Odpoveď je v nezáujme populácie o aktuálne dianie. Nehasíme, čo nás nepáli. Lenže keď bude horieť, tak už bude neskoro. Mobilizácia síce bola, ale nebola dostatočná. Asi ak bude naozaj zle ako napríklad minuloročné prezidentské voľby, tak si ľudia vyberú "menšie zlo".
Čo sa týka jednotlivých krajov, tak v BB kraji je badateľný radikalizujúci sa odpor voči voľbám. Buď si obyvatelia vyberú radikálnu možnosť vo voľbách aby sa vybrali iným "SMEROM" alebo majú nízku účasť.
Aj v slovenskom Ríme to dopadlo podobne. Najhoršie je, keď ľudia nadobudnú pocit aj prostredníctvom médií, že ich jeden hlas nič neznamená, to je začiatok konca každého úspechu.
Takže je potrebné bojovať za naše postoje. Nie len v parlamentných voľbách kde je aktivizácia voličov vyššia. Voliči politických strán, ktoré presadzujú tradičné hodnoty v podstate nesklamali. KDH, OĽANO a SNS dávajú dokopy 21 % hlasov, čiže je možné, že podobne to dopadne aj v budúcoročných parlamentných voľbách.
Ak by teda SMER-SD získal okolo 40% tak by mohli vytvoriť koalíciu, aj keď môže sa stať, že sa znova spoja s liberálnejšími stranami, ale verím, že sa poučia z minulosti, aby mohli aspoň trochu ovplyvniť dianie na Slovensku.
Čo sa týka opozičného tábora, tak si myslím, že sú si vedomí toho, že by neboli schopní vyzbierať dostatočný počet podpisov aby si začali presadzovať svoje postoje. Môžu vytvoriť tlak na vládu aby prijal ich požiadavky, ale taktiež bude potrebné vytvoriť veľkú mobilizáciu.
Verím, že referendum sa bude v budúcnosti vyvíjať tak aby bolo úspešné a mobilizácia bude taká aby ľudí "vyhecovala" tých, ktorí budú mať skutočne jasno v celkovom smerovaní Slovenska do budúcnosti.