Známy a neznámy Marek Grechuta

S menším oneskorením, ale predsa. Nemožno ho mať stále na očiach, nie je stredobodom mainstreamových hudobných prúdov. Nemožno si však predstaviť Poliaka bez hlbokej brázdy niekde vo vnútri svojej osobnosti, ktorú vyorala poézia a piesne neobyčajného zjavu v podobe Mareka Grechuty.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu

Asi aj kvôli tomu, že to nie je Superstar v jednom kuse zobrazovaná na stránkach bulváru, ušiel mne a asi celej kultúrnej obci mimo Poľska (okrem Jana Rejžka, ktorý sa s ním rozlúčil v Lidových novinách) dátum 6. 10. 2006, kedy kultová osobnosť poľskej kultúry navždy odišla. Dodatočne chcem doplniť medzeru a prispieť pár slovami k spomienkam na človeka, o ktorom na Slovensku asi veľa počuť nebolo.  

Obrázok blogu

 

Narodil sa 10. 12. 1945 v Zamości. Od detstva sa učil hrať na fortepiano. Študoval architektúru na Krakovskej polytechnike (s Krakovom je zviazaný celý jeho ďalší život), kde stretol Jana Kantego Pawluśkiewicza. S ním potom založil Kabaret Architektów Anawa (z francúzskeho En Avant – vpred). Prvé úspechy na hudobnom poli sa viažu k vystúpeniam v malom študentskom klube, kde mládež chodila počúvať budúci hit „Pomarańcze i mandarynki”, spievanú poéziu a hudbu trocha jazzovú a trocha klasickú, komornú. Na jedno z týchto vystúpení Grechuta pozval vtedajších velikánov – Piotra Skrzyneckého i Evu Demarczyk z Pivnice pod Baranami. „Bol to šialený nápad. Piotr neprišiel, určite zapadol do nejakej krčmy. Ale na moje veľké prekvapenie Eva prišla. Videl som v treťom rade jej čierne oči. Je to Čierna Madona! Myslel som, že spadnem z pódia. Po koncerte prišla za mnou: "Panie Marku, bardzo mi się podobają pana piosenki, proszę tego stylu nie zmieniać". ” – spomína na svoje začiatky Grechuta.  

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Marek Grechuta a Anawa

Debutoval v tom istom roku (1967), keď získal 2. miesto na VI. Studenckim Festiwalu Piosenki v Krakove v kategórii vokalistov a pieseň Tango Anawa bola uznaná za najlepšiu na festivale. V ďalších rokoch vyhral cenu opoľského festivalu (Opole'71 – za pieseň Korowód) a cenu MKiS. So skupinou Anawa nahral svoje dve prvé platne – Marek Grechuta & Anawa (1970 – väčšina z nich sú do dnes známe hity) a Korowód (1971). V tomto roku skupinu opustil a založil inú – WIEM (W Innej Epoce Muzycznej) a nahral s ňou dve platne – Droga za widnokres a Magia obłoków. O päť rokov neskôr znova začal spolupracovať s Pawluśkiewiczom a písať hudbu na texty Witkacego. V r. 1977 jeho pieseň Hop – szklankę piwa získala Grand Prix na vestivale v Opoli. Spolu s Krzysztofem Jasińskim a J. K. Pawluśkiewiczom vytvorili podľa S. I. Witkiewicza muzikál Szalona lokomotywa

SkryťVypnúť reklamu

V r. 1976 začal spolupracovať s Pivnicou pod Baranami, ktorá trvala takmer 10 rokov. Skladá piesne, zhudobňuje a píše poéziu. V nasledujúcich troch desaťročiach nahral viacero platní, ktoré si získali široké spektrum poslucháčov. Pieseň Dni których nie znamy sa stala hymnou fotbalového klubu Korona Kielce. 

Opisovať melancholický svet poskladaný z tónov a melódií tohto výnimočného umelca mi pripadá neprimerané, každému záujemcovi odporúčam tento div a zázrak vlastnými ušami vypočuť. K tomu si treba predstaviť atmosféru krakovských pivničných podnikov, kabaretu a kolorit sedemdesiatych rokov socialistického Poľska. Na záver pripájam text jednej z periel jeho tvorby:

SkryťVypnúť reklamu

„Korowód”

Kto pierwszy szedł przed siebie? Kto pierwszy cel wyznaczył? 
Kto pierwszy w nas rozpoznał? Kto wrogów? Kto przyjaciół? 
Kto pierwszy sławę wszelką i włości swe miał za nic? 
A kto nie umiał zasnąć nim nie wymyślił granic? 

Kto pierwszy w noc bezsenną wymyślił wielką armię?
Kto został bohaterem? Kto żył i umarł marnie?
Kto pierwszy został panem? Kto pierwszy został sługą?
Kto musiał wstawać wcześnie, a kto mógł spać za długo?

Stając zapatrzeni w obłoki i w niebo
Zapatrzeni w tańcu, zapatrzeni w siebie
Wciąż niepewni siebie, siebie niewiadomi
Pytać wciąż będziemy, pytać po kryjomu 

Kto pierwszy był fakirem? Kto pierwszy astrologiem?
Kto pierwszy został królem, a kto chciał zostać bogiem?
Kto z gwiazdozbioru Vega patrząc na ziemię zgadnie
Kto pierwszy był człowiekiem? Kto będzie nim ostatni?

Michal Šplho

Michal Šplho

Bloger 
  • Počet článkov:  144
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Výtvarník. Zoznam autorových rubrík:  KultúraĽudiaFejtónKultúrkaČo život dalObčianska náukaOstatnéPoézia

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu