Umenie je, keď...

Poriadok musí byť. Každá doba má preto ľudí, ktorí oň dbajú. Poriadkumilovia – ako ich zvyknú nazývať – snoria všade tam, kde poriadok nie je a robia všetko preto, aby tam poriadok bol. Keďže každá doba je charakterizovaná zmätkom, v ktorom sa nachádza, majú plné ruky práce a neprestajne zoraďujú, usporiadávajú, uvádzajú na pravú mieru. Inými slovami vymedzujú súradnice, ktoré nám umožňujú zorientovať sa v neprehľadnom časopriestore a určiť svoje miesto. Všimnú si každý otáznik a okamžite pátrajú po odpovedi. Jedným z povšimnutých otáznikov sa týka umenia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Úplne banálna otázka: "Čo je umenie?" však napočudovanie nikdy nedostala banálnu a už vôbec nie jednoznačnú odpoveď. Naopak, pri pokuse usporiadať túto zdanlivo prehľadnú oblasť sa vynárajú ďalšie otázniky: "Čo umením nie je? Kde sa začína a kde končí? Kto alebo čo o tom rozhoduje? Hrá v tom hlavnú rolu popularita, predajnosť, odolnosť v čase? Je umením ponuka moderných galérií?"
Čo je umenie? Odpovedá Andrej Tarkovskij
V starom Egypte odpovede na nepríjemné otázniky určila železná ruka faraónova. Diskusia neprichodila do úvahy. Tak ubiehali tisícročia. Diskusia prišla do úvahy v renesančnej Florencii a blízkom okolí. Keď po vášnivom a dlhom diškurze hľadači a objavitelia načrtli hrubé rysy univerza aj s jeho vnútorným poriadkom a presnými definíciami, objavila sa generácia pohŕdačov a obrazoborcov, ktorí nepestovali úctu k tradícii. Rozmetali ťažko poskladané univerzum na kusy. Aj ich ale pálili rovnaké otázniky. A z neúcty k tradícii neodolali túžbe hľadať a odpovedať.
Správne otázky na správnom mieste
A tak sme sa dostali do 21. storočia. História ponúka bezpočet traktátov, úvah, teórií a zaručených právd. Človek ale stále nie je spokojný. Zdá sa, že ešte nenašiel, čo po tisícročia hľadá. Stále mu niečo chýba. A tak môžeme pozorovať dookola a stále a znova nové generácie, ktorým v očiach iskrí plamienok zvedavosti, podozrievania a túžby. Skúšajú všetko, opáčia každú možnosť, fantáziu zbavujú uzdy. Na jednej strane "umelci" skúšajú hranice – čo mi ešte zhltnú? Na strane druhej kritici a teoretici zbystrujú zrak – čo ešte môžem stráviť?
Čo všetko môžem ako umenie prezentovať? Pobavíte sa. Video mieri naozaj do čierneho. Zdanlivý humor odkrýva pravidlá hry...
Je tu ešte divák, nevinný pozorovateľ, ktorý z dlhej chvíle alebo pretlaku emócií zájde do múzea či galérie so súčasným umením. Tvárou v tvár veciam, ktoré by za umenie nikdy nepokladal prepadá zmätku. Aj jeho začínajú páliť nepríjemné otázniky. Ako som už spomínal, za čias faraóna a iných diktátorov bolo každému jasné, kde je sever. Nikto o tom nepochyboval a nepokúšal sa vniesť do beztak komplikovaného života pochybnosti. Doba sa však zmenila, s pochybnosťami prichádzajú ako tvorcovia, tak spotrebitelia. Sever je raz vľavo, raz vpravo. Nie je železná ruka faraóna, nie je pevný bod. Je zmätok. Dochádza k stretu názorov. Polemika zaostruje optiku na jeden a ten istý otáznik: "Čo je umenie?"
Pokojne sa môžeme dožiť napätia, v ktorom už kritik nebude ochotný pokračovať v hre a prinúti "umelca" k definitívnej konfrontácii: "Došli ti nápady? Vysvetli moderné umenie. Ukáž pravidlá hry!" A odhalí prázdnu bublinu vznášajúcu sa nad hlavami zúčastnených. Pretože je pravdepodobné, že "umelec" pravidlá hry jednoducho nemá. Iba skúša hranice možností... Vyjasní sa tým malý kúsok skladačky – čo umením nie je.
Čo je umenie a čo je maľba? Prednáška v Museum of Modern Art, New York..
Čo je umenie? Panelová diskusia v BBC Radio

Michal Šplho

Michal Šplho

Bloger 
  • Počet článkov:  144
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Výtvarník. Zoznam autorových rubrík:  KultúraĽudiaFejtónKultúrkaČo život dalObčianska náukaOstatnéPoézia

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu