Po zbežnom preštudovaní zošítka mi bolo jasné, aký poklad držím v ruke. K jeho obsahu sa dá zaujať tisíc postojov. Žiačka siedmeho ročníka v ňom zaznamenáva učebnú látku. Tú jej diktuje súdružka učiteľka, ktorej ako tak verí. A teda verí i obsahu. Ako dlho, to je diskutabilné...
Zošítkom sa budem zaoberať na pokračovanie. Začnem tým, čo mňa očarilo najviac. Téma dňa — Kto sú priatelia a nepriatelia ľudu? V roku 1965 mal žiak siedmeho ročníka jasné kategórie, ktoré mu pomohli rozlíšiť medzi svojím priateľom a nepriateľom. Pretože priateľ ľudu je i môj priateľ. A nepriateľ ľudu je i môj nepriateľ.
Okamžite mi preblesli hlavou nespočetné diskusie na blogu(a nielen), v ktorých sa rôzne záujmové strany nevedia dohodnúť, čo je dobré a čo zlé. Sám som okúsil túto dilemu vo svojom článku o travesti show. Výsledok 1:1. Aj aj. Čo je umenie? 1:1. Aj aj. Takýto stav je vylúčený podľa kategórií priateľ – nepriateľ, ktoré do zošítka žiakovi nadiktovala súdružka učiteľka a súdružke učiteľke - tri bodky.
Ľud? Štát? Tie už od malička formovali deťom názor, hodnoty. Preto každý dospievajúci človek mal jasno a vedel si vybrať podľa čarovných kategórií priateľ – nepriateľ, dobro – zlo. Dnes je tomu inak. Mladý človek je dezorientovaný. Nehovoriac o starších generáciách. Svet už nie je čierno biely. Sú Mojsejovci program prinášajúci úpadok? 1:1 Aj aj. Reklama obsahuje lži. Je všade. Teda aj lži sú všade? 1:1. Aj aj. Televízny program plný telenoviel, reality show a podobných hovadín. Spôsobuje úpadok v kultúrnom rozvoji ľudu? 1:1. Aj aj. Je Mečiar zlodej? 1:1. Aj aj.
Dnešný zošítok žiaka siedmej triedy neobsahuje takéto jasné rozlišovanie. Pretože mu to do neho nenadiktovala pani učiteľka. A pani učiteľke to nenadiktoval – tri bodky.
Ľud? Štát? Tie už od malička nechávajú deti formovať svoj názor, rozlišovanie, hodnoty vlastným úsilím. Homosexualita? Zodpovednosť? Promiskuita? Závislosť na počítačových hrách? Dostojevskij? Čajkovskij? Cigarety? Alkohol? Rodina? Marihuana? Picasso? Jack Kerouac? Náboženstvo? Techno party? 1:1. Vyberte si sami.

Až tu niekde si uvedomujem ten veľký skok, tú priepasť, ktorá nás delí od epochy, ktorá nie je ani tak veľmi vzdialená. Fascinujúci kontrast: prechod od diktatúry k slobode. Doba s jasne definovanými kategóriami a doba, kde nie sú jasne definované kategórie — kde sa jasne definovať kategórie často pokladá za porušovanie slobody.
S manželkou sme sa nad zošítkom pár krát dobre zasmiali. Ale boli časy, keď čitateľom zošítka nebolo veľmi do smiechu...