Leonardo, Tizian & Co. II

Symbolika v dielach starých majstrov. Obsah, ktorý bol pre diváka svojej doby samozrejmosťou - dnes nám jeho neznalosť bráni porozumieť posolstvo a dej, ktorý obraz znázorňuje. Tému som začal v predchádzajúcom článku Leonardo, Tizian Co. — tajomstvá a záhady obrazov. Obrazy, ktoré som v ňom uviedol ako príklad, obsahovali niekoľko symbolov, ktoré na prvý pohľad divák môže vnímať ako náhodné. Najzaujímavejší z nich, myslím si, je ľalia, ktorá sa na vyobrazení zvestovania štandardne maľovala v ľavej ruke archanjela Gabriela.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu

Leonardo da Vinci - 1475

Obrázok blogu

Tizian - 1535

Obrázok blogu

Sandro Botticelli – 1489/90

Prečo ľalia? Helénska legenda hovorí, že ľalia sa zrodila z mlieka, ktoré sa vylialo na zem, keď Juno kojila malého Herakla. V starovekom Ríme bola ľalia nazývaná ružou patriacou Juno. Bola venovaná tejto bohyni, odrážajúc tak archaický obraz ženskej plodnosti, s ktorou bola spájaná. Už od raného staroveku bola ľalia kvôli svojej reprodukčnej schopnosti znakom Veľkých matiek. Plínius tiež opisoval jej úžasnú, nepoškvrnenú belosť. Stáva sa symbolom nevinnosti, čistého ušľachtilého zmýšľania a panenskej čistoty. Ženská plodnosť, materstvo, ženský aspekt ako taký boli v predkresťanskom svete významnou súčasťou života i uctievania.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj v Starom zákone je veľa pasáží, ktoré sú venované ľalii, v ktorých sú jej prisúdené vlastnosti plodnosti, krásy a duchovného rozkvetu. Kresťanstvo túto symboliku prevzalo a vznikol znak Márie, ktorý symbolizoval čistotu, neporušenosť a je vždy prítomná pri zobrazovaní témy zvestovania. Takto sa ľalia ocitá v ruke archanjela Gabriela na zobrazení zvestovania.

Obrázok blogu

Simone Martini - 1333

Existovali však aj výnimky. Archanjel Gabriel bol niekedy zobrazovaný tak, že namiesto ľalie držal v ruke konár olivovníka, symbol mieru. Tejto symbolike dávali prednosť hlavne sienskí maliari, pretože ľalia bola symbolom ich hlavného rivala – Florencie. Napriek tomu je ľalia umiestnená niekde v pozadí kompozície.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Joos Van Cleve - 1525

Podľa starovekej tradície bol zase archanjel Gabriel zobrazovaný držiac v ruke žezlo korunované heraldickou ľaliou. Ľalia sa tiež stala heraldickým emblémom Florencie a francúzskych kráľov.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Heraldika

Štylizovaný tvar heraldickej ľalie bol vraj odvodený z kosatca a má svoj pôvod vo Francúzsku. Tu bol najdôležitejšou a najpoužívanejšou erbovou figúrou. Tvar kráľovskej ľalie sa preto objavuje na žezlách, korunách a iných atribútoch. Moreplavci označovali ľaliou na námorných kompasoch sever. Odtiaľ ju prevzalo do svojho znaku skautské hnutie, kde vyjadruje – tak ako strelka kompasu – istotu správneho smeru pri ceste životom. A na záver:

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Symbol Priorstva Zionu.

Tu ide o zvláštnu kapitolu európskej histórie. O tom sa môžete viac dočítať v knihe Da Vinciho kód.

Michal Šplho

Michal Šplho

Bloger 
  • Počet článkov:  144
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Výtvarník. Zoznam autorových rubrík:  KultúraĽudiaFejtónKultúrkaČo život dalObčianska náukaOstatnéPoézia

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
INESS

INESS

108 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

144 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu