Moja manželka je poľka. Pred odchodom na materskú dovolenku pred tromi rokmi bola na Slovensku riadne zamestnaná päť rokov a má povolenie na trvalý pobyt už desiaty rok. V Sociálnej poisťovni vybavila všetky náležitosti, aj dôchodkové poistenie, ktoré matkám na materskej neplatí zamestnávateľ ale štát. Porodila zdravé dieťa, prešli dva roky a dva mesiace, medzičasom do rodiny pribudlo druhé dieťa.
Jedného pekného jesenného dňa manželke zatelefonovala pani zo Soc. poisťovne s radostnou novinkou, že dôchodkové poistenie, ktoré jej dva roky platil štát spätne zrušili, pretože podľa nových zákonov a objavov v SP na Záhradníckej ulici v Bratislave jej nárok na toto poistenie nevzniká. Zlý vtip alebo nedorozumenie? Presvedčený o platnosti jednej z tých dvoch možností zavolal som spomínanej pani, nech mi veci vyjasní, predsa len - manželka je cudzinka a nemusela všetko správne porozumieť.
Manželka síce je cudzinka, ale všetko správne porozumela. Pani zo SP mi vysvetlila, prečo to tak je a že sa pokojne môžem obrátiť na jej nadriadených, dokonca aj na tú najvyššie postavenú osobu. Vybavila ma aj všetkými potrebnými telefónnymi číslami. Zavolal som teda priamo najvyššie postavenej osobe. Už to nezaváňalo len zlým vtipom, ale aj podivnou prílišnou osobnou iniciatívou zodpovedných osôb, následkom čoho neraz vznikajú podobné rozhodnutia.
Najvyššie postavená osoba ma ubezpečila, že rozhodnutie je správne a všetko čo môžem podniknúť je podať žiadosť na preverenie situácie, musím pritom doložiť potvrdenie o tom, že manželka má na Slovensku trvalý pobyt. Ak manželka chce, môže si dôchodkové poistenie odteraz platiť sama, ale neodporúčala nám spätné vyplatenie za predošlé dva roky, lebo by sme museli zaplatiť aj úroky z omeškania.
Čistý surrealizmus hovorím si, Dalí je oproti skutočnému životu obyčajná handra. Podali sme teda žiadosť na preverenie situácie aj s fotokópiou dokladu o povolení na trvalý pobyt na území SR pre moju manželku. Dočkali sme sa oficiálnej odpovede na papieri, s uvedenými zákonmi aj ich interpretáciou. Podpísanej osobou poverenou vykonávaním funkcie riaditeľky pobočky. Manželke nárok na dôchodkové poistenie nevzniká. Pretože aj keď manželka má povolenie na trvalý pobyt, podľa toho, ako SP interpretuje zákon č. 48/2002 Z. z. toto povolenie nie je trvalým pobytom na území SR. Je to iba povolenie na trvalý pobyt. Ak chcete mať trvalý pobyt, musíte byť štátnym občanom SR, toto huncútstvo vás ale vyjde na takmer 700 eur. Je vám jasné, aká zaujímavá ponuka to je...
Pracovník cudzineckej polície v Bratislave ani zamestnanec poľskej ambasády tento rozdiel v definícii nevidí, podľa nich povolenie na trvalý pobyt je zároveň trvalým pobytom. Ale títo ľudia nesedia v SP na Záhradníckej ulici v Bratislave.
Keďže máme veľa známych, kde manželky sú cudzinky a nekúpili si slovenské občianstvo a majú iba povolenie na trvalý pobyt a vychovali aj štyri deti a niektoré ešte vychovávajú - okamžite sme ich varovali. Choďte do svojej SP a preverte si vašu situáciu. Išli a preverili si. Odpoveď - nezmysel, v iných pobočkách SP aj v iných mestách Slovenska tento problém nemajú a dôchodkové poistenie matkám cudzinkám naďalej vyplácajú. Pre nich povolenie na trvalý pobyt JE trvalým pobytom. Vraj si to dôkladne preverili a ich postoj k veci je takýto.
Je toto problém jednej pobočky? Je to problém tých ostatných pobočiek? Kde možno vec naozaj vyriešiť keď interpretácia zákona závisí od jej interpretátora? Je to tragédia? Skrivodlivosť? Nonsens? Sme naozaj tak bezmocní? Sme obete? Sám neviem.
Jasné ale je - sme bezmocní. Platiť súdne trovy a právnika si môže dovoliť Sociálna poisťovňa ale nie my. Lehota na odvolanie uplynula.
Ste cudzinka, matka jedného či viac detí, v svojej rodnej zemi už trvalý pobyt nemáte a tu máte len povolenie? Ste v zemi nikoho. Bez záchranného pásu. Prajem vám veľa zdaru.
Pomôž kto môžeš...
Pripájam kópiu rozhodnutia SP, dobre si ho preštudujte...
