30 – 80 (tie rozsiahlejšie nad 100) základných prác. Knihy sa líšia iba vonkajším designom, vo vnútri sa podobajú ako vajce vajcu. Používajú tie isté reprodukcie. Nájsť ukážky ďalšej tvorby jednotlivých majstrov je naozaj ťažké.
Mne vadí to, že v skutočnosti zostáva záujemcom zatajená podstatná a nemenej zaujímavá časť tvorby umelcov. Potom to vypadá tak, ako keby C. Monet namaľoval iba Lekná a Katedrálu v Rouene, Gauguin iba Zdravas Mária v Tahiťanskom prevedení a Dűrer Zajaca a pár olejomalieb či drevorezov.
Rozhodol som sa ukázať niekoľko neznámejších vecí, ak to niekoho zaujíma. Ako prvému sa zameriam na Rembrandta Van Rijna. Každý vie, že maľoval olejomaľby. Pár zasvätencov tiež vie, že sa venoval aj leptom, ktoré tvoria rovnako rozsiahlu a geniálnu časť jeho tvorby. Biografie s jeho reprodukciami túto časť buď vynechávajú, alebo sa obmedzujú na dve — tri ukážky (hlavne autoportréty). Márne by ste hľadali nasledovné lepty:


Pri Rembrandtovi ešte chvíľu zostaneme, konkrétne pri jeho perokresbách. Veľa ľudí zrejme pozná kresbu spiacej Hendrickje či slonov. Ale čo tak M. Lasica v Rembrandtovom prevedení? Podoba čisto náhodná.

Aj P. Gauguin vytvoril množstvo grafík, z ktorých tu vyberám dve. Pochádzajú zo súboru desiatich drevorezov, (1893-9) ktoré vydala v Kodani Pola Gauguinová v r. 1921.


V. Kandinskij a jeho grafiky. V svojich maliarskych začiatkoch bol majstrom čierneho plátna. Vychádzal z čierno natretého podkadu, čo sa odráža i na tejto grafike, pripomínajúcej jeho ranné olejomaľby s ruskými motívmy. Tento kúsok vznikol v r. 1903. Námet reprezentuje umelcovu lásku ku Gabriele Munter. Gvaš s týmto námetom bol prvý darček, ktorý od neho dostala. Neskôr, keď sa ich romanca rozvinula, jej daroval aj tento farebný drevorez.

P. P. Rubens. Svojho času vytvoril pre svoj ateliér knihu anatómie. Učebnica prevedená majstrovou rukou vyráža dych, svojou ľahkosťou kresby a dokonalosťou ilúzie. Takže nielen Leonardo...
