
Človek chce pritiahnuť tisíce čitateľov, píše o umení, ale o čom už len môžeš písať, keď k dispozícii je šesť základných tém, ktoré sa dookola recyklujú a modifikujú, a ani tak nie sú pre čitateľov veľmi atraktívne? Je to tým, že umenie je nuda a inak sa o umení písať nedá?
"Nehovor" - zadivil som sa, - "všetky texty o umení v médiách je možné zúžiť do šiestich tém?"
"Áno, málo kto prekračuje tieto hranice. Pozri sa na články o vizuálnom umení v médiách. O čom sú?"
"Nuž" - lovím v pamäti - "najdrahší obraz od XY predaný na aukcii atď."
"Správne, rekordy v cenách. Píšeme o tom, ako keby sa tým autor stal väčším umelcom než bol včera."
"Potom čokoľvek o graffiti, v poslednom čase boduje Banksy" - pridávam do zoznamu.
"Graffiti stúpa alebo klesá na cene. Koho to zaujíma?"
"Objavenie strateného obrazu či sochy," - usmievam sa.
"Toje téma na zbláznenie," - jeduje sa kamarát. - "História nenávratne pochovala tisícky majstrovských diel, napriek tomu sa permanentne objavujú špekulanti, ktorí dokážu práve vyvinutou technológiou zrekonštruovať a prinavrátiť Ohováranie Apellesa."
"Súčasní umelci ako plagiátori."
"A či nie je umenie komplexný proces vypožičiavania? Picasso a Shakespeare o tom vedeli svoje! Dá sa zredukovať tak široká analýza do jedného titulku?"
"Jasné, je to chujovina," - súhlasne prikyvujem. - "Historik umenia alebo archeológ urobí objav otriasajúci celým svetom."
"Výborne, a najčastejšie sú to veci ako: Socha Lacoon, ktorá je vo Vatikánskom múzeu vystavená ako slávne dielo helénskej doby, je falzifikát vytvorený Michelangelom."
"Na záver asi príbehy z reštaurovania diel."
"Bingo, Donatellov Dávid sa reštauruje. Reštauruje sa správne? Nereštauruje sa správne? Podľahne skaze neprofesionálneho prístupu? Prerobia ho na Lenina? Skrátka, keď odstrániš z médií týchto šesť okruhov, čo okrem toho ešte zostane?"
"Môj blog," - opatrne vkladám do vážnej debaty prvok humoru.
"Neostane ti takmer nič." - kamarát prepadá hystérii.
"Ja teda neviem, ja sa tomu veľmi nerozumiem," - skúšam opatrne - "ale myslím si, že ešte sa nájde priestor na témy, ktoré sme nezaradili do zoznamu. Napríklad: Richard Wagner ukradol svoju druhú manželku Cosimu (dcéru Franza Liszta) svojmu najlepšiemu priateľovi pianistovi Hansovi Von Bulow. Alebo, Alma Schindler, manželka Gustava Mahlera, mala aféru s Oskarom Kokoschkom a potom sa vydala za architekta Waltera Gropiusa, zakladateľa Bauhausu. Alebo W. A. Mozart, oženil sa so sopranistkou Constanzou Weber, v skutočnosti však miloval jej sestru."
"Alebo," - nadväzuje kamarát, - "Pucciniho tajná láska odhalená."
"Presne tak, a všetko popretkávaš bulvárnou rétorikou a dáš tomu titulok "Komu mastil pekáč Giacomo Puccini", a to by v tom bol čert, aby si neurobil dieru do sveta."
Ilustrácia: Michal Šplho