Ilúzia

Voľné pokračovanie článku Obraz a slovo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Koľko majú navzájom obraz a slovo spoločného a do akej miery sa nedajú zlúčiť, som už načrtol. Že aj slová niekedy nedokážu jasne sprostredkovať informáciu a v kontexte komunikácie sú nepostačujúce už zažil nejeden z nás. V umení a vizuálnom zobrazovaní platí to isté.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Dôkaz o príbuznosti medzi rečou umenia a rečou slov môžeme nájsť v týchto kresbách:

Nakreslená ruka je čitateľná každému divákovi. Rýchlo si však uvedomíme, že nemôžeme zistiť, či je tu znázornená dlaň alebo chrbát ruky. Poskytnutá vizuálna informácia nám nepostačuje k tomu, aby sme mohli rozhodnúť o najpodstatnejšej veci. Rovnako pri druhom obrázku nie je možné zistiť, ktorá ruka je reálna a ktorá má znázorňovať kresbu ruky. Mätúci účinok tohoto odkazu na seba samého je veľmi podobný obľúbeným paradoxom filozofov, ako je historka o Kréťanovi, ktorý tvrdil, že všetci Kréťania klamú, alebo obyčajná tabuľa s jedinou vetou, ktorá znie: „Toto tvrdenie je nepravdivé“. Ak je pravdivé, je nepravdivé, ak je nepravdivé, je pravdivé.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Existuje limit pre informáciu, ktorú môže reč poskytnúť bez pomôcok, akými sú úvodzovky, ktoré rozlišujú medzi tým, čomu logici hovoria „jazyk“ a „metajazyk“. Existuje aj limit pre to, čo môžu znázorňovať obrazy bez rozlišovania medzi tým, čo patrí do obrazu a čo do zamýšľanej skutočnosti.Pokus interpretovať hore uvedené obrázky znamená pokusnú projekciu, výstrel naslepo. Ak sa ukáže, že išlo o úspešný zásah, zobrazenie sa zmení.

Málokto si uvedomuje, že prvý obrázok je dvojznačný. Niekto ho pochopí ako pohľad na dlaň, iný zase ako znázornenie chrbta ruky. Až neskôr sa presvedčíme, že obrázok môžeme prečítať aj inak. Je úplná náhoda, ktorú interpretáciu sme si osvojili ako prvú. Ilúziu vytvára vlastne naša myseľ, ktorá doplní chýbajúcu informáciu na základe svojho mentálneho nastavenia. O tom som viac písal v „Botticelliho najhnusnejších krajinách“. V našej mysli vzniká ilúzia priestoru, avšak práve na týchto obrázkoch si môžeme uvedomiť, že v podstate nikdy nejde o znázorňovanie priestoru, ale o znázorňovanie známych vecí v situáciách.

Michal Šplho

Michal Šplho

Bloger 
  • Počet článkov:  144
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Výtvarník. Zoznam autorových rubrík:  KultúraĽudiaFejtónKultúrkaČo život dalObčianska náukaOstatnéPoézia

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu