V epicentre storočia internetu – ktorým sa nepochybne stane –neexistujú tajomstvá. Odkiaľ Salvator Dalí odkukával svoje tvary aefekty? Aké farby používal vo svojej palete Rembrandt? Kde si schovávalbankovky Picasso? Koľko detí mal Vermeer? Sme v riti? Klik klik, prstyzatancujú klávesnicové tango a obrazovka vypľuje odpoveď s oneskorenímdvoch desatín sekundy: Nie sme.
Optimizmus som cítil ešte pár dní po, ale vrátim sa opäť doateliéru, kde som skúsil mladú krv opáčiť nejedným tajomstvoma presviedčal som sa slovo za slovom, že skryté múdrosti už neletia.Všetko je vyzradené. Chlípali sme z darov slovenských viníc, vyťahovalsom jeden tromf z rukáva za druhým – sedem vrstvovú technikurenesančných majstrov, Carravaggiove maľby bez prípravy a podkladov, ElGrecove zázraky komplementárnych farieb na takmer monochromatickýchplochách, Goetheho teóriu farieb. Prometheus vystrelil Morandiho.
Giorgio Morandi? Zbystril som pozornosť. Vie veľa, ale Morandiho?Odkiaľ sa do čerta o ňom dozvedel? Čím môže tento fádny talianskygénius zaujať mladého modernistu v rozpuku síl a rozvoja? Navyše naSlovensku? OK, hádam ešte nie je všetko stratené.
Takže Morandi, ktorý prakticky celý život neopustil svoje štúdio vBologni. Jeho obrazy znamenajú únik z času a priestoru, podivný efekt,ktorý dosiahol odstránením nálepiek z fliaš, ciferníkov z hodín a ľudíz krajiniek. V skratke Metafyzika s veľkým em, teda aspoň za jehomladých čias. Hrdinovia v hlavnej úlohe: fľaše, misy, čajníky, poháre,keramické nádoby. Ku koncu predstavenia nadobúdajú totálne abstraktnúformu, rozplývajúc sa niekde na hranici rozpoznateľnosti aidentifikácie s reálnym svetom. Vyjadrené Giorgiovými slovami:Neexistuje nič surreálnejšie a abstraktnejšie než realita.
Aj keď si tieto krásy nebudeme môcť v najbližšej budúcnostivychutnať v našej domovine, (asi aj preto, lebo veľké umenie nikdynepatrilo k Jánošíkovým ideálom), s predstihom vás môžem informovať, žepomerne obsiahla retrospektíva Morandiho sa chystá v New Yorskom The Metropolitan Museum of Art. Akbudete mať cestu okolo, vrele odporúčam nevynechať príležitosť konajúcusa len niekoľko krát za storočie – približne 110 malieb, kresieb aleptov, mapujúcich Morandiho od A po Z. Dátum: 16 september – 14december 2008. Možno sa tam stretneme.
PS: Predsa som u Prométea našiel jednu medzeru: Adolphe Monticelli. O ňom v blízkej budúcnosti.
Malá prezentácia z diela:






A niekoľko leptov:




